Ak z tendra o frekvencie uvoľnené analógovou televíziou vzíde štvrtý mobilný operátor, tak jeden z trojice existujúcich hráčov vyjde z deľby takzvanej digitálnej dividendy naprázdno. Voľné frekvenčné pásmo, o ktoré sa predbežne zaujíma Slovak Telekom, Orange aj Telefónica (O2), lebo s ním počítajú pri poskytovaní mobilných služieb štvrtej generácie (LTE), plánuje Telekomunikačný úrad (TÚ) SR rozdeliť na tri časti. Píše to vo vyhodnotení verejnej konzultácie k pripravovanému výberovému konaniu na pridelenie frekvencií v pásmach 800, 1800 a 2600 MHz, ktoré úrad v pondelok (5. marca) zverejnil na internetovej stránke.
Podľa tohto dokumentu chce TÚ SR zrealizovať prinajmenšom dva tendre. V prvom sa bude súťažiť o balík frekvencií zo všetkých troch pásiem. Uchádzať sa o ne budú môcť len tí záujemcovia, ktorému doposiaľ frekvencie z týchto pásiem udelené neboli.
To z hry vylučuje Telekom, Orange aj O2, lebo tí už využívajú frekvencie v pásme 1800 MHz. Budú sa môcť zapojiť až do druhého výberového konania, v ktorom dvaja úspešní uchádzači získajú frekvencie z pásma 800 a 2600 MHz.
Eventuálny štvrtý mobilný operátor by mohol poskytovať nielen rýchle dátové a internetové služby (v pásmach 800 a 2600 MHz), ale i tradičnejšie hlasové služby (v pásme 1800 MHz). Hoci regulátor podotýka, že v prípade pásma 1800 MHz nejde o kontinuálny blok frekvencií, akí využívajú existujúci provideri. No celý balík podľa neho poskytuje „seriózny predpoklad na etablovanie ďalšieho kredibilného operátora“ na Slovensku.
Či naozaj štvrtý hráč príde, nie je isté. Záujem o vstup na slovenský (a celkovo európsky) trh v minulosti naznačil vietnamský Viettel Mobile.
Podľa dostupných informácií existujúci operátori (predbežne) počítajú aj s alternatívou, že sa im frekvencie z digitálnej dividendy neujdú. Predovšetkým O2 je naklonená zdieľaniu novovybudovanej LTE infraštruktúry.
Kedy TÚ SR tender na uvoľnené frekvencie vypíše, to vo vyhodnotení konzultácie neuvádza. No zrejme nestihne plán z októbra, kedy chcel v 1. tohtoročnom kvartáli zorganizovať elektronickú aukciu. Momentálne je aspoň jasné, že touto cestou nepôjde.
Dôvodom je, že e-aukciu sa nepodarilo zapracovať do novely zákona o elektronických komunikáciách. Malo by teda ísť o tradičný tender s výberovou komisiou a podávaním zapečatených obálok s ponukami. Je možné, že kľúčovým kritériom na ich posudzovanie bude ponúknutá cena za frekvencie.
Obsah podmienok tendra sa do istej miery dá z vyhodnotenia konzultácie vydedukovať v oblasti výstavby nových mobilných sietí. V dokumente sa konštatuje, že „jedným z prioritných záujmov“ úradu je dosiahnuť 98-percentné pokrytie broadbandom do konca roka 2017. V ďalšej časti už regulátor „zvažuje“ stanoviť konkrétne hodnoty pokrytia obyvateľstva: 30% do jedného roka a 70% do dvoch rokov.
TÚ SR zároveň vo vyhodnotení konzultácie uvádza, že nechce spájať výstavbu nových sietí s pokrývaním bielych miest (bez možností širokopásmového pripojenia). Hoci pred časom bola na stole úvaha o tom, že operátori budú musieť najprv pokryť isté percento bielych miest a až potom budú môcť ísť do krajských miest.
Teraz TÚ SR tvrdí, že v nadchádzajúcom výberovom konaní „nebude priamo riešiť pokrývanie bielych miest“. Podľa neho je to úloha vládnej Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) a eurofondového Operačného programu informatizácia spoločnosti. Samotnú výstavbu siete chce ponechať na rozhodnutie víťaza tendra.
Napokon, úrad vo vyhodnotení konzultácie uvádza aj požiadavky na prenosové rýchlosti. „Plánuje“ pre budúce služby širokopásmového prístupu stanoviť minimálny download na 1 Mbit/s a upload na 256 kbit/s. Či má na mysli teoretické rýchlosti, nie je jasné, ale dá sa to predpokladať.
V každom prípade, nešlo by o zásadnejší posun, keďže Orange, Telekom aj O2 už služby s takýmito rýchlosťami poskytujú. Pričom aktuálne (teoretické) maximum sa v niektorých lokalitách vyšplhalo na 42 megabitov za sekundu. Siete novej generácie by ho mali posunúť ešte o kus ďalej.
Foto na titulke - O2