Kancelársky softvér pre viac ako 80-tisíc vládnych osobných počítačov by nemusel byť len od Microsoftu. Ministerstvu financií (MF) SR, ktoré s ním aktuálne administruje predĺženie kontraktu na ďalšie tri roky za 52,6 milióna eur, by produktovo porovnateľnú ponuku vedela dať aj spoločnosť Novell.
„Stálo by to zhruba o polovicu menej ako riešenie cez Microsoft,“ uviedol pre eTREND výkonný riaditeľ Novellu Slovensko Mário Minarovský. Navyše, ide o kalkuláciu na základe cenníkových cien - bez uplatnenia akejkoľvek zľavy. Avizovaných 52,6 mil. € je už po zarátaní 18- a 19-percentnej zľavy na jednotlivé microsoftovské softvérové balíky.
Pokračovať v kontrakte s Microsoftom, pôvodne podpísaným v roku 2002 a potom predlžovaným aj za vlády Roberta Fica (Smer-SD) navrhuje tím okolo ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) preto, že podľa neho k jeho produktom neexistujú alternatívy. Vyjadrenia Novellu naznačujú, že to nie je pravda.
Napríklad k balíku MS Office ponúka rovnocennú náhradu v podobe sady LibreOffice Novell Edition, ktorá je postavená na báze open-sourcového OpenOfficu.org. Namiesto operačného systému Windows by Novell použil Suse Linux (takisto open-source), namiesto e-mailového Outlooku zasa Novell Groupwise (svoj komerčný softvér). Problém by Novell nemal ani s dodávkou serverovského softvéru, ktorý je súčasťou microsoftského kontraktu.
Prechod ku konkurencii by nemusel mať pozitívny vplyv len na štátnu kasu. „Migrácia na toto riešenie by navyše priniesla pozitívny efekt vo forme zníženia nezamestnanosti, kedy by mohla priniesť niekoľko stoviek nových pracovných miest, napríklad pre uchádzačov z IT oblasti, ktorí by mali prácu na dva-tri roky,“ mieni M. Minarovský.
Novell už s dodávkami softvéru pre štátnu správu skúsenosti má. Medzi jeho zákazníkov patrí napríklad belgické ministerstvo spravodlivosti, ktorému dodalo softvér pre 10-tisíc pracovných staníc. Štátny úrad podľa prípadovej štúdie Novellu odhaduje, že oproti existujúcemu riešeniu (či stojí na Microsofte, to sa v správe neuvádza) ušetrí 50 percent nákladov na licencie.
V reakcii na informácie eTRENDU hovorca ministerstva financií Martin Jaroš uvádza, že jedno z nových pravidiel, ktoré presadili do zmluvy s Microsoftom je priama motivácia úradov, aby závislosť na microsoftovských produktoch znižovali. Ak podľa neho znížia počet licencií alebo urobia downgrade, dostanú hotovosť.
Zároveň dodáva, že je na slobodnom rozhodnutí každého úradu, aké riešenie IT zvolí: „Keď chce nejaký úrad prejsť na Novell alebo na Ubuntu alebo na Mac, môže aj zajtra. Môže na to použiť trebárs aj tie peniaze, ktoré mu pošleme za to, že zníži počet licencií Microsoftu.“
- Prečítajte si aj ďalšie články o zamýšľanom nákupe softvéru pre slovenskú štátnu správu.
Foto na titulke - Flickr.com