Chrám nebies je unikátny komplex kláštorov v historickej časti Pekingu obkolesený viac ako 260 hektármi parku, ktorý je zapísaný v historickom dedičstve UNESCO a je obľúbenou turistickou atrakciou. Aj toto je jedna z oblastí, kde má mať mesto už roky problém s miznutím toaletného papiera z verejných toaliet. Rozhodlo sa to riešiť razantne a pomocou najnovších technológií. Toaletný papier vydáva automat so zabudovanou kamerou, displejom a funkciou rozpoznávania tvárí, informuje New York Times.

Pre tento druh biometrie sa rozhodli preto, lebo je hygienickejšia než čítačka odtlačkov prstov, tvrdí Lei Zhenshan, marketingový riaditeľ firmy, ktorá automaty vyvíja. Tento systém otestovali vlani na olympijskom štadióne Vtáčie hniezdo.

Dôvodom na zavedenie takéhoto opatrenia bolo neustále strácanie sa voľne dostupného toaletného papiera, ktorý - omnoho viac ako turisti - používali, respektíve si domov odnášali domáci obyvatelia. Lenže nové automaty sa stretli s kritikou. Z viacerých dôvodov.

V Pekingu proti zlodejom toaletného papiera používajú biometriu

Zdroj: The Verge

Prvý je, že automat rozpozná tvár a vydá asi 60 cm toaletného papiera. Rovnaká tvár má na ďalší papier nárok po deviatich minútach. Podľa všetkého ide o jednoduchý jednovrstvový papier, takže pre mnohých je vydávané množstvo nedostatočné.

A druhým, že nové stroje s funkciou podobnou ako Windows Hello, teda prihlásenie sa do operačného systému rozpoznaním tváre používateľa, stoja v prepočte okolo 720 dolárov za jeden kus. Pre mnohých je to teda neefektívne míňanie financií.

Musíme uznať, že môžu mať pravdu. Na rôznych čínskych e-shopoch sa dá kúpiť toaletný papier v priemere za 10 centov. Za aký čas by sa stihlo z jedného automatu ukradnúť 7 200 roliek papiera, sa dá len ťažko odhadnúť. Ale v miliardovej krajine je všetkého stonásobne viac ako inde vo svete. Ľudia sa pýtajú, či ozaj nejestvovalo žiadne riešenie, ktoré by nebolo ani obyčajným vyvesením oznamu, ale ani vecou, ktorú používajú zloduchovia v bondovkách na otváranie ich sejfov.