Samsung sa na trh vrátil s ďalším skladacím modelom. Tentoraz s názvom Galaxy Z Fold 2, pričom najsilnejšou stránkou novinky má byť predovšetkým dizajn či množstvo intuitívnych funkcií. Pôvodný Galaxy Fold totiž spôsoboval vrásky nejednému zákazníkovi pre jeho problémy s displejom, pre ktoré ho neskôr na určité obdobie stiahli z trhu.

Samsung Galaxy Z Fold 2 nie je určený pre každého. Cieliť bude na úzku skupinu zákazníkov, ktorý smartfón naplno využijú pri práci, prípadne pre technologických nadšencov, ktorí nemajú problém s peniazmi. Pokiaľ si chcete kúpiť smartfón pre nič iné ako pre sklápací displej, odporúčam lacnejšie „véčko“ Galaxy Z Flip.

V hlavnej úlohe dizajn a displej

Nový sklápací smartfón sa líši hneď v niekoľkých smeroch. Hlavným lákadlom je prepracovaný dizajn, ktorý pôsobí luxusným a dospelejším dojmom. Vzhľadom na konštrukciu si však bude nutné zvyknúť na hrúbku a celkom iné uchopenie, ako pri bežných smartfónoch. Celkovo je však novinka inšpirovaná dizajnom série Galaxy Note, na ktorú odkazuje hlavne modul s fotoaparátmi či ostrejšie hrany. Kvôli ohybnej konštrukcii je však nutné počítať s absenciou odolnosti voči vode. Ďalšie generácie budú vari odolnejšie. Rám smartfónu je vyrobený z hliníka a zadná časť je navyše pokrytá odolným ochranným sklom Gorilla Glass 6, ktoré celkom dobre odoláva aj odtlačkom prstov.

Samsung predstavil nové zariadenia predovšetkým do domácnosti. Nevynechal však ani nový 5G telefón či fitness náramok
Neprehliadnite

Samsung predstavil nový tablet, fitness náramok či inteligentné zariadenia do domácnosti

Predná plocha smartfónu ponúka oproti predchodcovi väčší Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,2 palca, s rozlíšením HD+ a pomerom strán 25 : 9. V rozloženom stave je k dispozícii QXGA displej s uhlopriečkou 7,6 palca, pričom využíva technológiu Dynamic AMOLED 2x. Predný displej disponuje štandardnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Veľký ohybný displej ponúka adaptívnu obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí od 11 až po 120 Hz, čo sa má pozitívne prejaviť hlavne pri celkovej výdrži. Pri surfovaní po internete sa frekvencia zníži na minimum, naopak, pri sledovaní filmu či hraní hier sa upravuje od 24 Hz po maximálnych 120 Hz.

Zobrazovacie schopnosti oboch displejov sú na veľmi dobrej úrovni, pričom k dispozícii je aj vysoký jas pre prácu na priamom slnku. Jediným nedostatkom je časté zanechávanie odtlačkov prstov, ktorému sa podľa môjho názoru nedá zabrániť a preto je potrebné si zvyknúť na časté čistenie.

Čo sa miesta ohybu týka, viditeľné je a dokonca je ho možné nahmatať pri pohybe prstom. Pri používaní som ho však absolútne nevnímal, takže na mňa nepôsobil rušivo a každým ďalším dňom som ho ignoroval stále viac. Výrazným zlepšením prešiel aj ohybný mechanizmus, ktorý by mal po novom zvládnuť výrazne viac otvorení, respektíve zatvorení. Okrem toho systém používa špeciálne štetiny, ktoré majú za úlohu čistiť priestor v okolí od nečistôt. Mechanizmus funguje spoľahlivo, bez vŕzgania či iných problémov.

Pri zariadeniach od značky Samsung sme zvyknutí, že na európsky trh prichádzajú s procesormi Exynos. V prípade Galaxy Z Fold 2 sa však o výkon stará čipset Qualcomm Snapdragon 865+ s podporou 5G, ktorému sekunduje 12 GB pamäť RAM. Interné úložisko má kapacitu „len“ 256 GB, ktoré však nie je možné rozšíriť pomocou microSD kariet. Operačným systémom je tradične najnovší Android 10.

Tri dvanástky a dve desiny

Jedna zo zadných častí smartfónu je domovom pre tri fotoaparáty. Všetky majú rozlíšenie 12 Mpx, pričom sú rozdelené na hlavný s optickou stabilizáciou, širokouhlý so 123-stupňovým záberom a teleobjektív s optickou stabilizáciou a dvojnásobným optickým zoomom. Hlavný fotoaparát dokáže natáčať video v 4K kvalite pri 60 snímkach za sekundu. Obe selfie kamery majú rozlíšenie 10 Mpx, pričom bez problémov dokážu nahrávať video v 4K kvalite pri 30 snímkach za sekundu. Fotoaparát fotí za dobrých svetelných podmienok výborne. Dominuje hlavne ostrosť, verné podanie farieb a veľmi dobrá úroveň detailov.

Smartfón tiež výborne zvláda fotenie makra a natáčanie videí, ktoré sú taktiež z hľadiska kvality na veľmi vysokej úrovni. Novinkou je funkcia Auto Framing, pomocou ktorej vás softvér automaticky rozpozná a následne vás bude pri selfie neustále sledovať, ostriť a približovať podľa potreby. Výhodou Galaxy Z Fold 2 je aj fakt, že selfie fotografie je možné vyhotoviť aj prostredníctvom hlavných fotoaparátov. Stačí smartfón otočiť a obsah z hľadáčika sa zobrazí na vonkajšom displeji. Medzi silné stránky patrí aj kvalita zvuku, o ktorú sa starajú stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Zvuk je kvalitný, čistý a poskytuje dostatočnú hlasitosť.

Spolupráca s Microsoftom

Nová „sklápačka“ je vhodná predovšetkým na prácu alebo sledovanie filmov či hudobných videoklipov. Telefón disponuje aj takzvaným flex módom, ktorý v niektorých aplikáciách dokáže využívať obe polovice ohybného displeja. Zariadenie stačí otvoriť do pozície pravého uhla a týmto spôsobom je možné pohodlne sledovať napríklad videá na YouTube alebo fotografovať. V budúcnosti by mali byť k dispozícii aj ďalšie aplikácie. Výborný je režim Multi-Active Window, ktorý umožňuje používanie až troch aplikácií naraz. Ich pozície možno po celej obrazovke premiestňovať a prispôsobiť je možné aj ich veľkosť.

Okrem toho je veľmi jednoducho vyriešené presúvanie alebo kopírovanie obrázkov či dokumentov. Pomocou prstov je tak možné v priebehu pár sekúnd pretiahnuť napríklad graf z jednej aplikácie do druhej. Táto funkcia však zatiaľ funguje len s aplikáciami od Samsungu a s balíkom Microsoft Office. Vďaka spolupráci s firmou Microsoft je tiež možné prispôsobenie kancelárskych programov Office podobne ako na tablete a celkovo je tak možné maximálne využiť potenciál aplikácií a ohybného smartfónu. Funkcia App Continuity zabezpečuje plynulý prechod z malého displeja na veľký a naopak. Je len na vás, ktoré aplikácie sa budú prepínať, podľa toho, ako vám to najlepšie vyhovuje.

Čo sa týka bezpečnosti, respektíve odomykania smartfónu, čítačka odtlačkov prstov sa nachádza v bočnom tlačidle napájania. Týmto riešením sú známe zariadenia od značky Sony a mne to vôbec neprekážalo. Aj keď som zvyknutý na čítačku umiestnenú v displeji, zvykol som si veľmi rýchlo. Čítačka je navyše veľmi rýchla a spoľahlivá.

V útrobách zariadenia sa nachádza duálna batéria s kapacitou 4 500 mAh. Nabíjanie je možné prostredníctvom 25 W nabíjačky alebo 15 W bezdrôtovým nabíjaním. Podporované je tiež reverzné Qi nabíjanie ďalších zariadení ako napríklad slúchadiel či hodiniek. Nabíjanie je veľmi rýchle a na plné nabitie stačí približne 80 minút. 50 percent kapacity batérie je možné dosiahnuť za necelú pol hodinu.

Galaxy Z Fold 2 podporuje na vybraných televízoroch bezdrôtový Samsung Dex a lepšie pripojenie so systémom Windows 10. Vďaka tomu je možné smartfón s počítačom prepojiť jedným kliknutím alebo rýchlym bezdrôtovým spojením. Čo sa týka konektivity, nechýba NFC, Bluetooth 5.0, Wi-Fi a nabíjací konektor USB-C. Smartfón je dostupný v čiernej a bronzovej farbe za cenu 1 999 eur.

Výborný, no príliš drahý

Ak je reč o konkurencii, tak v tomto prípade ponúka podobný smartfón jedine Huawei s modelom Mate Xs. Ďalšie smartfóny s ohybným displejom ponúka Samsung s modelom Z Flip alebo Motorola s modelom Razr. Posledné dva menované však neponúkajú veľký displej a ide o takzvané „véčka“.

Séria Samsung Galaxy Note
Neprehliadnite

Smartfón, ktorý si rozumie s perom. Takto sa vyvíjala séria Samsung Galaxy Note

Je vidieť, že oproti predchádzajúcemu modelu si dal Samsung na vylepšeniach záležať. Vyzdvihnúť musím predovšetkým krásny dizajn, špičkovú výbavu, výkonné stereo reproduktory a samozrejme veľký displej, s ktorým je možné pracovať vo viacerých aplikáciách naraz. Samsung už teraz nastavil latku veľmi vysoko a bude zaujímavé sledovať, ako zareaguje konkurencia a na čo sa môžeme tešiť v prípade ďalšej generácie.

Galaxy Z Fold 2 však nie je dokonalý smartfón. Pri aktívnom používaní si veľký displej pýta dosť energie, takže je potrebné sa pripraviť aj na občasné dobitie počas dňa. Okrem toho ako mínus hodnotím len 256 GB úložisko bez rozšírenia pomocou microSD kariet, len dvojnásobný optický zoom, chýbajúcu vodeodolnosť, absenciu dotykového pera a v neposlednom rade vysokú cenu. Rozumiem, že vývoj a výroba niečo stojí, no vzhľadom na špecifiká smartfónu a jeho cenu je cieľová skupina výrazné užšia. Pokiaľ by bola cena na úrovni okolo 1 300 eur, jeho prípadnú kúpu by určite zvažovalo viacero ľudí, vrátane mňa.