Ochorenia ako rakovina či cukrovka dokážu spôsobiť úpadok svalovej hmoty, čo pacientom výrazne znižuje kvalitu života. Štúdium liečby a prevencie týchto príznakov zvyčajne prebieha na zvieratách. Odhliadnuc od morálnej stránky, ich fyziológia je v porovnaní s ľudskou iná, menej komplexná.

Oddelenie techniky a aplikovanej vedy Pennsylvánskej univerzity v spolupráci s univerzitou Inha v juhokórejskom Inčchone sa pustilo do projektu, ktorý by mohol testy na zvieratách zmeniť na nepotrebné. Orgán na čipe a jeho podmnožina sval na čipe je koncept, podľa ktorého možno umelo vypestované ľudské svalové bunky nechať vyrásť prirodzeným spôsobom v miniatúrnom zariadení.

Technológia sval na čipe umožňuje skúmať vypestované ľudské tkanivo bez testov na zvieratách
Zdroj: pubs.rsc.org
Technológia sval na čipe umožňuje skúmať vypestované ľudské tkanivo bez testov na zvieratách

V čom je podstata svalu v čipe

Výskumníci sa zamerali hlavne na anizotropiu (čiže smerovú orientáciu) svalových buniek a ich ukotvenie v umelom prostredí. Na to, aby bol následný výskum na takýchto vzorkách vôbec možný, sa musia čo najviac podobať skutočnému tkanivu, ktoré sa riadi určitými pravidlami.

Profesor Dan Huh, šéf výskumu, vysvetľuje:

Svalové bunky v ľudskom tele priľnú na špecifických záchytných bodoch podľa svojej polohy vzhľadom na kosti, väzivo či iné svaly. Zaujímavé je, že táto vlastnosť svaly tvaruje.
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa