Signál 4G siete O2 nebude dostupný po celej Bratislave a celých Košiciach. V duchu dávnejšie ohlásených plánov operátor pokryl sprvu len ich širšie centrá. Novinku podľa jeho prepočtov tak bude môcť využiť 165-tisíc ľudí. To zodpovedá zhruba trojpercentnej penetrácii celkovej populácie Slovenska.

Podľa informácií O2 by jeho nová sieť mala používateľom umožňovať sťahovať dáta priemernou rýchlosťou 25 megabitov za sekundu a odosielať ich priemernou rýchlosťou 15 Mbit/s.

O2 štartuje rýchlu 4G sieť, ale prioritou ostáva 3G

Zdroj: O2

Ohľadom rozširovania 4G siete sa operátor znova vyjadril, že v jej ďalšom budovaním chce pokračovať v nasledujúcom roku. Ešte koncom septembra O2 prezentoval ambíciu, že v polovici roka 2015 chce novou sieťou obsluhovať štvrtinu populácie Slovenska.

Šéf O2 Martin Vlček zopakoval, že do 4G pôjdu formou „rozumnej investície“, ktorá má zohľadňovať aj počet zariadení schopných fungovať v 4G sieti. Prioritou operátora podľa neho ostáva dostavba 3G siete – tak aby v apríli dosahovala 65-percentné pokrytie populácie.

Na využitie 4G musí používateľ mať kompatibilnú SIM kartu (zhruba polovica klientov O2 už takú má, ostatní si ju môžu bezplatne vymeniť), kompatibilný mobil alebo tablet (4G-ready sú dve pätiny zariadení v ponuke O2), ľubovoľný dátový program alebo balík a, samozrejme, signál 4G siete.

Čo je dôležité, za využívanie 4G siete netreba O2 platiť žiadny dodatočný poplatok. Rovnako „len tak“ poskytujú ultrarýchle dátové prenosy aj Orange a Slovak Telekom, ktorí nové siete rozbehali už dávnejšie.

Čo už stihla konkurencia? 

Orange aktuálne pokrýva 4G signálom 25 miest a päť obcí. Medzi najnovšími prírastkami menuje Galantu, Senec, Prievidzu či Humenné. Ultrarýchle dátové prenosy tak operátor podľa vlastných prepočtov v súčasnosti umožňuje bezmála 30 percentám populácie Slovenska. Pri 3G sieti uvádza aktuálne pokrytie 90 percent.

Ešte viac 4G signálu deklaruje Slovak Telekom. Začiatkom decembra novou sieťou pokrýval 60 miest a ich okolie, čo podľa neho zodpovedá 47 percentám celkového obyvateľstva Slovenska. Naposledy medzi nimi pribudli Detva, Kežmarok, Nová Baňa, či Senica.

Zatiaľ najslabší progres má štvrtý operátor Swan. V polovici októbra prezentoval dokončenie 4G (a 2G) siete v Trnave a jej pokračujúcu výstavbu v ďalších mestách tak, aby v decembri pokrýval 20 percent populácie. Štart komerčných služieb podľa dávnejších ohlásení plánoval na prvého decembra, tento termín však nestihol.

Dvadsaťpercentná penetrácia je pre operátora kľúčová, lebo je to podmienka z licencie, ktorá ho oprávňuje na to, aby si od konkurentov (Slovak Telekomu, Orangeu a O2) vypýtal prístup do ich sietí formou takzvaného národného roamingu. Koncom novembra Swan požiadal Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, aby do tohto procesu vstúpil, lebo dospel k záveru, že s ostatnými operátormi sa mu dohodnúť nepodarí.