Spoločnosť OpenAI predstavila nový systém klasifikácie s piatimi úrovňami, ktorý má odzrkadľovať jej pokrok vo vývoji umelej inteligencie schopnej prekonať ľudí. Cieľom je pomôcť ľuďom lepšie pochopiť prístup firmy k bezpečnosti a budúcnosti AI.

Spoločnosť, ktorú mnohí považujú za lídra vo vývoji výkonnejších systémov umelej inteligencie, predstavila nový systém klasifikácie primárne zamestnancom. Úrovne, ktoré OpenAI plánuje prezentovať investorom a ďalšími osobám mimo spoločnosti, siahajú od aktuálne dostupnej úrovne AI, ktorá dokáže komunikovať s ľuďmi v konverzačnom jazyku (úroveň 1), až po umelú inteligenciu, ktorá dokáže vykonávať prácu celej organizácie (úroveň 5).

Aj keď firma nezverejnila úplný popis všetkých úrovní, na základe dostupných informácií možno stupnicu teoreticky odhadnúť nasledovne:

  • Úroveň 1: Interaktívny jazykový model: Ide o súčasnú úroveň, na ktorej sa nachádzajú modely ako ChatGPT, ktoré dokážu komunikovať s ľuďmi v prirodzenom jazyku a generovať text na základe zadaných pokynov.
  • Úroveň 2: Logické rozumové systémy (Reasoners): Systémy umelej inteligencie na tejto úrovni dokážu nielen generovať text, ale aj analyzovať informácie, vyvodzovať závery a riešiť základné problémy na úrovni porovnateľnej s človekom s doktorátom.
  • Úroveň 3: Agenti (Agents): Tieto systémy dokážu samostatne vykonávať komplexné úlohy v priebehu niekoľkých dní na základe pokynov používateľa.
  • Úroveň 4: Inovátori: Umelá inteligencia na tejto úrovni dokáže prinášať inovácie ako nové vedecké teórie, umelecké diela či technológie.
  • Úroveň 5: Organizácie: Najpokročilejšia úroveň, kedy systémy umelej inteligencie dokážu samostatne riadiť a koordinovať komplexné procesy v rámci celej organizácie..
Sam Altman
Neprehliadnite

Sam Altman naznačuje, čo čakať od GPT-5. Má byť veľkým skokom vpred

Vedenie spoločnosti OpenAI na stretnutí uviedlo, že spoločnosť sa v súčasnosti nachádza na prvej úrovni, ale je na prahu dosiahnutia druhej úrovne.

Spoločnosť OpenAI už roky tvrdí, že pracuje aj na vybudovaní toho, čo sa často označuje ako všeobecná alebo univerzálna umelá inteligencia (AGI) – v podstate ide o modely, ktoré dokážu akúkoľvek úlohu zvládnuť lepšie ako ľudia.

AGI - Univerzálna umelá inteligencia
AGI (Artificial General Intelligence) zatiaľ predstavuje len teoretický koncept pokročilej AI, ktorá by prekonala ľudské schopnosti v najrôznejších mentálnych úlohách, zatiaľ čo dnešné AI systémy sú prevažne úzko špecializované. Preto sa často tento koncept nazýva univerzálna umelá inteligencia.

Takéto systémy v súčasnosti neexistujú, nový klasifikačný systém má však definovať míľniky na ceste k nim a pre svet AI sú akýmsi svätým grálom. Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman aj napriek tomu už dávnejšie vyhlásil, že očakáva príchod AGI ešte v tomto desaťročí.

Ďalšie dôležité správy

V strede Ilya Sutskever a druhý sprava je Sam Altman
Neprehliadnite

Spoluzakladateľ OpenAI zakladá novú spoločnosť zameranú na bezpečnú umelú inteligenciu