Najvyšší zástupca radu Lumia, ktorým fínska Nokia odštartovala spolužitie s platformou Windows Phone, podedil dizajnové základy po klasike z predmicrosoftovských časov, modeli N9. V princípe je to dobrá správa: štíhla konštrukcia Lumie 900 z jedného kusa pevného polykarbonátu so zaoblenými bočnými hranami je vcelku sexi. A, zdá sa, zvládne aj menej milosrdný pád z výšky.
Dizajnovo sa deväťstovková Lumia od osemstovkovej sestry z vyššej strednej triedy líši len pár detailmi. Napríklad má iný typ krytu na (micro) SIM kartu, na ktorom cítiť inšpiráciu z iPhonu, vrátane ihly na jej otváranie. Naopak, USB zásuvka, cez ktorú sa mobil nabíja aj synchronizuje s PC, je voľná – konštruktéri zrejme usúdili, že časté otváranie krytu môže skrátiť jeho fyzickú životnosť.
Jeden zvonka viditeľný rozdiel predsa len existuje. Lumia 900 má väčší, 4,3-palcový displej. Rozmerom sa to končí, lebo rozlíšenie (480 x 800) aj technológia (Amoled s rozšírením Nokia ClearBlack) sú rovnaké ako pri osemstovke. No ak sa k verným farbám, ozaj špičkovému podaniu čiernej a čitateľnosti na priamom slnku pripočíta 4,3-palcová uhlopriečka, vyjde z toho jeden z najlepších displejov na trhu, vhodných na surfovanie po webe, pozeranie videa aj hranie hier.
Hardvérové jadro je v Lumii 900 rovnaké ako v osemstovke, no 1,4 GHz procesor a 512 megabajtov pamäte si počas testu vedeli poradiť aj s náročnejšími úlohami. Možno by to chcelo väčší interný storage, lebo 16 GB (z toho zhruba 13 GB pre používateľove dáta a aplikácie) môže byť pre náročnejšieho používateľa málo. Pri absencii slotu pre pamäťovú kartu (čo je špecialita všetkých windowsových mobilov) tak treba nadmerné požiadavky riešiť cez cloudové úložiská, napríklad microsoftovský SkyDrive.
Nezmenili sa ani parametre zadného fotoaparátu. Kamera s rozlíšením osem megapixlov, optikou Carl Zeiss a clonovým číslo 2,2, nahrávaním HD videa či duálnym bleskom podáva slabšie výsledky v interiéri (na Facebook stačia). V exteriéri si už počína lepšie – najmä ak sa používateľ pohrá s nastaveniami scény, vyváženia bielej, expozície, ISO či kontrastu. Prídavkom oproti osemstovkovej Lumii je predná 1 Mpx kamera: na videohovory alebo ako zrkadielko pre dámy.
Pevne zabudovaná batéria Lumie 900 má tiež o niečo vyššiu kapacitu. No zrejme kvôli väčšiemu displeju vydrží podľa papierov výrobcu o niečo menej ako v osemstovke. Hoci poldruhadňová výdrž aj pri intenzívnejšej prevádzke je stále fajn.
Pozitívnou správou sú rýchle dáta cez mobilnú sieť: Lumia 900 podporuje prenos do 21 megabitov za sekundu, čo je aktuálny highendový štandard. A deväťstovka si, minimálne v niektorých krajinách, tyká aj so sieťami štvrtej generácie LTE – na Slovensku to bude ešte aspoň rok zbytočný luxus...
Zo softvérovej stránky pri Lumii 900 znova platí, že Windows Phone 7.5 je jej silnou a zároveň slabou stránkou. Fanúšikov Nokie isto zarmútila, prípadne pohoršila správa, že pri tomto modeli – a ani pri ostatných súčasných Lumiách – sa nepočíta s updatom na Windows 8. Zatiaľ ťažko povedať, či je to až taká tragédia.
Aj so sedmičkovými oknami je chod Lumie 900, vrátane multitaskingového, rýchly a plynulý. V Marketplace medzičasom pribudli viaceré must-have aplikácie, ale ponuka stále výrazne zaostáva za applovským App Storom a aj androidovým Google Play. Systém s používateľom stále nevie komunikovať po slovensky a nič sa nezmenilo ani na nepohodlnej synchronizácii multimédií cez Zune – je to podstatne horšie ako pri iPhone a iTunese. Malou náplasťou je, že Nokia aj do highendovej Lumie pribaľuje bezplatný navigačný softvér vrátane slovenských hlasových povelov.
Okrem displeja je najvýraznejším rozlišovacím prvkom medzi dvojicou top Lumií cena. Kým osemstovka medzičasom v niektorých slovenských online obchodoch klesla pod tristo eur, deväťstovka sa začína predávať od piatich stoviek. Podobné cenovky možno nájsť pri androidovom highende od HTC, modeli One X, ktorý však Lumiu 900 vo viacerých parametroch predbieha.
Záverečné hodnotenie: Väčší displej a rýchlejšie dáta sa zdajú málo na odlíšenie high-endu od vyššej strednej triedy.
+ | - |
dizajn a konštrukcia | malý storage bez updatu na Windows 8 |
veľký kvalitný displej | cena |
rýchle mobilné dáta |
Zariadenie zapožičala Nokia.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón Sony Sola
- pikoprojektor Dell M110
- hybridný fotoaparát Samsung X200
- tablet Asus Transformer Prime
- smartfón Google Nexus
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Nokia