Americkí senátori predstavili návrh zákona Kids Online Safety Act (KOSA), ktorý bude od sociálnych sietí vyžadovať ochranu osobných informácií, deaktiváciu návykových produktových funkcií a vyradenie algoritmického odporúčania obsahu. Aplikácie by pritom mali byť prednastavené na najviac obmedzujúce nastavenia.
Návrh tiež počíta s nástrojmi na rodičovskú kontrolu a vyhradenými kanálmi na nahlasovanie škodlivého obsahu. Je pravdepodobné, že si spoločnosti prevádzkujúce sociálne platformy budú musieť dať vykonať audity so zameraním na riziko spojené s neplnoletými používateľmi.
Má sa tiež umožniť prístup špeciálnym kontrolným skupinám, ktoré budú posudzovať potenciálnu škodlivosť sociálnych sietí, opäť so zameraním na deti.
Spustila to hlavne výpoveď F. Haugenovej
Všetky tieto opatrenia sa plánujú v Spojených štátoch najmä po tom, ako minulý rok vypovedala pred Kongresom Frances Haugenová, bývalá zamestnankyňa Faceboku. Dôkazy, ktoré predložila, svedčili o tom, že Facebook a Instagram mali k dispozícii interné prieskumy, podľa ktorých majú niektoré funkcie týchto sociálnych sietí negatívny vplyv na mentálne zdravie používateľov, spôsobujú úzkosť spojenú s názorom na vlastné telo a dokonca aj samovražedné sklony.
Siete, ktoré patria pod premenovanú spoločnosť Meta, údajne o týchto účinkoch vedeli, no pred verejnosťou ich bagatelizovali. V prípade, že by bol návrh pretavený do podoby platného zákona, nové pravidlá sa budú týkať aj platforiem ako TikTok, YouTube, Twitter a ďalších.
Senátori sa snažia proti spomínaným neduhom bojovať, keďže si najmä v období krízy v súvislosti s ochorením covid-19 vypočuli stovky príbehov o tom, ako sociálne médiá fyzicky aj psychicky poškodili konkrétnych mladých ľudí a veľké technologické spoločnosti proti tomu nič nepodnikajú. Návrh KOSA má priniesť rodičom pokoj v duši a všeobecne používateľom vyššiu transparentnosť služieb a menej toxického obsahu.
Ďalšie zmeny, ktoré návrh iniciuje:
- Ustanovenie digitálneho ombudsmana, ktorý bude riešiť individuálne sťažnosti jednotlivcov
- Tvorbu predpisov správania sa, ktoré by riešili problematické algoritmy
- Technologické spoločnosti sa budú musieť vysporiadať s nebezpečnými anonymnými účtami
- Sociálne siete budú musieť uvádzať, koľko neplnoletých používateľov sa na ich platformách nachádza