Známy scenár, keď trhový líder stráca pozície, je v prípade Nokie aktuálny. Prácne nadobúdané prvenstvá sa najmä v technologických odvetviach neudržujú ľahko. Najmä ak firma nie je dostatočne inovatívna.

V takejto situácii pomôže len skutočný trhák. Koncom vlaňajška preto fínska značka predstavila model, ktorým chce negatívny vývoj trhového podielu a odklon zákazníkov zvrátiť – smartfón Nokia N8.

Lepší Symbian

Mobil ponúka luxusné funkcie. Dvanásťmegapixelový fotoaparát s kvalitnou optikou, veľký dotykový displej, výkonný procesor –vlastne všetko, čo sa pri najvyššej triede očakáva. Aj s kvalitným spracovaním, na ktoré sa pri drahých fínskych mobiloch možno tradične spoľahnúť.

Najväčším slabým miestom Nokie sa v ostatnom čase zdá Symbian. Je to síce stabilný a bezpečný systém, no nachádza sa v takmer každom mobile fínskeho výrobcu – od najlacnejších za pár desiatok eur až po päťstoeurovú top triedu. Čo môže byť výhodou v nižšej kategórii, no brzdou rozvoja v tých vyšších.

Nová N8 však ako prvá Nokia beží na najnovšom trojkovom Symbiane, ktorý prináša viacero domovských obrazoviek, multidotykové gestá, svižnejší beh pri viacerých spustených aplikáciách aj mierne využitie 2D a 3D efektov. A v tomto roku príde ešte upgrade systému, Symbian^4.

Nokia N8 môže byť dobrá voľba

Telo mobilu je hutné a primerane ťažké, dobre padne do ruky. Len pri vyberaní z vrecka môže pohnevať výstupok fotoaparátu, ktorý doslova necitlivo vyčnieva (dizajnéri ho mohli zapracovať lepšie, napríklad zaoblením).

Nečakaným prekvapením, ktoré však zvyšuje súdržnosť tela, je nevymeniteľná batéria. Zaujal nás pružinová posuvná zámka klávesnice na pravom boku: potiahnutím možno uzamknúť či odomknúť ovládanie, s malou pravdepodobnosťou nechceného zásahu.

Fotografie z en-osmičky aj HD video v 720p hodnotíme vysoko. Obraz bol veľmi ostrý a plynulý s 25 snímkami za sekundu. Netradične veľký 1/1,83-palcový čip podal slušný výkon aj v zložitých svetelných podmienkach.

Počet megapixelov je dostatočný aj pre výrezy pri troj- až päťnásobnom priblížení: mobil teda nahradí väčšinu kompaktných fotoaparátov. A to aj v makro móde už od desiatich centimetrov. Čo poteší menej, je čas od odblokovania prístroja po prvú fotografiu – tri sekundy. A ak správne nezaostríte na prvý pokus, tak aj viac, čo je pre momentky nepríjemné.

Máličko nám chýbalo ovládanie hudby pomocou tlačidiel, na ktoré zjavne nezostal priestor. Na ľavom boku sú priehradky na vloženie SIM a microSD karty, keďže do vnútra telefónu neexistuje iný prístup.

Horná hrana ponúka 3,5-milimetrový konektor na slúchadlá alebo handsfree, HDMI výstup a tlačidlo na zapnutie či zmenu profilu. Na nabíjanie možno využiť tak microUSB na ľavom boku, ako aj typický malý konektor na spodku.

Chybičky sa nájdu

Z používateľského hľadiska sa N8 javí ako spoľahlivé zariadenie. Ani človek zvyknutý na iné značky smartfónov by nemal mať problém s orientáciou. I keď nie všetky funkcie majú úplne logické ovládanie alebo možnosti, ale to sa opäť vraciame k podstate operačného systému. Aj človek zvyknutý na Symbian z iných ako dotykových displejov si musí na niektoré postupy zvykať.

Nokia N8 môže byť dobrá voľba

Prekážal nám tiež dlhý čas na preklopenie displeja pri otočení zariadenia vodorovne a naspäť alebo svojvoľné pripájanie k 3G sieti, ak sme sa s minimalizovaným prehliadačom ocitli mimo dosahu využívanej WiFi siete.

Menší problém je aj fakt, že často používané položky ako hodiny (fungujúce aj ako budík) alebo rádio nájdete v menu až po jednom či dvoch kliknutiach. I keď položky možno v ponuke presúvať alebo pridávať na aktívnu obrazovku.

Ani ikony aplikácií nepatria medzi obzvlášť intuitívne či výstižné. Z ôsmich (denník hovorov, adresár, mapy, obchod Ovi, záložky, internet, fotoalbum a správy) ich bolo šesť v prevažne modrej farbe – a štyri obsahovali zelenú.

Grafické prostredie je pomerne jednoduché. To však nebráni malým zdržaniam pri rôznych prechodoch. Nie sú skrátka úplne plynulé, pri mobilnom zariadení sa to však dá tolerovať.

Pri podržaní prstu nad položkou je, naopak, veľmi príjemné krátke zavibrovanie telefónu. Mobil vibruje aj pri zadávaní textu, kde však treba upozorniť na neštandardné nastavenie. Vertikálna poloha zobrazí klasickú numerickú klávesnicu s dvanástimi tlačidlami. Pri písaní by sa viac hodili menšie QWERTY klávesy.

Batéria pri miernom používaní vydrží viac než štyri dni. Aj pri zapnutí voliteľnej možnosti, keď po uzamknutí zostane na displeji trvalo svietiť výrazný čas a dátum. Na zmeškané udalosti, napríklad prijatú správu, však upozorní iba poblikávajúce spodné tlačidlo. To je zároveň jedinou cestou, ako vyvolať hlavnú ponuku. Ikona prijatej správy sa na displeji počas šetriča zobrazí iba v režime s malými písmenami hodín.

Záverečné hodnotenie: Niekomu bude N8 vyhovovať stopercentne a niekomu sa vôbec nezapáči. No v zásade ide o celkom dobrú voľbu. Nokia má pomerne bohatý obchod s aplikáciami a pri en-osmičke ako najvyššom modeli sa netreba obávať o podporu. Otvorenou otázkou zostáva, či na trhu nie sú zariadenia s lepším pomerom ceny a výkonu, alebo so systémom, ktorý poskytne lepšiu používateľskú skúsenosť.

Zariadenie zapožičala Nokia Slovakia.

Prečítajte si aj ďaľšie naše recenzie:

Nokia N8 môže byť dobrá voľba

Zdroj: sutaz

Foto v článku a na titulke – Nokia