Príbeh fínskej spoločnosti, ktorá sa stala jedným z najslávnejších symbolov krajiny by stál za sfilmovanie. Pred 150 rokmi rezali drevo a vyrábali gumené čižmy, v deväťdesiatych rokoch minulého storočia presedlali na telekomunikácie. Postupne sa z Nokie stala najrešpektovanejšia značka mobilných telefónov s takými legendami ako model 3310 či N97. Ako sa neskôr potvrdilo, po príchode smartfónov sa nevybrali správnym smerom.

Hoci mali vlastný systém Symbian, aj keď nie úplne stavaný na nové dotykové smartfóny, vyvíjali aj veľmi sľubný systém Meego. Vedenie na čele s výkonným riaditeľom Stephenom Elopom, bývalým zamestnanom Microsoftu, ale výskum stoplo a Nokia smartfóny prešli výhradne na operačný systém Windows Phone. V konkurencii s iPhonmi a Android zariadeniami sa ale nedarilo a skončilo to tým, že Microsoft za 7 miliárd dolárov vlani odkúpil mobilnú divíziu Nokie.

Tento biznis zvyšku fínskeho podniku ale pomohol. V oblasti telekomunikačných sieti a služieb sú trojkou vo svete a tržby firmy stúpli medziročne z 2,9 mld. na 3,3 mld. dolárov. Pri nedávnom vyhlasovaní pozitívnych finančných výsledkov ale od vedenia zazneli aj vety o tom, že meno Nokia je stále silným symbolom v oblasti mobilných telefónov. Ale zatiaľ do týchto vôd nemôžu v súlade s akvizičnými podmienkami do roku 2016 vstúpiť, povedal finančný riaditeľ Timo Ihamuotila.

Nokia to s Androidom tak trochu skúsila pri modeloch Nokia X, ktoré sa graficky podobali na Windows Phone, ale jadrom systému bolo googlovské. Po prechode pod Microsoft je takmer isté, že rodina X nebude pokračovať.

Nokia má vstať z mŕtvych ako Fénix

Zdroj: Microsoft

Od decembra tak nové Lumie budú predávané už len s vygravírovaným logom Microsoftu. Nokia budú mať na tele len vybrané extra lacné dumbfóny. Ak by sa Nokia znova pustila do vývoja a výroby vlastných smartfónov, určite by mala dostatok skúsenosti a veľký počet fanúšikov. Neoficiálne sa šepká o tom, že by to mohli skúsiť s pomerne čerstvým operačným systémom Jolla od firmy Sailfish. Založili ju bývalí zamestnanci Nokie a kruh by sa tak trochu uzavrel.

Z hry ale nevypadol ani Android. Nokia už bez Microsoftu za chrbtom sa mu aktívne venuje. Potvrdzuje to napríklad nedávne (zatiaľ testovacie) uvedenie ich off-line hlasovej navigácie HERE pre systém od Googlu. Najprv sa hovorilo, že to bude exkluzívna výbava smartfónov od Samsungu. Funguje ale aj na ostatných značkách. Zatiaľ nie je dostupná v obchode Google Play ale po vyžiadaní sa dá trial verzia stiahnuť na stránkach Nokie. Podobne je pre Android určený aj ich pripravovaná grafická nadstavba Z Launcher, ktorá sa učí meniacim sa potrebám používateľa a podľa toho automaticky prispôsobuje zobrazovanie aplikácií.