Očakávania od nástupcu legendárnej plnoformátovej zrkadlovky Nikon D700 sú vysoké. Už pred štyrmi rokmi dokázal tento dodnes uznávaný model podávať vynikajúce výkony v kvalite obrazu, vysokej citlivosti a rýchlosti zaostrovania. Fanúšikovia vo všeobecnosti vždy dúfajú, že to, čo ten-ktorý prístroj robilo skvelým, ostane zachované a že výrobca k tomu zároveň pridá nové vymoženosti. Ako to dopadlo v prípade Nikonu D800?

Vonkajším dizajnom novinka výrazne nadväzuje na sedemstovkový model. Iba ovládanie ostriacich bodov nahradilo tlačidlo pre živý náhľad, pričom pôvodná funkcia bola integrovaná do jediného tlačidla v prednej časti. Vedľa spúšte sa tiež objavilo tlačidlo pre nahrávanie videa. Vďaka drobným úpravám sedí prístroj v ruke dokonca lepšie ako jeho predchodca.

Najzaujímavejšie zmeny sa udiali vnútri. Prvá hneď za zrkadlom: Nikon D800 dostal úplne nový, 36-megapixlový snímač. To je už hodnota, ktorá sa bežne nachádza pri stredoformátových aparátoch s násobne vyššou cenou. Na druhej strane, obrovské fotografie si vypýtali daň: snímacia frekvencia sa znížila na štyri obrázky za sekundu. A obrovské sú aj RAW súbory fotiek, ktoré pri spracovaní vyžadujú silný počítač a zaberajú veľa miesta na karte a pevnom disku.

Fotografi, ktorých doménou sú svadby či reportáže, by určite privítali možnosť snímať menšie surové obrázky, akú ponúkajú napríklad konkurenčné modely radu 5D od Canonu. Ide pritom iba o záležitosť firmvéru. No možno sa výrobca len riadil základným marketingovým pravidlom „Nikdy nevytvor dokonalý produkt“. S touto funkcionalitou by osemstovka mohla odlákať záujemcov o drahší Nikon D4 s takmer polovičným rozlíšením a viac než dvojnásobnou rýchlosťou.

Nikon D800: Evolúcia vysokej latky

Systém zaostrovania zmenu ani zlepšenie nepotreboval, keďže už v minulosti podával výborné výsledky. V novom modeli pribudlo zvýšenie citlivosti jedenástich z 51 bodov až na f/8, čo iste poteší fotografov divokej zveri používajúcich telekonvertor znižujúci svetelnosť.

Nové je aj meranie expozície a vyváženia bielej, vďaka ktorému si D800 dokáže s mnohými situáciami poradiť lepšie ako sedemstovkový model. Množstvo šumu pri vysokej citlivosti sa napriek trojnásobnému rozlíšeniu drží v podobných medziach, čo je veľmi dobrá správa, keďže predchodca v tejto oblasti tiež vynikal.

Štandardnou výbavou súčasných fotoaparátov je aj videorežim, ktorý však do radu dostupných plnoformátových fotoaparátov Nikonu pribudol až v druhom modeli, práve v D800. Umožňuje nahrávať video vo full HD rozlíšení rýchlosťou do 30 snímok za sekundu alebo v HD rozlíšení rýchlosťou do 60 snímok za sekundu.

Nikon D800: Evolúcia vysokej latky

Živý náhľad poskytuje pohodlné ovládanie, všetky parametre sú voľne nastaviteľné a po jeho zapnutí je zobrazená presná plocha záberu, ktorá sa na zázname ocitne. Kvalita videa je podobne ako kvalita statických záberov výborná. Prístroj dokonca dokáže cez HDMI port odosielať nekomprimované video do externého rekordéra.

Nikon D800 má momentálne na trhu jediného priameho a významného konkurenta. Je ním Canon 5D Mark III vydaný na začiatku tohto roka. Pre fanúšikov Nikonu, ktorí majú vo výbave už niekoľko objektívov, pravdepodobne prechod k druhej značke nebude prichádzať do úvahy.

Tých, ktorí si môžu vybrať, by mohla v tábore Canonu zaujať funkcionalita zníženia rozlíšenia RAW súborov a rýchlosť snímania šesť snímok za sekundu. Za čo si však priplatia zhruba tristo eur. Cena Nikonu D800 sa na Slovensku pohybuje okolo 2 700 eur, Canon 5D Mark III vyjde na približne tri tisícky.

Používatelia, ktorí sa obzerajú po dostupnej plnoformátovej zrkadlovke, môžu ešte stále siahnuť po staršom dvetisíceurovom modeli Canon 5D Mark II. Jeho nevýhodou je slabší zaostrovací systém. Na trh tiež aktuálne vstúpili modely lacných full-frame zrkadloviek oboch výrobcov (Nikon D600 a Canon 6D), ktoré ponúkajú podobnú kvalitu obrazu, no sú ochudobnené o niektoré funkcie a vlastnosti.

Záverečné hodnotenie: Nikon D800 až na detaily (RAW súbory) splnil očakávania, ktoré vyplývali z vysoko nasadenej latky v minulosti.

Nikon D800 v kocke

plusy

mínusy

rozlíšenie 36 Mpix

nemožnosť znížiť veľkosť RAW súborov

vysoká kvalita snímok aj videa

rýchlosť snímania len štyri snímky za sekundu

nízka úroveň šumu

rýchle zaostrovanie

kvalitná stavba, ergonómia

Zariadenie zapožičal Nikon.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Nikon