CleanMate QQ-6S (220 €)

Okrúhle autíčko na diaľkové ovládanie, ktoré sa hrá na vysávač. Asi taký bol prvý dojem z tohto vysávača. Postupom času sme zistili, že toho vie ponúknuť podstatne viac.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

CleanMate QQ-6S Zdroj: CleanMate

CleanMate QQ-6S je štandardný robotický vysávač - osem centimetrov hrubá placka s priemerom okolo 36 cm. Na vrchu prístroja je šesť dotykových tlačidiel a informačná dióda. Omnoho presnejšie a praktickejšie je ale vysávač ovládať diaľkovým ovládaním, ktoré je tiež v balení.

Prednú stranu prístroja štandardne tvorí nárazník. Jeho špecialitou je, že schováva aj ultrazvukové senzory pre bezdotykovú navigáciu. Na spodnej strane je dvojica rotačných kief a jedna hlavná kefa. Má však dĺžku len 13 cm, takže sacia plocha je dosť malá. Navyše je štetinová, takže čisteniu namotaných vlasov alebo nití sa nevyhnete.

Malou raritou je UV lampa v zadnej časti, ktorej úlohou má byť eliminácia baktérií a iných biologických nepozvaných hostí. Je to síce zaujímavý bonus, ale jeho efektivita nám pripadá otázna. Snahu ale oceňujeme.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

CleanMate QQ-6S po páde zo schodov Zdroj: Marián Biel

Nechýbajú ani senzory proti pádu zo schodov. Pri ich testovaní sme priši na dva dôležité fakty. Po prvé, senzory nefungujú a pošlú vysávač robiť kotrmelce z desiatich schodov. Po druhé, konštrukcia vysávača je veľmi odolná. Aj po tomto hrozivom páde stále fungoval.

Oceňujeme obrovské dotykové plochy na dobíjanie vysávača, ktoré sú tiež na spodnej časti. Trafiť sa na kontakty dokovacej stanice je jednoduché, vysávač nemusí do nej zaparkovať úplne presne.

Výhrady máme k zásobníku nečistôt. Na jeho vyprázdnenie je nutné vytiahnuť veľkú kazetu zo zadnej časti, ktorej súčasťou je aj samotný motorček vysávača a hepa filter. Túto časť treba odklopiť a vybrať dvierka s druhým filtrom a až potom povysávané smeti pri odpadkovom koši vysypať.

S touto kazetou je potrebné manipulovať veľmi opatrne, pretože na opačnom konci je nasávací otvor. Hoci má gumenú záklopku, nečistoty vedia vypadávať aj von. V skratke, toto je jeden z najmenej podarených systémov vyprázdňovania robotického vysávača, s akým sme sa doteraz stretli.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

CleanMate QQ-6S a dokovacia stanica s displejom Zdroj: Marián Biel

Súčasťou balenia je aj takzvaná sonická stena, ktorá zabraňuje vysávaču dostať sa tam, kam nemá (ssi sme mali použiť ju a nespoliehať sa na senzory zabraňujúce pádu).

Nechýba ani dokovacia stanica. Je vybavená monochromatickým displejom, čo sa v tomto segmente len tak nevidí. Zobrazuje čas a naplánované vysávanie. Vedľa displeja je šestica tlačidiel, pomocou ktorých sa dá vysávanie načasovať. Trochu komplikované klikanie ako pri nastavovaní budíka. Ale to človek urobí raz a hotovo.

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

CleanMate QQ-6S pred čistením Zdroj: Marián Biel

Vysávač primárne jazdí ako biliardová guľa. Ale pozná až 8 režimov, medzi ktoré patrí jazda po perimetre izby, prípadne systémom cik-cak. V tomto režime sa už nedotýka stien a spolieha sa na ultrazvukový senzor.

Nevýhodou je, že zastaví až takmer desať centimetrov od steny. Takže potom je nutné spustiť režim vysávania okrajov.

Automatický režim povysával veľkú časť izby. Pri naplánovaní denného vysávania tak vie udržať poriadok na celej ploche. A vie sa vyškriabať aj na hrubší koberec.

Diaľkový ovládač podporuje funkciu manuálneho ovládania cez štvorsmerové tlačidlá. Takže sa vysávač dá ovládať ako autíčko a povysávať presne miesta, ktoré potrebujete.

S výkonom to je ale poslabšie. Jemné nečistoty a prach pozbiera. Testovaciu šošovicu už veľmi nie. Znova je to vysávač primárne na tvrdé povrchy.