Kto pred pár rokmi očakával, že veľké snímače bude možné čoskoro nájsť takmer vo všetkých fotoaparátoch, ten sa z veľkej časti nemýlil. Vyspelé kompakty súčasnosti ako Coolpix A od Nikonu obsahujú vnútornosti veľkých čiernych modelov, no ich podoba je stále stvorená na cestovanie. Obeť, ktorú používateľ za túto výhodu skladá, dokonca nie je ani príliš veľká. Ak práve nie je fanúšikom pohybu.

Coolpix A preberá 16,2-megapixlový APS-C snímač z nikonovskej zrkadlovky D7000. Odlišuje sa odstráneným low-pass filtrom, čo rezultuje v ostrejších záberoch. Fotoaparát má pevný objektív ekvivalentný k 28-milimetrovému ohnisku na filmovom políčku. Ide o široký záber, vhodný najmä na reportáž, interiéry či všeobecnú walk-around fotografiu.

Svetelnosť objektívu je f/2.8: dokáže vykúzliť dostatočne rozmazané pozadie aj prepustiť potrebné svetlo pri jeho nižšej hladine. No nemá stabilizátor, ktorý by bol nápomocný najmä pri nakrúcaní videa. Makro v štandardnom režime funguje iba do päťdesiatich centimetrov. Po prepnutí sa možno k objektu prisunúť až na desať centimetrov, hoci s výrazne spomalený zaostrovaním.

Nikon Coolpix A: Malý, ale jarý

Zdroj: Nikon

Základná citlivosť ISO sa pohybuje medzi hodnotami 100 a 3 200. Uzávierka dovolí maximálnu rýchlosť 1/2000 sekundy, čo je pomerne málo, môže to prekážať pri snímaní na plne otvorenú clonu za slnečného dňa. No na tej istej hodnote je zároveň synchronizačný čas, čo je zasa atraktívna vlastnosť pre fotografov používajúcich externé blesky na nasvietenie scény. Video vo full HD rozlíšení má maximálnu snímkovú frekvenciu 30 fps.

Nikon Coolpix A sa predáva v dvoch farbách, čiernej a béžovo-striebornej. Telo je zmontované pevne, podobne sú na tom ovládacie prvky. Hoci malá páčka zapínania nachádzajúca sa pri spúšti má veľmi ľahký chod, ľahko o ňu zavadiť a fotoaparát vypnúť. Obraz sa zobrazuje na trojpalcovom displeji s rozlíšením 921-tisíc bodov, schopnom ukázať všetky potrebné detaily.

Kto už pracoval so zrkadlovkami Nikon, tomu bude ovládanie Áčka z veľkej časti známe. Rozloženie menu je takmer totožné. K väčšine dôležitých nastavení sa dá dostať pomocou rýchleho menu dostupného cez tlačidlo i.

Nikon Coolpix A: Malý, ale jarý

Zdroj: Nikon

Coolpix A produkuje fotky na vysokej kvalitatívnej úrovni, po stránke ostrosti a dynamického rozsahu, aj pokiaľ ide o množstvo šumu. Rozšírená hodnota ISO 6 400 je bez problémov použiteľná, pri fotografovaní do RAW možno aj vtedy získať pomerne čistý záber.

Nikon pri tomto foťáku stavil na jednoduchosť v spracovaní obrazu. Áčko neponúka takmer žiadne živé kreatívne režimy, ako napríklad prístroje Sony NEX. Zopár je ich dostupných v menu retušovania, no nutnosť takejto dodatočnej úpravy už stráca čaro okamžite viditeľného a predpovedateľného efektu.

O zaostrovanie sa stará iba kontrastný systém. V áčku nie je čoraz častejšie používané hybridné ostrenie, ktoré by mohlo jeho prácu urýchliť.

Schopnosť zaostriť je síce zachovaná aj v horších svetelných podmienkach, no jeho rýchlosť nie je ani pri zvyčajnej hladine osvetlenia príliš vysoká. Medzi každým stlačením spúšte a zaostrením prebehne jasne postrehnuteľný časový úsek, pri ktorom sa objektív posunie kúsok dopredu a dozadu.

Nikon Coolpix A: Malý, ale jarý

Zdroj: Nikon

Podobne ako súperiaci model Fujifilm X100s, ani Coolpix A nie je veľkým filmárom. Neponúka vyššiu rýchlosť (50 fps), videorežim je schovaný hlboko medzi voľbami uzávierky a bez stabilizátora obrazu je statív nutnosťou. Na nerušený záber je takisto potrebné vypnúť kontinuálne ostrenie. Inak kvalitné video poškodzuje silné moaré na jemných detailoch.

Nikon Coolpix A a Fuji X100s sú dvaja najsilnejší rivali vo svojej triede. Spája ich cena okolo tisíc eur, široký objektív a zameranie na statické zábery. Zaostrovanie Nikonu však mierne zaostáva, Fuji má tiež rýchlejší hraničný čas uzávierky aj svetelnejší objektív s univerzálnejším ohniskom o ekvivalente 35 milimetrov. Používateľ sa môže rozhodnúť aj na základe dizajnu: Fuji je v retro štýle, kým Nikon stavil na modernu. Nedisponuje hľadáčikom, ktorým sa konkurencia pýši.

Záverečné hodnotenie: Nikon Coolpix A spĺňa všeobecné očakávania v triede kompaktov s veľkým snímačom. No nie je vhodný pre akciu ani video.

Nikon Coolpix A v kocke

plusy

mínusy

obrazová kvalita a nízke množstvo šumu

nedotiahnuté video

kvalitné spracovanie

pomalé zaostrovanie

známe menu a ovládanie

nízky maximálny čas uzávierky

pekný bokeh (rozmazanie pozadia)

cena

Zariadenie zapožičal Nikon.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Nikon