Svetová nukleárna asociácia (WNA) vlani na jeseň zverejnila správu o globálnych scenároch v oblasti jadrovej energetiky s výhľadom do roku 2040. V rámci nej ocenila, že viaceré krajiny sa rozhodli predĺžiť životnosť existujúcej flotily jadrových reaktorov.

Do roku 2040 by malo ísť o viac ako 140 reaktorov. V správe sa WNA venovala aj malým modulárnym reaktorom (SMR, small modular reactor), o ktoré v súčasnosti prejavuje záujem čoraz viac krajín.

Predikcie asociácie ukázali, že podľa jedného zo scenárov by sa SMR do roku 2040 mohli podieľať desiatimi percentami na celkovej jadrovej kapacite. A to za predpokladu priaznivých podmienok, keď by ohlásené projekty malých modulárnych reaktorov boli v najbližších rokoch realitou. Ďalší zo scenárov, ktorý počíta s rôznymi oneskoreniami pri realizácii projektov SMR, predpokladá, že by išlo o 0,4 percenta celkovej kapacity

Odpoveď na energetické výzvy

V súvislosti so vzrastajúcim dopytom po elektrickej energii mnohé krajiny uvažujú o SMR. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri prechode na čistú energiu a zároveň pomáhať krajinám pri dosahovaní udržateľných energetických cieľov.

Viaceré krajiny, ktoré uvažujú o SMR, však teraz majú pred sebou výzvy ako financovanie vývoja technológie, prvých projektov, vytvorenie dodávateľského reťazca a  v  neposlednom rade prípravu príslušného legislatívneho rámca.

Práve o jadre v súčasnosti uvažuje Taliansko, ktoré sa už pred rokmi od jadrovej energetiky odklonilo. Navyše talianska verejnosť jej návrat vo viacerých prieskumoch v uplynulých rokoch odmietala.

Dnes však talianska premiérka Giorgia Meloniová a ministri jej vlády hovoria o SMR ako o reálnej možnosti, ako do budúcnosti zabezpečiť dostatočné zdroje pre stále sa zvyšujúcu spotrebu elektrickej energie. Veľké plány v súvislosti s SMR avizuje napríklad aj Poľsko, chce mať až 26 malých modulárnych reaktorov.

SMR ako dobrý impulz rozvoja jadrovej energetiky vníma energetický expert a bývalý šéf ČEZ-u  Jaroslav Míl. „Som priaznivcom malých modulárnych reaktorov, keďže z časového hľadiska skracujú výstavbu na tri až tri a pol roka. Je to zaujímavé aj pre súkromného investora. Nejde o dlhý projekt na dvadsať rokov, ale na obdobie maximálne desiatich rokov vrátane prípravy a povoľovacieho konania. Šéf britského dozoru povedal, že SMR sú sexi, a je to pravda. Na jadrových ponorkách malé reaktory existujú už viac ako päťdesiat rokov,“ uvádza pre TREND.

Odborník na jadrovú energetiku Pavol Štuller potvrdzuje, že pre SMR by v budúcnosti mohlo existovať viacero uplatnení od klasickej výroby elektriny, ktorá je zapojená v sieti cez takzvané off-grid riešenia. Napríklad sa vybuduje dátové centrum, ktoré je plne napájané malým modulárnym reaktorom a poskytuje elektrinu pre takéhoto veľkého spotrebiteľa. „Nástup umelej inteligencie si vyžaduje veľké energetické zdroje a práve SMR poskytujú zdroj elektrickej energie, ktorý je čistý, neprodukuje emisie a zároveň dokáže zaistiť očakávanú spotrebu,“ dodáva P. Štuller.

Optimistické scenáre v  oblasti SMR mala v uplynulých mesiacoch francúzska energetická spoločnosť EDF. Tá však nedávno oznámila, že sa vzdáva vývoja vlastnej technológie SMR a pri navrhovaní takýchto zariadení sa chce zamerať na už existujúce technológie. „Veľmi ma neprekvapuje, že sa do tejto situácie dostali. Nie je dostatok ľudí, treba sa sústrediť na to, čo vás živí,“ reaguje na rozhodnutie EDF J. Míl.

Podobne to hodnotí P. Štuller. „Súvisí to s prioritami danej spoločnosti, ktorá sa chce sústrediť na veľké jadrové elektrárne. No nemyslím si, že to bude mať nejaký zásadný dosah na trh s technológiami SMR, pretože je stále veľké množstvo potenciálnych dodávateľov.“

Dokumentácia aj povolenia sú pripravené
Slovenský premiér Robert Fico nedávno potvrdil, že jedným z potenciálnych partnerov pri výstavbe nového jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach by mohla byť Južná Kórea. „Určite budeme hovoriť aj s Francúzmi, budeme hovoriť aj so Spojenými štátmi, budeme sa baviť o akejsi diverzifikácii riadiacich systémov a samotných reaktorov, ale my tento proces potrebujeme urýchľovať,“ uviedol predseda vlády SR. Ako dodal, štát má v projekte výstavby nového jadrového reaktora pripravenú potrebnú dokumentáciu aj povolenia. Ministerstvo hospodárstva spolu s rezortom financií majú do konca októbra vypracovať materiál o harmonograme a podmienkach financovania výstavby nového jadrového reaktora.

Prínos pre priemysel a štátny rozpočet

Vo vývoji vlastnej technológie SMR, naopak, pokračuje americká spoločnosť Westinghouse Electric Company. Nádeje vkladá do malého modulárneho reaktoru typu AP300. Jeho certifikáciu plánuje do roku 2027. Prvú výstavbu chce začať do roku 2030. Spoločnosť by ho postupne chcela zaradiť do prevádzky v Británii, USA či vo viacerých európskych krajinách. Keďže sú však malé modulárne reaktory zatiaľ stále len vo vývoji, pribúdajú otázky, aký by bol ich prínos pre energetiku aj pre ekonomiku daného štátu. Na to sa pozrela štúdia PricewaterhouseCoopers LLC (PwC).

Podľa nej by nasadenie troch gigawattov jadrovej energie v podobe SMR AP300 v Česku prinieslo viac ako 290 miliárd českých korún (teda vyše jedenásť miliárd eur) HDP už vo výrobnej, v inžinierskej a stavebnej fáze. Následne po uvedení, do prevádzky by mali SMR prispievať k HDP sumou okolo 95 miliárd korún (teda viac ako tri miliardy eur). Podľa štúdie PwC by sa s projektom spájalo i vytvorenie 8 500 pracovných miest.

Štúdia sa ďalej zameriava na prínosy v oblasti prepojenia vzdelávania budúcich jadrových špecialistov. Na projekte by sa po začatí prevádzky malo podieľať približne tritisíc pracovníkov. Krajine a jej dodávateľskému reťazcu by to prinieslo ďalšie financie i zapojenie sa do budúcej výstavby tohto typu malých modulárnych reaktorov vo svete.

Ako vyplýva zo štúdie, len Česko by za každý inštalovaný blok v inej krajine mohlo získať na HDP približne 4,8 miliardy korún.

Spoločnosť Westinghouse vidí v ďalšom vývoji SMR a v jeho budúcej prevádzke viacero výhod od zaistenia spoľahlivých dodávok energie cez prínosy pre priemysel a zamestnanosť až po príjmy do štátneho rozpočtu v danej krajine vrátane Slovenska. „Slovenská ekonomika tak môže spoluprácou so skúseným a spoľahlivým partnerom dostať silný impulz a vytvoriť nielen podmienky pre dekarbonizáciu a rastúcu spotrebu, ale aj sebestačnosťou v čistej a spoľahlivej dodávke energie ponúknuť priestor pre ďalšie strategické investície v krajine,“ uviedol prezident Westinghouse pre Českú republiku a Slovensko Petr Brzezina.

Očakávané ekonomické prínosy
  • Počiatočný ekonomický prínos pre HDP: viac ako 11 miliárd eur
  • Po uvedení blokov do prevádzky: viac ako 3 miliardy eur ročne
  • S projektom sa má spájať tvorba 8 500 pracovných miest (priamych a nepriamych)
  • Zaistenie bezemisnej energie minimálne pre 1,95 milióna domácností v ČR

PRAMEŇ: Správa PwC o ekonomických dosahoch nasadenia SMR spoločnosti Westinghouse AP 300 v Česku

Tento článok označovaný ako We Know How vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.