Je Pokémon Go hra Nintenda či nie?
V skutočnosti nie. Ale má vplyv na to, že trhová hodnota Nintenda za posledné dva týždne vzrástla o miliardy dolárov. Nintendo pritom nevyvíja mobilné hry. Naopak, dlhé roky sa im bránilo ako čert kríža, ale tlaku smartfónov nemohlo dlhšie odolávať. A tak sa rozhodlo, že pri klasickom konzolovom biznise bude licencovať svoje značky.
Hoci na pravé novinky v spolupráci s DeNa stále čakáme, Niantic sa chytil licencie najlepším možným spôsobom. Zobral existujúci koncept a hru Ingress, na ňu zavesil 133 Pokémonov a milióny hráčov. Vďaka technológii rozšírenej reality (Augmented Reality - AR) môžu konečne všetci skúšať niečo iné, hoci je pravdepodobné, že sa nedostanú ani po Level 5 a prvú Pokémon Gym, kde by sa pustili do obrany či trénovania Pokémonov.
Herná revolúcia sa nekoná
Pokémon Go nadväzuje na rad mimoriadne úspešných mobilných hier, aké sa často nerodia. Sú to tie typy, ktoré bežne hrajú aj nehráči – Snake na Nokii, Angry Birds, Fruit Ninja či Flappy Bird. Skúšajú všetci, poriadne hrá asi polovica.
Stále je to pomerne veľký úspech, ale pokiaľ ide o skutočnú kvalitu, tieto hry nikdy netrhali rebríčky. Sú prístupné, často zjednodušené a neprinášajú nové mechanizmy. Čo odhaľuje prepojenie na projekt Ingress, s ktorým Pokémon Go zdieľa mnohé body záujmu vo svete.
Že prídu klony Pokémon Go, je zrejmé. Ešte viac hier bude laškovať s AR, čo je síce plus, ale stále nie pravá revolúcia. Monetizácia priamo v hre je samozrejmá, mikrotransakcie fičia – a z hry chcú absolútne rýchlo vytrieskať peniaze marketéri i majitelia obchodov, ktorí pracujú s Niantic aj na komerčných bodoch.
To je hotová vec, vďaka mikrotransakciám autori aj čo-to zarobia. Minimálne by bolo dobré splatiť 20 miliónov dolárov, ktoré do hry vložili viaceré strany. Najmä keď za tým megaúspechom stojí jasný aspekt – hra je ZDARMA.
Nová zastávka casual (hráčov)
Pokémon Go je zároveň odpoveď na kľúčovú otázku, kam odišla masa casual hráčov. Presne tá skupina desiatok miliónov, ktorí kedysi hrali Snakea II, kupovali plastové gitary alebo Wii na Vianoce, odskočili si aj ku Farmville, skončili pri smartfónoch a drvili Angry Birds, Zyngu Poker a tí skúsenejší aj League of Legends. Ich novým cieľom je práve Pokémon Go. Polovica z nich sa síce neprizná, že Pokémon Go hrá, ale majú ho nainštalovaný.
Druhý stupeň je už mierna závislosť, ktorá potvrdzuje, že ich začali chytať a trénovať všetkých, čo ľahko utajiť nemôžu, lebo na ulici bojujú o vzácny druh. Sú radi za to, že si 20 rokov nemuseli kúpiť handheld (veď načo) a teraz si Pokémona už zahrajú.
Za hráčov sa zväčša nepovažujú, ale tomuto sa venovať musia a na druhej strane ich kamoši-hráči s nimi súcitia, lebo konečne pod mostom chytia vzácny druh. Fakt je, že pre fanúšikov série je úspech už chytať Pokémonov v reálnom svete a ostatní ich podporujú.
Trójsky kôň Nintenda
A čo má vlastne z celého ošiaľu Nintendo, keď hru nevyvíjalo? Rast trhovej hodnoty je jedna vec, ale skôr plní perexy finančných správ. Nintendo čerpá na iných frontoch.
Po prvé, potvrdzuje, že mobilný svet mu nebude cudzí a už sa ho nebude báť. Po druhé, dokáže licencovať značky správnym partnerom, zvlášť keď do vývoja vlastných mobilných hier sa firma zatiaľ nepúšťa.
Po tretie, Nintendo má jedny z najcennejších herných značiek a treba ich monetizovať. V roku 2016 je Pokémon Go dobre načasovaným vedľajším produktom. O štyri mesiace vychádza na 3DS Pokémon Sun/Moon a zrejme bude mať jeden z najväčších štartov v histórii firmy. Pokémon Go je predkrm pre casual komunitu. Ale ak by sa čo len pár percent namotalo a kúpilo 3DS a regulárneho Pokémona, je to obrovské víťazstvo pre svet konzol.
Po štvrté, Nintendo prežíva ťažké časy. Padajúce predaje Wii U a 3DS, neodhalená konzola NX zatiaľ v nedohľadne, jedna Zelda na obzore, inak nič výrazne pozitívne pre investorov. Pokémon Go a jeho úspech začali generovať megačísla, články a veľký buzz v tom najhoršom období. Čo je vítaná zmena.
A napokon treba brať túto snahu ako šikovné využitie správnej technológie (AR) a správnej značky. Je nepravdepodobné, že Mario alebo Zelda pôjdu po rovnakom koncepte. Skôr bude pútavé sledovať, či Nintendo nájde nového partnera.
Pokémon Go ako Ingress s licenciou im vyšiel, ale replikovať nápad pre ďalšiu sériu nestačí. Tu sa môže prejaviť sila Nintenda. Dokáže identifikovať ďalšie príležitosti a partnerov ako Niantic? Pokémon Go si môže žiť teraz ďalej, hoci je otázne, ako hru prijmú samotní Japonci (tam ešte nevyšla) a či zima tento letný ošiaľ nezmrazí.
Minirecenzia: Ako sa hrá Pokémon Go? Ako odľahčený Pokémon v teréne
Postupný roll-out po svete mal mať výhodu v hladšom štarte, ale prvé dni sa zrejme problémom v hre nevyhnete. Padajúce servery, neschopnosť pracovať s GPS, zamŕzanie na iOS aj Androide. Nutnosť ísť do hry cez Google účet mnohých nepoteší, no márna snaha preraziť Pokémon Trainer Club vás tam privedie.
Vytvoríte si postavu (chlapec/dievča, oblečenie, účes) a idete hľadať do sveta tie animované postavičky. Opäť platí, zapnite to GPS. Prvý raz sa nám podarilo ísť do terénu a korektne spustiť hru na deviaty raz, respektíve po 48 hodinách od štartu na Slovensku. To je pre príležitostného či mobilného hráča zrejme obvyklý úkaz, ale etablovanému konzolistovi stúpa tlak – nič nejde na prvý pokus a optimalizácia je takmer mýtická.
Na druhej strane, hre sa darí naplniť viaceré ukazovatele. Hernou mapou je reálny svet. Čo je obrovské plus. Chytáte známe typy Pokémonov a na zaujímavých miestach (ihriská, sochy, iné body záujmu). Niektorí hráči sa čo-to poučia, iní nájdu dobrú reštauráciu. Tieto AR aspekty potešia aj hráča roky vernému Pokémon tréningu. Je to niečo nové, nevídané a teraz v tom nie ste sami.
Na mape vidíte kam ísť. Tu sa skrýva Pokémon, ktorého chcete zobrať (trafíte Pokéballom), tam zase dostanete Pokéballs na triafanie Pokémonov (inak sa nedajú chytiť) a telocvične sú určené na tréning a občas obranu pred útokmi. Reálne zobrazované ulice sú plus, ale chvíľu sa budete orientovať.
Ak ste pripravení na tipy, čakajú vás viaceré s obrázkami reálnych lokalít. A potom treba iba chodiť a chytať. Davová psychóza vzniká vtedy, keď sa desiatky či stovky ľudí objavia na rovnakom mieste. A keď raz Pokémona chytíte, schová sa a treba čakať na nové objavenie, aby ho chytil niekto ďalší.
Žiadny príbeh. Žiadni bossovia. Žiadna ďalšia motivácia hrať. Zrejme preto mnohí hráči odpadnú ešte pred Levelom 5 alebo nie sú ochotní chodiť toľké kilometre, aby ich pochytali všetkých. A ešte je dosť zrejmé, že to chodenie vás po čase prejde a nebudete kočovať a zbierať 133 druhov.
A rozdiel oproti hre na samostatnom zariadení – vymlátiť si batériu smartfónu za dve-tri hodiny? To kvôli pár postavičkám nebude chcieť každý a potom bude Pokémon Go otvárať čoraz menej a menej... Máte tri možnosti: hrať naplno (ako poctiví geocacheri/Ingress veteráni), skúšať pár hodín (ako väčšina causal masy) alebo nechať tak.