O cloud computingu sa hovorí už roky. Napriek tomu (alebo možno práve preto) ho ľudia zväčša stále považujú za niečo veľmi technické, určené pre špeciálnu skupinu firiem. Hoci sami už cloudové služby využívajú a ani o tom nevedia.
Radšej nerecitovať definíciu, že cloud je využívanie výpočtového výkonu alebo dátového úložiska zo vzdialeného servera. Skôr si treba pomôcť tým, čo zrejme pozná: že ak chce využívať výhody počítačovej doby, potrebuje len monitor, klávesnicu a myš, ktoré sú cez internet pripojené k počítaču vzdialenému od neho aj tisíc kilometrov. Počítač pritom nevlastní, len si ho (z istej malej časti) prenajíma.
Rozvoj cloudu v domácnostiach závisí najmä od dostupnosti a kvality internetového pripojenia. Oba faktory sa vyvíjajú dobre. Domácnosti v Japonsku, Kórei, Škandinávii či na severovýchode USA už majú optické prípojky s rýchlosťou jeden gigabit za sekundu. Používatelia si cez ne môžu – teoreticky – stiahnuť obsah celého DVD za 37 sekúnd. Kopírovanie DVD na pevný disk priamo v počítači trvá dlhšie.
Ultrarýchle pripojenie si už môžu zadovážiť aj slovenské firmy. A tento rok by sa mali objaviť prvé paušály aj pre náročné domácnosti. Navyše, rýchla optika získa predĺženú bezdrôtovú ruku. Inštitút IEEE očakáva, že WiFi štandard s rýchlosťou 1 Gbit/s schváli koncom roka 2012. Zrýchli sa tiež online pripojenie cez mobil. Slovak Telekom a Orange už vo vybraných lokalitách upgradovali sieť na 42 megabitov za sekundu. A ďalší nárast rýchlosti sa predpokladá s budúcoročným príchodom štvrtogeneračnej technológie LTE.
Paušál namiesto procesora
S rýchlym internetom na každom kroku sa budú ešte intenzívnejšie používať cloudové služby, ktoré sú dostupné už teraz. Napríklad OnLive, pôvodne americká platforma, ktorá sa v septembri dostala aj do Veľkej Británie. Vďaka nej si možno zahrať aj tie najnovšie a hardvérovo najnáročnejšie hry na akomkoľvek počítači.
Prakticky jedinou podmienkou je rýchle internetové pripojenie. Netreba nový procesor ani grafickú kartu. Všetky výpočty vykonáva vzdialený server a cez internet posiela dáta na displej alebo televízor klienta. V budúcom roku sa OnLive rozšíri aj do ďalších európskych krajín.
Microsoftovský SkyDrive zasa umožňuje na cloudový server ukladať ľubovoľné dáta. Po prihlásení získa používateľ bezplatne 25-gigabajtový „disk“. Podobne funguje jednoduchá online úložná aplikácia Dropbox. Istá kapacita je zadarmo, ďalšia sa dá dokúpiť. Odpadávajú starosti, že k dátam sa nedostane nejaký vírus, že používateľ po krádeži notebooku príde o všetky fotografie alebo že sa DVD s dovolenkovým videom poškriabe a je po spomienkach.
Do cloudu mieria i multimédiá. Obľúbená skupina vydala nový album: treba ísť poň do obchodu, kúpiť si cédečko a potom si naň dávať pozor, aby sa nepoškodilo? Najväčší hráči priemyslu digitálnej zábavy, Amazon, Google či Apple, sú presvedčení, že nie.
Google nedávno spustil službu Music. Zatiaľ používateľovi umožňuje nahrať vlastnú zbierku empétrojok na vzdialený server a potom ju počúvať všade, kde je internet, aj na mobile. Koncom októbra sa začali šíriť zvesti, že Google Music sa rozšíri o predaj hudby.
Hlavu v oblakoch má aj Apple. Cez jeho službu iCloud sa fotografie alebo poznámky urobené na iPhone prenesú automaticky do iPadu a MacBooku (a opačne). Rovnako sa hudba, filmy alebo knihy kúpené v iTunes stanú dostupnými na všetkých prihlásených iZariadeniach.
Klasická výpočtová technika ešte v tomto roku určite neskončí. No cloud môže zmeniť spôsob, akým sa na ňu pozerá. Používatelia si možno začnú preratúvať, či sa im oplatí investovať do nového procesora a pevného disku, alebo si radšej priplatia za rýchly internet a vzlietnu k oblakom.
Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Foto - Profimedia.cz