Polygrafická spoločnosť Rakúska štátna tlačiareň (Österreichische Staatsdruckerei), ktorá sa tlačeniu identifikačných dokladov venuje už dve storočia, si tiež uvedomila, akou výhodou by bolo mať preukaz totožnosti pri sebe vo virtuálnej podobe na mieste, ktoré drvivá väčšina ľudí nosí pri sebe neustále - v smartfóne.
Firma sídliaca vo Viedni vyvinula aplikáciu My Identity App (MIA) o ktorej tvrdí, že dokáže bezpečne uchovať všetky typy osobných údajov o majiteľovi zariadenia a úplne nahradiť klasické fyzické doklady. Na jednom mieste by mala dokázať zhromaždiť občiansky preukaz, pas či vodičský preukaz.
„Všetko sa sťahuje do smartfónov,“ povedal pre agentúru Bloomberg, ktorá informáciu priniesla, výkonný riaditeľ Österreichische Staatsdruckerei Lukas Praml.
O podobnú elektronizáciu sa pritom Rakúšania nepokúšajú ako jediní. Ich aplikácia by však mala byť prvou, ktorá dokáže na jednom mieste uchovať všetky typy identifikačných preukazov. Veria pritom, že ich systém by sa mohol začať používať už v budúcom roku.
Vyhadzovač sa nedozvie to, čo policajt
Rakúsky vývojári sľubujú, že My Identity App by mala byť nie len pohodlná na používanie, ale aj bezpečná. V samotnom zariadení by nemali byť uložené žiadne osobné dáta, tie by sa mali nachádzať len na cloude v centrálnom registri a sprístupnené by mali byť len na nevyhnutný čas počas kontroly.
Používateľom by dokonca aplikácia mala zabezpečiť, že sa osoby, ktoré ich totožnosť či iný údaj budú kontrolovať, dostanú len k tým informáciám, ktoré nevyhnutne potrebujú. Sami si totiž na zariadení pri kontrole zvolia, ktorý údaj čítačka kontrolujúceho uvidí.
V prípade, keď napríklad predajca tabakových výrobkov či vyhadzovač v nočnom podniku bude potrebovať zistiť len vek mladistvého, ten mu nemusí ukazovať zároveň aj trvalý pobyt či ďalšie údaje.
Pri strate či odcudzení telefónu by zas malo byť podľa autorov projektu okamžite možné zamedziť prístupu k osobným údajom z daného smartfónu a nastaviť prístup k svojim preukazom z nového zariadenia.
Elektronizácia už sčasti prebehla
Bloomberg pripomína, že Rakúšania nie sú jediní, ktorí prichádzajú s myšlienkou identifikačných dokladov v smartfónoch. Stovky štátnych zamestnancov v americkej Iowe testujú od leta minulého roka používanie vodičských preukazoch v mobilných zariadeniach.
Istá forma elektronizácie pri identifikačných dokladoch pritom už v minulosti prebehla. A to aj na Slovensku. Zatiaľ sa však týkala len fyzických preukazov totožnosti. Do občianskych preukazov či pasov sa už niekoľko rokov vkladá čip s biometrickými údajmi o občanovi.
Občianske preukazy tak majú v polykarbonátovom tele vliaty elektronický kontaktný čip, ktorý nesie všetky údaje obsiahnuté v textovej podobe na preukaze. Okrem nich môže uchovávať aj ďalšie údaje potrebné napríklad na vytváranie zaručeného elektronického podpisu. Ten má byť v komunikácii s úradmi plnohodnotnou náhradou bežného podpisu. Slovenské biometrické pasy zas najprv obsahovali na čipe uloženú podobu tváre, neskôr k nej pribudol aj odtlačok prstu.
Doklady v podobe aplikácie by však priniesli revolúciu najmä v komforte ich používania. Úplne by odpadla nutnosť nosiť pri sebe fyzický doklad, zmenšila by sa aj možnosť jeho zabudnutia a s tým spojené problémy.
Rakúska spoločnosť, ktorá sa ešte donedávna výhradne venovala polygrafickým postupom, sa čoraz viac sústredila na technologické riešenia práve v roku 2006, keď sa začali do pasov pridávať biometrické údaje. Neskôr, pred tromi až štyrmi rokmi začala pracovať na vývoj mobilných aplikácií, z čoho sa postupne stáva stále väčšia časť jej záujmu.
Západ si asi počká
Napriek ambícii Rakúšanov dostať ich identifikačnú aplikáciu do používania už v roku 2017, nie je pravdepodobné, že sa to tak rýchlo podarí. Problémom nebude pripravenosť na strane vývojárov, ale skôr na strane štátnych orgánov, ktoré by ju museli začať používať, nakúpiť zariadenia, ktoré by údaje čítali a údaje z nich akceptovať.
To si uvedomujú aj v Österreichische Staatsdruckerei a podľa L. Pramla je pravdepodobné, že sa pokúsia systém najprv rozbehnúť v rozvojových krajinách, kde nemajú takú hustú sieť právnych predpisov, ktoré by bolo treba legislatívne upravovať.
Prevádzku My Identity App by tak podľa L. Pramla najprv mohli spustiť v niektorých afrických či ázijských krajinách, prípadne vo východnej Európe.