Tablet je momentálne jedno z najmódnejších produktových označení, no nevymyslel ho Apple, hoci jeho iPad sa preň rýchlo zaužíval ako synonymum. Ako píše Wikipedia, pojem tablet, respektíve tablet PC ako prvý vážnejšie spopularizoval Microsoft ešte v roku 2001. Šlo o počítač, ktorý sa dal ovládať dotykovým perom – a mal nainštalovaný Windows XP Tablet PC Edition. Napriek tomu sa za marketingom HP EliteBooku 2740p, ktorý sme do redakcie dostali na krátkodobé testovanie, nedá nevidieť paralela s komerčným hitom firmy Steva Jobsa.
Marketing Hewlett-Packardu (HP) to však vidí inak ako Apple. „Tablet s podporou dotykových gest a ovládania prstom“, píše sa v produktovom letáku. No v praxi sme sľubovanú podporu hľadali márne. Nie preto, že EliteBook 2740p vlastne nie je tablet, ale „iba“ notebook s otočnou dotykovou obrazovkou. Ale preto, že – ako sme sa dozvedeli z elektronického návodu k počítaču – tieto funkcie sú len pre vybrané modely (select models only). Prečo HP používa rovnaké kódové označenie na produkty s rôznou funkcionalitou, ostalo záhadou.
Testovaný model mal ovládanie dotykovým perom, stylusom, čo je dnes už prekonaná a dá sa povedať, že trochu staromódna technológia. So stylusom sa síce dá pomocou švihnutí posúvať text alebo webstránka, no na zoomovanie či rotáciu obrazu dvoma prstami à la iPad treba zabudnúť.
Ani s ďalším proklamovaným prínosom kvázitabletu, rozpoznávaním písaného písma, to nie je úplne ideálne. Najprv nám prekážalo, že treba písať relatívne krasopisne, aby si softvér nemýlil napríklad „sum“ so „some“ (testovali sme anglickú verziu). No potom sme si uvedomili, že samotný princíp tejto funkcie je trochu nedomyslený.
Na písanie rýchlych poznámok z porady alebo telefonického hovoru sa viac hodí vyťukávanie písmen na klávesnici (hoci aj softvérovej) ako úhľadné písané písmo. EliteBook síce softvérovú klávesnicu má, no vyťukávať po nej stylusom je predsa len podstatne menej praktické ako ťapkanie palcom alebo ukazovákom po iPade.
A ešte malé upozornenie k „odolnému prevedeniu“, ktoré výrobca v produktovom letáku vyzdvihuje. Uvádza v ňom, že tablet vyhovuje náročným vojenským štandardom MIL-STD 810G pre vibrácie, prach, vlhkosť, nadmorskú výšku a vysokú teplotu.
K tomuto vyhláseniu sa však viaže poznámka pod čiarou, že „testovanie nebolo určené na preukázanie vhodnosti pre vojenské použitie“. Inými slovami, notebook síce armádnym štandardom vyhovuje, ale radšej to sami overiť neskúšajte.
Fakt je, že EliteBook 2724p nie je určený vojakom, ale manažérom. Zodpovedá tomu bezpečnostná výbava prístroja (ako aj cena). Spustenie operačného systému možno podmieniť vložením čipovej karty, zosnímaním odtlačku prsta a, samozrejme, obligátneho alfanumerického hesla.
V notebooku je integrovaná technológia 3D DriveGuard, ktorá podľa výrobcu chráni pevný disk pred nárazmi a otrasmi (netestovali sme), bezpečnostný čip TPM 1.2 aj tradičný slot pre zámku Kensington. Okrem toho, klávesnica by mala byť odolná voči poliatiu tekutinou (takisto sme netestovali).
Manažérskou pomôckou je tiež softvér na skenovanie vizitiek pomocou integrovanej webkamery s rozlíšením dva megapixely. Zaujímavým doplnkom je vysúvateľná dióda na hornej časti rámu obrazovky, ktorá slúži na osvetlenie celého notebooku a najmä klávesnice v tme.
Relatívne štandardnú výbavu má EliteBook 2740p z pohľadu možností pripojenia: gigabitový ethernet, WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1 a FireWire E1394a.
Čím sa zrejme odlišuje od konkurencie, je analógový 56K modem. Otázka je, na čo používateľovi bude: žeby bol dial-up posledná istota pri pripájaní do internetu/intranetu?
Za čo treba ale konštruktérov tohto EliteBooku pochváliť, je, že doň nenaprojektovali mechaniku na čítanie optických médií, CD a DVD diskov. Šetrí to cenné milimetre hrúbky a gramy hmotnosti, pričom v čase USB kľúčov nikomu nechýba – jediný problém je, že zálohy Windowsu a softvéru HP sú na DVD. Kto po mechanike predsa len túži, môže si ju dokúpiť, je súčasťou dokovacej stanice. Naopak, v notebooku je namontovaná čítačka pamäťových SD kariet.
Čo sa týka výpočtového výkonu, výrobca si použitím najnovších procesorov či pamätí určite dal záležať, ale nie je ambíciou tejto recenzie hodnotiť to. Fakt je, že pri písaní textu, tvorbe tabuliek či surfovaní po webe je rýchlosť počítača dobrá.
Obstojná je i výdrž batérie. Nám pri odporúčanom energetickom profile vystačila na tri až štyri hodiny bežnej prevádzky (Word, Excel, Firefox). Pre relatívne malú obrazovku – 12,1 palca (30 cm) – sa však EliteBook 2740p hodí skôr na občasnejšie pracovné cesty ako na pravidelné desaťhodinové šichty.
Záverečné hodnotenie: HP EliteBook 2740p je relatívne kvalitný notebook so zaujímavým, i keď nie revolučným riešením obrazovky s ovládaním, ktoré môže vyvolať záujem, no z dlhodobého hľadiska sa neosvedčí.
Prístroj na testovanie zapožičal Hewlett-Packard.
Foto v článku a na titulke - Maňo Štrauch