Superzoom Lumix TZ20 je nová generácia fotoaparátov japonskej značky Panasonic, ktorej hlavným prvkov je veľký rozsah optického priblíženia. No okrem 16-násobného zoomu doň výrobca integroval aj viacero ďalších moderných a módnych technologických lahôdok – dotykový displej, GPS modul či tvorbu 3D fotografií. Otázka je, či pri cene okolo tristo eur nejde len o predražený fastfood.
Povie, čo vidí
Navonok sa novinka od lanského modelu TZ10 líši len minimálne. Samostatné tlačidlo na nahrávanie videa sa zo zadnej strany presunulo na vrch zariadenia bližšie k spúšti a mierne sa zmenili krivky v oblasti gripu. Konštrukcia fotoaparátu je pevná a dobre spracovaná. Tlačidiel je dostatok, ale nie toľko, aby zavadzali alebo vytvárali pocit veľmi zložitého zariadenia.
Novým prvkom v panasonicovskom superzoome je trojpalcový displej s dotykovou funkcionalitou. Má vcelku štandardné rozlíšenie, 460-tisíc bodov. V high-endovom kompakte by sa dalo čakať i vyššie. No parametre displeja, farby a kontrast sú uspokojivé. I keď lepšiu čitateľnosť na priamom slnku by isto zabezpečil displej typu Amoled, ktorý do fotoaparátov tejto cenovej kategórie montuje napríklad Samsung.
Zdroj: a
Dotyková technológia displeja nie je kapacitná, čo sa odráža v slabšej citlivosti. Na ovládanie sa preto skôr ako plocha prsta hodí necht. Otázka je, na čo dotyky využiť: napríklad pohodlnejšie sa zoomuje alebo ostrí cez hardvérový ovládač.
My sme dotykový displej najviac ocenili pri prehliadaní fotografií. Na ostatné operácie sú vhodnejšie klasické tlačidlá. Našťastie, Panasonic pri tomto fotoaparáte nestavil len čisto na dotykové ovládanie ako niektoré modely konkurencie.
Vcelku nadštandardnou funkciou v TZ20 je geotagging, označovanie fotografií podľa GPS polohy. Navyše, Panasonic deklaruje, že aparát má v pamäti zhruba jeden milión architektonických alebo prírodných objektov.
Ak teda fotografujete napríklad gotický chrám, na displeji sa zobrazí jeho názov. Na druhej strane, citlivosť GPS modulu nie je žiaden zázrak, nájsť svoju polohu mu trvalo dve minúty.
Bez špeciálneho objektívu
Prevádzka aparátu je vcelku svižná. S výnimkou zapnutia, ktoré trvá dve sekundy, no to je pri superzoomoch bežné. Medzi dvoma snímkami si Lumix potrebuje spraviť iba akceptovateľnú sekundovú prestávku. V burst móde stíha zaznamenať desať snímok za sekundu.
Zdroj: b
Do tri centimetre hrubého tela sa vošiel objektív so 16–násobným optickým priblížením. S ohniskovým rozpätím 24 až 384 milimetrov ide vlastne o taký malý ďalekohľad.
Širokouhlý objektív Leica DC Vario–Elmar a MOS senzor s rozlíšením 14,1 megapixla majú na svedomí takmer perfektné fotografie, hlavne pri dostatku svetla. Ostrosť sa veľmi jemne zhoršovala v smere od stredu snímky k okrajom, no farebná vernosť bola nadštandardná.
V horších svetelných podmienkach si TZ20 poradila vcelku dobre, no pri citlivosti ISO nad 800 už vidieť jemný šum. ISO možno nastaviť najviac na 1 600, čo je štandard.
Lumix TZ20 sa osvedčil pri fotení vzdialených objektov a krajiniek. Do širokouhlého záberu sa toho vojde dosť, čo je vhodné napríklad na skupinové fotenie v menšom priestore. Skúsenejší používatelia môžu parametre nastavovať manuálne. No aj inteligentné automatické rozoznávanie scén pracovalo spoľahlivo, rovnako aj automatické ostrenie.
Fotoaparát umožňuje robiť aj 3D obrázky bez špeciálneho dvojitého objektívu. Používateľ v tomto režime stlačí spúšť a švenkuje s prístrojom desať centimetrov nabok. Lumix urobí niekoľko záberov a vyberie dva, ktoré najlepšie vyhovujú pre 3D zobrazenie. Trojrozmerné fotky sa nedajú zobraziť priamo na displeji aparátu, na to treba 3D monitor alebo televízor.
Zdroj: c
Video zaznamenáva Lumix TZ20 vo full HD rozlíšení pri 50 obrázkoch za sekundu. Záznam je ostrý a plynulý. Pri nahrávaní funguje stabilizácia obrazu aj zoom, čo nie je pre fotoaparátoch úplne bežné. Rovnako ako podpora formátu AVCHD, ktorý používajú videokamery. K televízoru možno Lumix pripojiť cez HDMI.
Záverečné hodnotenie: Panasonic Lumix TZ20 je superzoom, ktorý výbavou papierovo prevyšuje konkurenciu – i keď 3D alebo GPS zrejme nie sú rozhodujúcim parametrom pri kúpe fotoaparátu. No vo svojej triede si počína veľmi dobre, aj čo sa týka kvality fotografií. Silnou stránkou je rozsah optického priblíženia, slabším miestom zasa displej. Ak by stál o pár desiatok eur menej, mohol byť lídrom superzoomov z pohľadu ceny a výkonu.
Zariadenie zapožičal Panasonic.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet iPad 2
- videokamera so zabudovaným projektorom Sony HDR-PJ10
- smartfón Samsung Galaxy S II
- tablet Creative Ziio 10
- webkamera s Full HD rozlíšením LifeCam Studio
Foto – Panasonic