Televízory nastavané v predajni vedľa seba sú takmer na nerozoznanie, LCD aj plazmy, za päťsto alebo dvetisíc euro. Ultraširokouhlé televízory Cinema od Philipsu s pomerom strán 21 : 9 sú predsa len iné. A nejde iba o dizajnový výstrelok.
Kinoformát
V zásade by všetky televízory by mali mať pomer strán 21 : 9 alebo tiež 2,39 : 1. Rovnakú veľkosť majú filmové políčka, na ktoré sa nakrúcajú takmer všetky celovečerné filmy. Potom však prišlo televízne vysielanie a prešlo sa na formát 4 : 3. Neskôr po príchode LCD obrazoviek sa rozšírili širokouhlé panely s pomerom strán 16 : 9, v ktorom už vysiela veľká časť TV staníc.
Philips Cinema bola prvá, ktorá sa vrátila k celovečernému formátu. Testovali sme jej tretiu generáciu, ktorá už je dostupná aj v menšom a lacnejšom vyhotovení, s uhlopriečkou 50 palcov.
Hneď na začiatku treba povedať, že ide o televízor skôr pre filmových ako televíznych fanúšikov. Testované Blu-ray filmy, rovnako ako v kine, sa zobrazia na celú plochu displeja. Bežne ploché televízory majú na vrchu a spodku čierny pás. To znamená, že napríklad prístroj s 50-palcovou uhlopriečkou reálne zobrazuje približne 40 až 46 palcov, podľa druhu filmu.
Nečakali sme, že bez čiernych pruhov to bude až taký rozdiel, ale sledovanie filmu na Cineme je dosť iný zážitok. Zdokonaľujú ho ostatné funkcie sedmičkového radu holandského výrobcu. Napríklad plné LED podsvietenia (nielen okrajové ako u väčšiny konkurencie), 400 Hz technológia (podpisuje sa pod plynulosť) či internetové služby.
Desať druhov obrazu
Oceňujeme i technológiu Ambilight, ktorá v tomto televízore osvetľuje pravú a ľavú zadnú stranu obrazovky LED svetlom takej farby, aká sa momentálna nachádza na jej okrajoch. Vytvára zaujímavý optický efekt, ktorý ešte zväčšuje veľkosť obrazovky. Ambilight sa dá používať aj ako atmosférové osvetlenie izby.
Šikovná je tiež funkcia Multiview využívajúca širokú obrazovku. Súčasne sa tak dá napríklad pozerať televízne vysielanie a na okraji mať úzky pruh s otvoreným Facebookom.
Na slušnej úrovni je kvalita 3D zobrazenia. Philips Cinema je jeden z najlepších 3D LCD televízorov, s akými sme sa stretli. Tretí rozmer má štandardnú hĺbku, no rozdvojenie (crosstalk) bolo minimálne. V balení sa nachádzajú jedny pasívne okuliare.
Veľmi dobre si Cinema poradí aj s klasickým obrazom. Na výber dáva desať možností úpravy pomeru strán. Okrem zachovania originálu sa dá obraz roztiahnuť na šírku alebo na výšku, buď s orezaním, alebo vyplnením obrazu. Na výber je i zachovanie originálu v strede a mierne roztiahnutie jeho okrajov, aby zaplnil celú obrazovku. Televízor vie tiež automaticky roztiahnuť akýkoľvek signál na šírku alebo ním vyplniť celú obrazovku.
Úvodných pár minúť je možno mätúcich, ale potom sa dajú bez akýchkoľvek problémov pozerať napríklad správy na Markíze s miernym stlačením hlásateľov alebo zrezaním niekoľkých percent obrazu na jeho vrchnej aj spodnej časti. Prispôsobovanie starého 4 : 3 formátu je značne horšie. Na to si však tento televízor zrejme nikto kupovať nebude.
Záverečné hodnotenie: Philips 50FL7956H alebo tiež Cinema Gold Edition má síce prémiovú cenu (1 800 €), ponúka vynikajúci 2D aj 3D obraz, efektnú LED lampu do obývačky a najmä intenzívnejší filmový zážitok bez čiernych pruhov. Na sledovanie Šeherezády je to zbytočný prepych.
+ | kvalitné 2D aj 3D zobrazenie |
---|---|
+ | veľa možností nastavenia |
+ | technológia Ambilight |
+ | intenzívnejší filmový zážitok |
– | cena |
Zariadenie zapožičal Philips.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón HTC Radar
- tablet Asus Slider
- 3D videokamera Sony HDR-TD10E
- zrkadlovka Nikon D7000
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Philips