Tento týždeň sa dostáva nová konzola od Nintenda do západného sveta. Mesiac po úspešnom vydaní v Japonsku a so snahou vytvoriť rekord: uviesť 3DS za 30 dní po celom svete. Doba na uvádzanie japonskej novinky sa znižuje nielen pri hrách, ale aj pri herných systémoch. A hoci prichádza v úplne poslednom týždni fiškálneho roku, Nintendo si svoj sľub uviesť konzolu do konca marca 2011 naplní.
3DS ako hardvér
Nintendo 3DS teda v piatok 25. marca štartuje v Európe vrátane Slovenska a v nedeľu 27. marca príde do Severnej Ameriky. Je to pokračovateľ najlepšie predávaného handheldu (DS predalo viac ako 145 miliónov kusov) a ponúka podobnú konštrukciu. Ponúka dva displeje: vrchný je pasívny a na novinke núka 3D efekt bez okuliarov i rozlíšenie 800x240 pixlov, čo je podstatný posun oproti DS s rozlíšením displeja 256x192 pixlov. 3D efekt je ľubovoľný – prístroj totiž obsahuje slider, ktorý volí silu 3D efektu. Aby ste si 3D efekt užili, musíte mať displej priamo pred očami, nazeranie zboku môže efekt rušiť. Spodný displej ostáva dotykový a zvýšilo sa mu rozlíšenie na 320x240 pixlov.
Veľkosťou i tvarom sa 3DS najviac podobá modelu Nintendo DSi spred dvoch rokov (Nintendo pre DS vydalo postupne štyri verzie – pôvodnú, Lite, DSi a DSi XL), rozmery 134x74x21 mm sa takmer zhodujú, hmotnosť novinky je 230 g. Pri ovládacích prvkoch pribudol analógový ovládač simulujúci joystick nad pohybovým štvortlačidlom. Možnosti ovládania sú bohaté a napríklad pohyb hrdinu v hre môže zastrešiť analógový ovládač, klasické smerové tlačidlo i stylus na dotykovom displeji.
3DS obsahuje aj dve kamery, mikrofón, Wi-Fi, gyroskop či akcelerometer. Celá výbava však vyvoláva obavy o výdrž batérie, ktorá sa odhaduje na 3 až 5 hodín pri hraní s 3D efektom, resp. 5 až 8 hodín pri hraní pôvodných hier (3DS je totiž plne kompatibilné s masívnou knižnicou DS hier).
Cena a vstup na trh
Nintendo 3DS prichádza na trh v úplne inom prostredí ako jeho predchodca. Vtedy stroskotal N-Gage, Apple tvoril prvé iPody a na mobilné hranie malo Nintendo skoro monopol. Teraz je trh roztrieštený – Apple, Android, Sony s PSP, NGP i Xperiou Play na dohľad (štartuje 31. marca, takže napríklad v Británii budú za sedem dní uvedené dva nové herné systémy). Je zaujímavé vidieť, že na 3D efekt sa zatiaľ okrem Nintenda takmer nikto neodhodlal (výnimkou je telefón od LG, tam nie je jasná podpora hier). Po predstavení Sony NGP s neskutočne silným hardvérom sa čiastočne mohol ochabiť záujem o 3DS, ale má osem-deväť mesiacov k dobru. A silnú podporu západných i japonských vývojárov.
3DS však nie je na pomery handheldu lacná hračka. Naopak, smelé Nintendo zaň pýta prakticky o dve tretiny viac ako pri prvom DS. Dokonca prekonáva aj uvádzaciu cenu Wii v niektorých krajinách. Ešte aj v súčasnom polčase životného cyklu obývačkových konzol je cenovka riadne vysoká. Wii totiž stojí 199 dolárov/eur, X360 začína tiež na tejto sume a PS3 štartuje neďaleko na 299 eur.
Navyše cena je jednoznačne daná iba v Japonsku (25 tisíc jenov = cca 222 eur), v USA (249 dolárov) a ako by nestačilo, že Európa vychádza nevýhodne už z kurzového prepočtu, Nintendo nechalo určiť cenu obchodníkom. Čo v praxi znamená, že napríklad britský Amazon pýta 187 libier (cca 215 eur), ale iné e-shopy sú na úrovni 197 libier a kamenné budú pýtať ešte viac.
Zisťoval som ceny na Slovensku a najlepšiu zatiaľ potvrdil Brloh – 259,90 eur. Progamingshop.sk má určenú predobjednávku na 269,99 eur a Gameexpres.sk dokonca na 274,99 eur.
Ponuka hier
Úvodná ponuka titulov nie je taká ohurujúca ako sa zdalo po predstavení prístroja. Navyše sa líši podľa regiónov. Japonci mali iba 10 titulov vrátane fenomenálne úspešného Professora Laytona – túto výnimočnú logickú adventúru však u nás budúci týždeň budete hľadať márne. Ostatné hry vrátane pár bojoviek ako Street Fighter, futbalu Pro Evolution Soccer či pretekov Ridge Racer k nám však prídu. Najbohatší výber budú mať Američania – 18 titulov vrátane lokálne úspešného Madden NFL Football či akčnej hry s dinosaurami Combat of Giants: Dinosaurs 3D. Európania dostanú 15 hier, väčšina je zhodná s ponukou v Japonsku i USA, navyše sa bude činiť najmä európsky vydavateľ Ubisoft, ktorý ponúkne behačku Rayman 3D či akčnú stratégiu Tom Clancy’s Ghost Recon: Shadow Wars.
Paleta hier je teda pestrá: akčné hry, bojové, preteky, behačka, šport, dokonca zábavná arkáda v LEGO svete Star Wars či konverzia The Sims. Lenže mnohé z 15 hier ste už zrejme hrali. Takmer všetky hry sú pokračovania či prevedené staré hry do 3D. Zdá sa, že 3D ošiaľ známy z kín dorazí v prvom roku či dvoch aj na 3DS. Je otázne, či budete ochotní investovať 40 eur do staronovej hry. Pri výnimočných hrách ako sľubovaná The Legend of Zelda: Ocarina of Time to nevadí, pretože ide o 14-ročnú klasiku a jednu z najlepšie hodnotených hier všetkých čias. Pri priemerných hrách je to na zváženie. A celý úvodný line-up sčasti trpí tým, že mu chýba tzv. system-seller, titul čo vás presvedčí, aby ste si túto konzolu kúpili. Trúfam si povedať, že Nintendo 3DS ho ešte nemá, najmä nie v úvodnej ponuke hier.
Ale pretože má spätnú kompatibilitu a nové hry vychádzajú ešte aj na DS, môže to byť dobrá kúpa pre záujemcov o fenomenálny Nintendo handheld. A samozrejme pre tých, čo chcú podľahnúť 3D efektu.
Slovenský štart
Na Slovensku štartuje Nintendo 3DS pomerne skromne. Brloh, Progamingshop.sk i Gameexpres.sk ho začínajú predávať 25. marca 2011 za vyššie uvedené ceny. Ponuka hier je cca 15 titulov k štartu, čo je dobrý signál, že väčšina, ak nie celý európsky line-up sa môže hneď objaviť aj na Slovensku. Ale ako sa vyjadril aj Miroslav Lakatoš zo slovenského Brlohu, o 3DS nebude na Slovensku väčší záujem ako napríklad o prvé Nintendo DS či Wii. Zatiaľ sa bude lepšie predávať aj pôvodné PSP.
Náš trh na handheldy ešte stále nedozrel ako zahraničný – napríklad na britskom Amazone je 3DS už najviac preobjednávaná herná konzola (čo ešte neznamená, že sa bude predávať výborne roky dopredu – ale launch bude mať zrejme najsilnejší).
Navyše, aj načasovanie je pomerne ťažké, pretože v súčasnosti sa aj Brloh venuje skôr uvádzaniu top titulov pre PC, X360 či PS3 – marec už priniesol Dragon Age II, tento týždeň vychádza aj Crysis 2, na budúci príde Shift 2 Unleashed zo série Need for Speed a silná je aj PC scéna so stratégiami. Nintendo 3DS si tak zrejme kúpi pár skalných fanúšikov značky, ale polnočný štart či rekordy čakať nemusíme.