Kto promptne potrebuje výpis z obchodného registra použiteľný na právne účely (online výpis je len pre informatívne účely), musel donedávna zájsť na jeden z ôsmich miestne príslušných registrových súdov, vybavený kolkami a eventuálne si aj postáť v rade s ďalšími záujemcami. Teraz bude mať ďalšiu možnosť - výpis môže získať aj cez hociktorý z 341 notariátov na Slovensku, vo väčšine prípadov dokonca lacnejšie.

Umožňuje to priame prepojenie informačného systému Notárskej komory s Obchodným registrom. Cez toto prepojenie si notári z registra vytiahnu elektronický výpis, ktoré následne prevedú do papierovej podoby (materializujú).

Dodávateľom riešenia, ktoré od 8. decembra beží v ostrej prevádzke, je spoločnosť Atos IT Solutions & Services (do októbra Siemens IT Solutions & Service). Investičné náklady dosiahli 130-tisíc eur, ktoré Notárska komora hradila z vlastného rozpočtu. Pri projekte neboli využité verejné zdroje.

U notárov sa o výpis z obchodného registra na právne účely dalo požiadať aj doteraz. Záujemca však naň musel čakať niekoľko dní. Po novom ho dostane na počkanie. Vydávanie výpisov u notárov v reálnom čase malo začať už vlani v júni, no pre technické problémy sa zdržalo.

Výpis u notára vyjde zväčša lacnejšie ako na súde. Kým na súde sa platí paušálny poplatok 6,50 eura, u notára sa platí podľa počtu strán - jedna stojí 2,44 € (s DPH). Za dvojstranovom výpise, ktoré sa v databáze obchodného registra vyskytujú najčastejšie, sú notári oproti súdu lacnejší zhruba o štvrtinu. Navyše, netreba platiť kolkami.

Prevádzku systému by si mali financovať notári bez štátnej dotácie. Na druhej strane, získajú nové príjmy - dá sa očakávať, že cez nich bude prechádzať veľká časť výpisov, ktoré doteraz vydávali súdy - vlani ich bolo 260-tisíc. Časť z výnosu vrátia do štátnej pokladnice, lebo za každý elektronický výpis z obchodného registra zaplatia 33 centov.

Viceprezident Notárskej komory Miroslav Pavlovič podotýka, že novinka nie je dôležitá len z pohľadu možnosti vydávať výpisy pre občanov a podnikateľov. Má tiež pomáhať notárom pri iných úkonoch, keď môžu napríklad pri zápise do registra záložných práv obratom overiť, či klientom predložený výpis je aktuálny.

O výpis z obchodného registra bude možné naďalej požiadať aj na súde - osobne alebo poštou. Naďalej ostáva aj možnosť zaobstarať si ho v elektronickej podobe cez Ústredný portál verejnej správy, kde stojí 33 centov (záujemca ho dostane po pripísaní správneho poplatku na účet v Štátnej pokladnici, čiže nie obratom). Vlani bolo týmto spôsobom vydaných 4 600 výpisov, zhruba 1,8 percenta celkového počtu.

Keďže elektronický výpis je opatrený zaručeným elektronickým podpisom, možno ho použiť na právne účely. Samozrejme, v prípade, že úrad alebo organizácia sú schopné takýto podpis spracovať, čo nemusí byť úplne bežný prípad.

Foto na titulke - TREND/Andrej Balco