Prečo ste sa chceli stretnúť vo Veľkej Británii?
Z bezpečnostných dôvodov. Kvôli článkom boli aj nejaké vyhrážky. Tých sa síce veľmi neobávam, no problémom môžu byť vymyslené vyšetrovania Policajného zboru Slovenskej republiky. Nebudem sa o tom konkrétne vyjadrovať. Nie je všetko pravda a ani pred súdom to neobstojí. Moje obavy však spočívajú v tom, že takéto vyšetrovania nesú v sebe náboj diskreditácie, o čo vlastne aj celý čas ide. Takéto vyšetrovanie sa začalo po takzvanej Operácii Xkrement, keď bol prezidentovi zaslaný balíček so smradľavým obsahom. Vyšetrovanie neskôr prevzala česká polícia a v tom období sa pri mojom dome objavila kamera, ktorá sledovala môj dom.
Stále vás sledujú?
Keď sa vyšetrovanie českej polície skončilo, kamera záhadne zmizla. Dodnes tam ostala ceduľka s nápisom CCTV. Mimochodom, taký typ kamery som ešte nevidel. Nebola to bežná kamera, ktorú normálne vidieť v uliciach mesta. Česká polícia nakoniec vrátila prípad na Slovensko.
Aká veľká je slovenská bunka? Pracujete samostatne alebo v skupinkách?
Naša základnú skupinu neuvediem, ale radoví členovia sa počítajú na niekoľko tisíc.
Môže sa stať ťlenom Anonymous ktokoľvek, stačí sa prihlásiť a skrývať identitu?
Členom Anonymous sa môže stať ktokoľvek, nemusí skrývať identitu a ani sa nikam nemusí prihlasovať. Stačí sa ozvať ako „hlas“, teda vyjadriť svoj názor. Identitu schovávajú len tí, ktorí tušia alebo vedia, že na základe svojej činnosti budú pravdepodobne stíhaní.
Ako komunikujete medzi sebou? Stále je aktuálne chatovacie fórum 4chan.org?
Väčšinou komunikujeme cez elektronické médiá, ale aj osobne. Podľa toho, čo si chceme povedať.
Neexistuje aspoň základná hierarchia v hnutí?
Existuje základná hierarchia, nie však autoritatívna.
Prečítajte si súvisiaci článok:
Najlepšie časy útokov Anonymous sú za nami
Vo svete hnutie bojuje proti každej tradičnej spoločenskej autorite či sile: polícii, cirkvi alebo Wall Streetu. Čo je to na Slovensku?
Na Slovensku je proti určitej skupine ľudí, ktorá tu všetko riadi. Či už sú to politici, polícia, cirkev, charita a podobne. Hádam ste si nemysleli, že na Slovensku vládne premiér Robert Fico.
Ide z vašej strany o politické presvedčenie a boj proti systému, ktorý na Slovensku funguje?
Ja osobne som presvedčený, že systém ako taký, ktorý je teraz, sa dá poraziť len systémom. Tým mám na mysli, že by sa systém infikoval. Treba si uvedomiť, že ľuďom sa nikam na demonštrácie nechce ísť - česť výnimkám. Nehovoriac o nejakej revolúcii. Ďalšie mdloby ma chytajú, keď chce niekto vypisovať petície a referendá. Čiže jediná vec, ktorá je možná a legálna, je vytvoriť stranu nepodplatiteľných, ktorá by fungovala ako trójsky kôň.
Čo tým myslíte?
Vytvoriť stranu, ktorá by mala vo svojom programe iba tri body: zmenu Ústavy SR, uzákonenie priamej demokracie a rozpustenie parlamentu. Za to bojujeme.
Hnutie Anonymous hlása: Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič. Čo tým myslíte?
Je to otázka boja medzi dobrom a zlom. Je jasné, že sila zla je v prevahe, pretože ľudia nerobia proti tomu nič. Alebo si myslíte, že sociálne samovraždy sú dielom dobra?
Čo robia členovia Anonymous v reálnom živote?
Sú to študenti alebo aj pracujúce masy. Pracujú tak ako všetci ostatní.
Akcie Anonymous nemožno porovnávať s organizovanými kybernetickými útokmi špionážnych služieb. Čím sa od špionáže líšite?
Naše kybernetické akcie sú mierené len na odhaľovanie organizovaného zločinu proti slovenskému národu.
Spisovateľka Pamela Olsonová, ktorá napísala o Anonymous, opísala fungovanie menšej skupinky Anonymous s názvom LulzSec.
S takými nemáme nič spoločné. Náš cieľ je Slovensko - Naša vlasť. Nemôžeme sa donekonečna prizerať, ako našu vlasť rozkrádajú a nikto o tom nič nenapíše.
Spomínaná autorka tvrdí, že členmi hnutia boli najčastejšie teenageri, ktorí nemali príliš úspech v reálnom živote a sebavedomie si zvyšovali pri počítači. Poznáte sa navzájom medzi sebou osobne, alebo skôr cez počítač a reálne o sebe nič neviete?
Chcel by som vrátiť to obdobie, keď som bol ešte teenager, ale bohužiaľ, som len o niečo mladší ako politici Daniel Lipšic či Igor Matovič (obaja majú 40 rokov). Je možné, že teenageri sa viac vŕtajú v hackingu, ale, žiaľ, nevedia ho ešte využiť plnohodnotne.
Je pravda, že hackeri parazitujú hlavne na chybách internetových používateľov? K väčšine internetových útokov nie je potreba špeciálna odbornosť ani vybavenie. Stačí objaviť bezpečnostnú dieru na webových stránkach, čo u väčšiny z nich nie je tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Ako to je so slovenskými webmi štátnych inštitúcií?
Samozrejme, že najľahšie je parazitovať na hlúposti. Ako ináč by mohli ľudia voliť donekonečna tú či inú stranu, ktorá ich vždy po voľbách aj tak oklame. Ale aby som sa vrátil späť k otázke. Anonymous Slovensko získava prístupové údaje ľudí, hlavne na stránkach, ktoré nemajú kryptované heslá. Máme na Slovensku nasadených niekoľko stoviek webstránok. Vlastníme milióny prístupových údajov na slovenské e-maily. Máme nad stotisíc životopisov. Poznáme vaše prístupové údaje na Azet.sk (Zoznamka, Pokec a podobne). Poznáme vaše vyznania cez elektronické pohľadnice a najkrajšie sú tie, ktoré píšu manželia pre svoje milenky. Ale aby som všetkých ľudí upokojil, nevyužívame tieto veci vo svoj prospech.
Vnikáte aj do serverov štátnych inštitúcií bez toho, aby o tom vedeli, alebo robíte len DDoS útoky cez zavírusované počítače?
Ak ide o vniknutie na servery, či už štátne alebo privátne, naša skupina vykonáva len zber informácií pre prípadné použitie. Nevykonávame útoky a už vôbec nie DDoS. Myslíme si, že to nemá žiaden zmysel.
Vzbudili ste pozornosť útokmi na politickú stranu 99% - Občiansky hlas či SOZA. Po zverejnení spisu Gorila ste útočili aj na webstránky Smeru-SD a SDKÚ-DS. Aj tu si spätne myslíte, že útoky nemali zmysel? Nie sú lepšie otvorené protesty ako anonymné útoky, ktoré trvajú len pár hodín?
Nie. Nemajú žiadny zmysel. Môže ísť len o symbolickú akciu.
Chystáte v najbližšej dobe nejaký útok?
Útok nechystáme. Skôr sa budeme realizovať ďalšou akciou.
Verejne ste podporili pred dvoma týždňami protest s názvom Občiansky odpor. Pomáhali ste pri jeho organizácií?
Podporili sme ho, aj keď bolo isté, že to nebude krok dopredu. Okrem toho, že ľudia trpia štokholmským syndrómom, aj médiá nesú vinu na tom, že ľudia sa nezaujímajú o to, čo sa reálne deje okolo nich.