Kompaktov s možnosťou výmeny objektívov je v poslednom čase neúrekom. Panasonic DMC-G3 (ako aj jeho dvaja predchodcovia) sa však od konkurencie na prvý pohľad líšia. Ich tvary sú miestami hranatejšie, spracovanie profesionálnejšie a - najmä - sú vybavené výklopným displejom. Ten fotografovi šetrí čas, nervy aj kĺby.

Navyše, Panasonic DMC-G3 je najmenší kompakt svojho druhu s elektronickým hľadáčikom. I keď stavia na svojom dvojkovom predchodcovi, niekoľkých vylepšení sa predsa len dočkal. Medzi tie najdôležitejšie patrí snímač, ktorého rozlíšenie stúplo z 12 na 16 megapixelov. Na väčšinu fotografických účelov síce postačuje desať miliónov pixelov, no ak sa chystáte tlačiť fotografie na veľkoplošný materiál, dodatočné megapixely oceníte.

Výkon a ovládanie

Panasonic DMC-G3 si nás hneď po prvej snímke získal farbami: boli živé a pestré. A to sme ich ponechali napospas automatickému detegovaniu vyváženia bielej farby. Na druhej strane, automatika už tak dobre nezvládla napríklad vyvážiť farby pri žiarivkovom či žiarovkovom osvetlení.

Panasonic DMC-G3 sa vcelku vydaril

Čo sa ovládania týka, je racionálne. Postačí začiatočníkovi, aj pokročilému používateľovi. Nechýbajú intuitívne prvky, ktoré možno zapnúť tlačidlom iA (inteligentná automatika). Funguje vcelku dobre, no predsa len - ide o automatiku. V určitých situáciách nezareaguje tak, ako by fotograf očakával. Svetelné podmienky nezriedka kompenzuje rapídnejším navýšením citlivosti za cenu zníženej kvality fotografie.

Bežným používateľom, ktorým je táto funkcia určená, to prekážať nemusí. Pokročilejší zrejme radšej siahnu po režimoch fotenia s prioritou času uzávierky alebo svetelenosti, najskúsenejší po manuále. V týchto troch režimoch obstál Panasonic GF-3 veľmi dobre.

Expozičné podmienky sa volia - ako pri Panasonicu býva zvykom - pomocou posuvného intervalu na displeji. Rovnako gé-trojka zdedila aj pokročilé ovládanie dotykmi. Okrem zaostrovania prstom možno využiť stisnutie spúšte ťuknutím.

Panasonic DMC-G3 sa vcelku vydaril

Horšie Panasonic DMC-G3 obstál, pokiaľ ide o svižnosť zariadenia. Občas akoby sa mu ani nechcelo. Očakávali sme tiež vylepšené menu, no výrobca ostal pri piatich väčších ikonkách s popismi - situácia sa zlepšila až po zvolení príslušnej ponuky. Tento štýl menu nie je zlý, no fotoaparát tohto rangu by si zaslúžil sofistikovanejšie prevedenie.

Dizajn a ergonómia

Panasonic DMC-G3 je svojský elegán. Síce sme nemali česť s jeho čiernym prevedením, no ani tmavá purpurová nesklamala. V kombinácii s fixne danou farbou objektívov - čiernou - a tmavým pásom naprieč telom vyzerá solídne. Dá sa povedať, že celý dizajnový koncept sa Panasonicu vydaril.

Panasonic DMC-G3 sa vcelku vydaril

Dizajn nesmie byť, samozrejme, samoúčelný - mal by tiež zabezpečovať, aby zariadenie padlo do ruky a bolo praktické na používanie. Našťastie, japonskí vývojári sa dokázali vžiť do role fotografov, pretože dbali na ergonómiu i protišmykové gripy.

Aparát je vyrobený zo štandardného kompaktovského materiálu. Nerozpadne sa, hoci zrkadlovka to nie je. Občas môžu zavŕzgať plasty, ktoré k sebe ešte patrične nezapadli.

Panasonic DMC-G3 sa vcelku vydaril

Záverečné hodnotenie: Panasonic DMC-G3 sa lepí na päty konkurenčnej NX jedenástke od Samsungu. Blízko k sebe majú funkcionalitou i cenovkami. V prospech Panasonicu hovorí výklopný LCD displej, na druhej strane nemá samsungovský Amoledový displej. Tak či onak, ide o vydarený fotoaparát, ktorý už na prestížnych zahraničných fotoweboch získal viacero ocenení, väčinou ho hodnotia dobrým striebrom. S tým sa stotožňujeme, hoci možno by sme ešte trochu pridali na percentách.

Panasonic Lumix DMC-G3 v kocke

+

solídne prevedenie a vydarený dizajn

+

kvalita fotografie

+

možnosť ovládania dotykmi

-

plasty môžu zavŕzgať

-

menu ako pre maloletých

-

softvérové ovládanie mohlo byť svižnejšie

Zariadenie zapožičal Panasonic.

Prečítajte si aj naše ďalšie hardvérové recenzie.

Foto v článku a na titulke - Panasonic