Ako Nokia vo vývoji smartfónov zmení smer, je už známe (jej dvorný operačný systém Symbian sa posúva na vedľajšiu koľaj, kým primárnou platformou sa stane pomerne nový Windows Phone 7). Teraz sa vynárajú okolnosti, za ktorých k tejto zmene došlo. Dva zdroje s prístupom k interným informáciám Nokie a Microsoftu pre agentúru Bloomberg uviedli, že fínsku značku mala motivovať aj finančná injekcia softvérového giganta vo výške jednej miliardy amerických dolárov.

Nokia bude, tak ako ostatní výrobcovia mobilov, platiť licenčné poplatky za každú kópiu operačného systému Windows Phone 7. Finančná injekcia má znížiť jej prvotné náklady pri zavádzaní systému do jej inteligentných telefónov. Podľa Bloombergu mala zároveň šéfa Nokie Stevena Elopa motivovať k tomu, aby sa nerozhodol uprednostniť konkurenčný operačný systém Android od Googlu.

Malo by ísť o vzájomne prospešný projekt s lavínovým efektom. Nokia bude mať ľahší štart s novým druhom smartfónov a Microsoft dostane svoju platformu k väčšiemu počtu používateľov. Ten počíta s tým, že to tiež motivuje väčší počet softvérových vývojárov k tvorbe aplikácií a Windows Phone 7 bude atraktívnejší aj pre HTC či Samsung.

Microsoftu sa k miliardovej špekulácii zatiaľ oficiálne nevyjadril. A mlčí aj Nokia. Firmy zatiaľ kontrakt nepodpísali, čaká sa na ďalšie podrobnosti. Podľa nemenovaného zdroja bude časť spomínanej sumy vyplatená už pred vydaním prvej Windows Nokie.

Dôvodom pre finančnú injekciu mali byť nepriaznivé trhové postavenia Nokie a Microsoftu. Akcionári Microsoftu nie sú spokojní s vývojom divízie mobilného softvéru, aj keď presné čísla je ťažké určiť. Firma ich totiž spája do jednej skupiny s divíziou videohernej konzoly Xbox.

V rámci spoločnej stratégie Microsoft tiež zaplatí Nokii za využívanie patentov a produktov, napríklad mapových. Spoločnosti si zároveň rozdelia tržby za vyhľadávacie a reklamné služby, potvrdil minulý mesiac Andrew Lees, prezident divízie mobilných komunikácií Microsoftu.

Foto na titulke - Flickr