V časoch, keď každý výrobca vypúšťal vlastné verzie softvérov, ktoré medzi sebou neboli kompatibilné, a bolo bežné, že ani rôzne telefóny jednej značky nepodporovali tie isté aplikácie či hry, prišiel inžinier A. Rubin, ktorý v minulosti pracoval pre Carl Zeiss či Apple, s myšlienkou jedného spoločného operačného systému. Pôvodne ho síce plánoval pre digitálne fotoaparáty, rýchlo sa však preorientoval na mobily.
A. Rubin pracoval na svojom startupe s prestávkou od októbra 2003, no dva roky na to mu došli zdroje na ďalší vývoj. Nemal totižto za sebou žiadnu veľkú spoločnosť, ktorá by ho financovala. Rozhodol sa preto, že osloví niektorého z veľkých hráčov.
Koniec príbehu je známy. Android za 50 miliónov dolárov kúpila firma Google a v súčasnosti je suverénne najrozšírenejšou platformou inštalovanou na mobilných zariadeniach.
A. Rubin však namiesto centrály firmy, prevádzkujúcej populárny vyhľadávač, nasadol spolu s niekoľkými spolupracovníkmi najprv na lietadlo do Soulu. Tam na stretnutí s dvomi desiatkami manažérov firmy predstavil Android.
Namiesto nadšenia sa mu dostalo mŕtveho ticha a uštipačných poznámok. "S akou armádou plánujete toto vytvoriť? Máte šiestich ľudí. Ste zhúlený?," pýtali sa ho a so smiechom ho vyprevadili zo zasadačky. "Stalo sa to dva týždne predtým, ako nás získal Google, spomína A. Rubin v knihe Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution, z ktorej citujú viaceré zahraničné technologické portály.
Šéf Googlu Larry Page sa po vypočutí A. Rubina rozhodol nielen do Androidu investovať, ale rovno kúpil celú firmu a zastrešil ďalší vývoj.
Operačný systém Android v súčasnosti suverénne ovláda trh so smartfónmi. V poslednom kvartáli minulého roka mal podľa analytickej spoločnosti IDC podiel 78,1 percenta, druhý v poradí iOS od Apple 17,6 percenta a Windows Phone nasledoval s tromi percentami.