Google je vo svete smartfónov aktívny najmä ako autor operačného systému Android. No má aj vlastný produktový rad inteligentných mobilných telefónov. Svoj Nexus poníma ako ukážku, čo dokáže jeho softvér – bez grafických nadstavieb a často nepotrebných aplikácií, ktoré výrobcovia do svojich aparátov pridávajú, aby sa odlíšili od konkurencie. Galaxy Nexus, vyrábaný vo fabrikách Samsungu, takto predstavuje nový Android 4.0.

Bez tlačidiel

Nexus je veľký mobil. Ľuďom zvyknutým na iPhone či iné telefóny s uhlopriečkou displeja okolo tri a pol palca sa bude zdať obrovský. Majiteľom samsungovského Galaxy S II alebo Sensationu od HTC zasa zrejme príde tak akurát. Zhodou okolností, Nexus pôsobí tak trochu ako dieťa týchto dvoch konkurentov. Od jedného si berie vynikajúci displej, druhý ho inšpiroval dizajnovo.

Už pri prvom kontakte človek zistí, že dizajnéri si na Nexuse dali záležať. Mobil má všade oblé tvary. Nielen na okrajoch. Aj pri pohľade z profilu je mierne ohnutý. Pôsobí to originálne a elegantne, zvyšuje pohodlie pri telefonovaní.

Nexusu štvorkový Android svedčí

Celú prednú stranu pokrýva dotykový displej. Uhlopriečka štedrých 4,65 palca, technológia Super Amoled a HD rozlíšenie (1 280 x 720 bodov) z neho robia aktuálne pravdepodobne najlepší displej na trhu. Super Amoled a HD má aj obrazovka samsungovskému Galaxy Notu, no Nexus má menšiu uhlopriečku, a teda hustejší raster, 316 pixlov na palec. Na porovnanie, iPhone 4S má 329 pixlov na palec. Pozitívne hodnotíme pozorovacie uhly a veľmi dobrú viditeľnosť na slnečnom svetle.

Čo sa týka ďalších dizajnérskych prvkov, nad displejom sa nachádza 1,3-megapixlová webkamera a senzory priblíženia a okolitého svetla. Pod displejom je – nič. Nexus je prvý mobil bez hardvérového tlačidla pod displejom. Celkový dojem dopĺňa nenápadná stavová dióda, ktorá upozorňuje na hovory a správy: vidieť ju, len keď bliká.

Tenučký kryt batérie – tak ako pri Galaxy S II – pôsobí krehko, no účel spĺňa. Je z pogumovaného plastu príjemného na dotyk a s protišmykovou textúrou. V ruke sa Nexus celkovo drží veľmi dobre.

Mobil s rozmermi trinásť krát sedem centimetrov a hrúbkou deväť milimetrov váži 136 gramov, čo je takmer rovnaká hmotnosť ako pri iPhone 4S.

Hardvérová výbava je bohatá, aspoň pokiaľ ide o výpočtové jadro. Google si rozkázal do Nexusu zabudovať dvojjadrový procesor s taktom 1,2 GHz a rovný gigabajt operačnej pamäte.

Na druhej strane, na storage musí používateľovi stačiť 16 gigabajtov úložného priestoru, ktorý nemožno rozšíriť pamäťovými kartami. Aj napriek existencii cloudových služieb to považujeme za hraničnú situáciu. Aspoňže má vo februári do predaja prísť aj verzia Nexusu s 32 gigami storageu.

S konektivitou sme pri Nexuse nezaznamenali žiadne problémy. GPS bolo presné a rýchle, citlivosť WiFi lepšia ako pri notebooku. Otázka je, prečo sa do mobilu nevošlo FM rádio.

Ani fotoaparátom tento mobil nijako neoslní, skôr sa drží štandardu. Aj vytvorené full HD video je na priemernej úrovni. Potešila aspoň nová možnosť robenia panoramatických záberov horizontálnym posunom mobilu.

Spokojní sme aj s výdržou batérie, hoci – opäť – žiadne extra prekvapenie: pri menej náročnom používaní postačí na dva dni.

Ruská zmrzlina

Galaxy Nexus je prvý mobil s novou, štvrtou verziou googlovského operačného systému Android, s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Tá si berie to najlepšie z mobilného (dvojkového) a tabletového (trojkového) Androidu – a má byť spoločnou platformou pre oba typy zariadení.

Android 4.0 sa najbližšie objaví na tablete Asus Transformer Prime a v najbližších týždňoch sa updatu dočkajú aj majitelia vybraných prístrojov od Samsungu, LG, HTC či Sony (Ericssonu).

Novinkou štvorkového Androidu viditeľnou na prvý pohľad je, že ovládacie tlačidlá – krok späť, návrat domov a prepínanie spustených aplikácií – sa presunuli na displej. Uberajú tak z displeja necelý centimeter. Našťastie, pri aplikáciách, kde to má zmysel, napríklad pozeraní videa, sa schovajú.

Najprv sme na túto fintu pozerali nedôverčivo, no po čase sme uznali, že je celkom praktická. Napríklad umožňuje, aby sa mobily o niečo zmenšili, no zároveň im ostal veľký displej. I keď niekomu bude možno, aspoň spočiatku, chýbať aspoň jedno hlavné tlačidlo, ako má Galaxy S II alebo Galaxy Note.

Grafická téma používateľského rozhrania, Holo, kladie dôraz na jednoduchosť a prehľadnosť, ostré krivky a kontrastný tenký font. Neubránili sme sa pocitu, že sa inšpirovala Metrom, ktoré používa Windows Phone 7. Zaujímavo znie odomykanie obrazovky nielen gestom alebo kódom, ale aj nasnímaním tváre majiteľa. No táto funkcia zatiaľ nefunguje úplne bezchybne.

Z tabletov si nový Android vzal zlepšenú správu uspaných aplikácií. Už sa nezobrazujú ako ikonky, ale ako malé náhľady okien, zoradené do stĺpca (zmestí sa ich tam 19), pričom potiahnutím nabok sa vypnú. Jednu vec prevzal Android aj z applovského systému iOS. Tvorbu adresárov – položením jednej ikony aplikácie na druhú.

Tak ako aplikácie sa zobrazujú a spravujú aj widgety, takže sa ergonomickejšie upravuje pracovná plocha. To už poznajú majitelia tabletov s trojkovým Androidom. Viacerých menších úprav sa dočkali kontakty, kalendár a ďalšie základné aplikácie.

Ako súčasť nového Androidu ponúka Nexus niekoľko nových softvérov. Napríklad webový prehliadač – beží plynulo, záložky sa dajú synchronizovať s počítačovým browserom, Chromom. V galérii sa zasa dá pri fotografiách a videách prejsť rovno do editovanej aplikácie a urobiť výrez, zmeniť kontrast, prípadne vytvoriť krátky videoklip.

Celkom praktický je merač prenesených dát – cez mobilné 2G a 3G pripojenie, ako aj cez WiFi. Prehľadný graf ukazuje, kedy a koľko dát cez mobil pretieklo, a jednoducho sa nastaví i maximálny strop prenesených dát. Všetky nové a zlepšené aplikácie sa nesú v štýle grafického rozhrania Holo.

Narazili sme aj na nepríjemnosti. Nexus mal problém s otáčaním okien programov a fotografií. Pomerne často to trvalo dlhšie, než by sme od referenčného modelu očakávali. Dokonca sa stalo, že fotografia bola po otočení zdeformovaná. Počas testu navyše došlo dvakrát k samovoľnému reštartu smartfónu.

Galaxy Nexus (Samsung i9250) sa predáva v cenách okolo 530 eur. Je to zhruba o stovku viac ako 16-gigabajtová verzia iPhone 4S, kým rovnako disponovaný model Galaxy S II stojí zasa o stovku menej.

Záverečné hodnotenie: Googlovský referenčný mobil spája výkonný hardvér so špičkovým displejom a novú generáciu operačného systému Android. Kto po takej kombinácii túži už teraz, nemá vo výbere mobilu veľa možností.

Zariadenie zapožičal Samsung.

Samsung Galaxy Nexus v kocke

+

továrenské spracovanie

+

veľký amoled displej, jeho rozlíšenie

+

výkon

+

Android 4.0

problémy pri otáčaní obrazovky

chýbajúce FM rádio

bez podpory pamäťových kariet

Zariadenie zapožičal Samsung.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Samsung