Kompakt to nie je. Niekto vložil zrkadlovku do zmenšovacieho stroja. A vybral zrkadlo. No fotoaparát tým ukrátený nebol. Je to spôsob, akým Panasonic presadzuje bezzrkadlové CSC fotoaparáty. Najnovším zástupcom tohto segmentu je Lumix G5.

Prvý dojem bolo pohodlné držanie. Okrem tvaru rúčky je veľmi príjemný aj materiál, ktorým je potiahnutá. Mierne úsilie treba vynaložiť iba pre dosiahnutie zadného otočného voliča. Ten je v lumixovom rade nový, nachádza sa bokom trochu viac, než by sa pre dostupnosť palcom patrilo.

Po prvom stlačení spúšte prekvapila gé-päťka po druhýkrát: rýchlosťou zaostrenia. Donedávna bol pomalší autofokus pri prístrojoch tohto druhu štandardom. Ešteže výrobcovia napredujú a Panasonic takisto.

Automatické zaostrovanie dopĺňajú dve zaujímavé funkcie. Po prvé, AF senzor, ktorý po priložení oka k elektronickému hľadáčiku okamžite vydá povel na zaostrenie. Bohužiaľ, vo východiskovom nastavení je senzor až príliš citlivý a zaznamená priblíženie akéhokoľvek objektu aj z väčšej vzdialenosti.

Panasonic Lumix G5: Ide to aj bez zrkadla

Lumix G5 tiež umožňuje používať displej ako dotykový ovládač pre výber bodu zaostrenia. Aj v situácii, keď sa používateľ práve pozerá cez hľadáčik. Trojpalcová obrazovka s rozlíšením 920-tisíc pixlov je výklopná vo všetkých možných smeroch a bez obmedzení. Napríklad pri konkurenčných fotoaparátoch Nex-5 a Nex-7 od Sony možno displej smerom nadol otočiť len čiastočne.

Napriek tlaku konkurencie a čoraz väčšej obľube veľkých snímačov ostáva Panasonic pri svojej Micro 4/3 koncepcii. No dokázal ju vyladiť do takej miery, že aj pri 16-megapixlovom rozlíšení sa na snímke zachová veľké množstvo detailov. A to pri obidvoch objektívoch, s ktorými TREND aparát testoval.

Setový objektív 14-42 mm f/3,5-5,6, ktorého výhodou je kompaktná veľkosť, funguje ako power zoom. Znamená to, že ohnisková vzdialenosť sa nemení otáčaním krúžku na jeho tele, ale páčkou podobnou ako na kompaktných fotoaparátoch. Po novom sa páčka nenachádza iba na objektíve samotnom, ale aj za spúšťou fotoaparátu.

Telezoom s rozpätím 35 až 100 milimetrov a svetelnosťou f/2,8 po celej dĺžke je zasa lahôdkou, ktorou sa Panasonic snaží uspokojiť fotografov túžiacich po svetelnom objektíve s populárnym univerzálnym rozpätím 70 – 200 milimetrov v prepočte na kinofilm. Umožňuje na tento formát zachytiť nielen zaujímavé detaily, ale aj portréty s malou hĺbkou ostrosti.

Panasonic Lumix G5: Ide to aj bez zrkadla

Pozitívne možno hodnotiť podanie farieb aj kontrastu. Obraz sa dá cez položku na režimovom koliesku dotvoriť štrnástimi kreatívnymi módmi. Ako zvyčajne, kvalitne spracované sú iba niektoré. Esteticky veľmi príjemný je najmä dynamický čiernobiely.

Vysoká citlivosť je oblasťou, kde sa nevýhoda menšieho snímača prejaví najvýraznejšie. Hodnota ISO 1600 je subjektívne najvyššou použiteľnou (pre čisté fotografie). Hoci rozsah sa papierovo začína na 160 a pokračuje až k 12 800. Výraznejším odšumením možno prijateľné hodnoty posunúť, no za cenu straty časti detailov.

Lumix G5 disponuje zaujímavými možnosťami natáčania full HD videa. V tomto rozlíšení dokáže progresívnym skenovaním nahrávať zábery rýchlosťou až šesťdesiat snímok za sekundu. Videorežimu nie je veľmi čo vyčítať. Azda iba to, že by sa hodil náhľad orezania obrazu pri zmenenom pomere strán ešte pred začatím nahrávania. Solídna je kvalita zvuku zaznamenávaného vstavaným mikrofónom.

Panasonic Lumix G5 so setovým objektívom vytiahne z vrecka záujemcu vyše 850 eur. Je to porovnateľné s nedávno predstaveným modelom Sony NEX-6 obsahujúcim väčší APS-C snímač.

Panasonic Lumix G5: Ide to aj bez zrkadla

Záverečné hodnotenie: Vysoká obrazová kvalita, primerané množstvo šumu, rýchle zaostrovanie a kvalitné video robí z Lumixu G5 univerzálny bezzrkadlový fotoaparát s dobrou ergonómiou.

Zariadenie zapožičal Panasonic.

Panasonic Lumix G5 v kocke
Plusy Mínusy
obrazová kvalita, videorežim viac šumu pri vysokom ISO
rýchle zaostrovanie chýbajúci náhľad orezania videa
dotykový výklopný displej nepohodlne umiestnený otočný volič

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Panasonic