Z istého pohľadu osemstovková Lumia, prvý vyslanec novej éry strategickej spolupráce Nokie s Microsoftom, nadväzuje na odkaz starej fínskej školy. Dizajnové a materiálové propozície do veľkej miery podedila po modeli N9, postavenom na raritnej nokiovskej platforme MeeGo.
Lumia 800 má teda štíhle telíčko so zaoblenými hranami, navrchu a naspodu sa zužujúce, odliate z jedného kusa pevného a lesklého polykarbonátu. Od N9 prevzala aj dvojicu interesantne riešených krytiek na hornej hrane zariadenia: za jednou sa skrýva microUSB port, za druhou držiačik na SIM kartu (presnejšie microSIM).
Aj hlavný vypínač sa znova nachádza v strede pravej ľavej hrany, čo je možno skutočne ergonomickejšie ako pri pozícii navrchu prístroja, ktorá je v mobilovom svete nepísaným štandardom. Pribudlo len tlačidlo pre fotoaparát, pomocou ktorého ho možno spustiť, aj keď je mobil v zamknutom stave.
Nokia do prvej windowsovej Lumie zasadila displej typu Amoled, chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass. Z výkonnostného hľadiska mu nie je veľmi čo vyčítať: kvalitné farby, verné podanie čiernej, dobrá viditeľnosť na priamom slnku. Zdá sa, že integrovaná nokiovská technológia ClearBlack naozaj znižuje odrazy na displeji a zlepšuje pozorovacie uhly.
Na druhej strane, používateľovi musí stačiť uhlopriečka 3,7 palca, čo však nie je až taká tragédia (je to o dve desatiny viac, ako má iPhone 4S). A tiež rozlíšenie 800 krát 480 bodov, ktoré už v smartfónovom svete patrí skôr do nižšej strednej triedy – a ktoré je tiež jednou z hardvérových požiadaviek na výrobcov mobilov so systémom Windows Phone 7.
Tieto požiadavky sa podpísali aj pod ďalšie parametre osemstovkovej Lumie, vďaka čomu nevybočuje zo smartfónového štandardu: jednojadrový 1,4 GHz procesor, 16 GB storageu (žiaľ, bez rozšírenia externou pamäťovkou), mobilné dáta do 14,4 megabitu za sekundu.
Ale s cenou od 350 eur (v slovenských online obchodoch) patrí skôr k drahším windowsovým mobilom. Napríklad samsungovská Omnia W s porovnateľnými parametrami je o 80 – 100 eur lacnejšia (a takisto má amoledový displej).
Vcelku dobré výsledky poskytuje integrovaný fotoaparát s optikou Carl Zeiss, rozlíšením osem megapixlov, dvojitým ledkovým bleskom a automatickým zaostrovaním. Na ateliérové fotenie to veľmi nebude, ale na momentky z exteriérov v pohode postačuje (v prípade potreby aj na nahrávanie videa v HD kvalite).
Windows Phone – vo verzii 7.5 Mango – je silnou, ale zároveň aj slabou stránkou Lumie 800. A záleží na preferenciách používateľa, ku ktorej charakteristike sa viac prikloní. Fakt je, že vďaka Windowsu – ako aj dodržaným hardvérovým kritériám – je prevádzka Lumie rýchla a plynulá, bez zasekávania a zamŕzania (teda aspoň počas testovania sa takéto javy nevyskytli). Bezproblémovo funguje aj multitasking, chod viacerých aplikácií naraz a prepínanie medzi nimi.
Len škoda, že mobilný Internet Explorer nepodporuje flashové animácie (podobne ako Safari v iPhone). A že multimédiá sa z/do windowsového mobilu dajú dostať len cez počítač a program Zune, takže na pohodlné využitie Lumie ako USB kľúča treba zabudnúť (podobne ako pri iPhone).
Windows Phone stále nemá slovenskú lokalizáciu. A slovenskú verziu elektronického obchodu s aplikáciami spustil Microsoft len pred pár dňami. Aj keď mobil sa aj dovtedy dal spárovať s českým alebo rakúskym e-shopom a sťahovať z neho appky.
Horšie je, že aj keď po pol druha roku od spustenia sedmičkového Windows Phonu má Microsoft v e-shope vyše 70-tisíc aplikácií, stále medzi nimi chýbajú viaceré esenciálne kúsky, na ktoré sú zvyknutí priaznivci iPhonu a Androidu. Napríklad Skype, Viber, Amazon Kindle, Where’s My Water alebo Cut the Rope. Nehovoriac o tom, že pre Slovákov (a ani Čechov) nie je dostupná ani databáza 14 miliónov hudobných skladieb, filmov a seriálov (treba asi počkať ohlásený Orange Music Jet).
Situáciu trochu zachraňuje samotná Nokia. Do Lumie dodáva svoju bezplatnú navigáciu (v aktuálnej verzii kompletne offlinovú, bez potreby internetového pripojenia) aj so slovenskými mapami a slovenským zvukovým sprievodom.
Záverečné hodnotenie: Skalní priaznivci Nokie budú nadšení, hoci niektorí nie až tak, ako očakávali.
+ | dizajn |
---|---|
+ | bezplatná offlinová navigácia |
– | obmedzená ponuka aplikácií v Marketplace |
– | cena |
Zariadenie zapožičala Nokia.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- herný handheld Sony PlayStation Vita
- pikoprojektor Dell M110
- hybridný fotoaparát Samsung X200
- tablet Asus Transformer Prime
- smartfón Google Nexus
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku – Nokia