Produktový rad mobilných zariadení Nexus vznikol preto, aby na nich Google prezentoval vlastnosti svojho operačného systému Android. K štvorici mobilov vlani pribudol malý tablet Nexus 7. A posledným prírastkom je veľký Nexus 10.

Desiatkový Nexus schádza z výrobných liniek Samsungu. Možno stade pramení dizajnová podobnosť s Galaxy Tabom 2 10.1. Malou otázkou na zamyslenie je, prečo Kórejčania pod cudzou značkou vyrábajú tablet, ktorý je lepší než ich vlastný.

Prvý dojem z Nexusu 10 je: pomerne bežný tablet. Od dvojkového Galaxy Tabu „odpozeral“ oblé hrany uľahčujúce manipuláciu a tiež stereo reproduktory po oboch stranách displeja, čo používateľ ocení pri pozeraní videa a hraní hier. Dvojica reproduktorov smerujúcich na používateľa by mala byť štandardom v každom veľkom tablete.

Absenciu micro SD karty v Nexuse 10 možno vysvetliť snahou o pretláčanie cloudových služieb. No prečo v takom prípade neexistuje verzia tabletu s podporou dátových prenosov v mobilnej 3G sieti, to ostáva záhadou. Aspoňže má duálnu WiFi anténu, ktorá pomáha zlepšovať príjem signálu. Inak sa treba zmieriť s vnútorným storageom s kapacitou 16 alebo 32 gigabajtov.

Nexus 10: Podpultový šampión

Obdobne mysteriózne vyzerá aj ovládač hlasitosti. Funguje inak, ako by človek čakal: ak ho stlačíte, aby ste zvuk stíšil, tak ho, naopak, zvýšite. Mätie to najmä pri držaní tabletu na výšku, keď sa hlasitosť uberá tlačením na hornú časť tlačidla.

Zadná strana tabletu sa skladá z dvoch častí. Hornú tretinu pokrýva čierny plast podobný tomu zo sedmičkového Nexusu. Pod ním sa ukrýva dvojpásmová anténa a päťmegapixlový fotoaparát s ledkovým bleskom.

Zvyšok plochy je z pogumovaného plastu. Čo sa zdá plus pre ergonómiu: je príjemný na dotyk, nie chladný a drsný ako pri kovových konkurentoch. Človek má až nutkanie hladiť ho. Použitý materiál má aj praktický význam: nešmýka sa a nezachytáva odtlačky prstov. Vďaka tomuto povrchu – a tiež hrúbke necelých deväť milimetrov a hmotnosti 600 gramov – sa tento desaťpalcový tablet drží veľmi pohodlne.

Inžinieri Googlu do Nexusu 10 naprojektovali aktuálne najjemnejší displej na tabletovom trhu. Jeho rozlíšenie je rekordných 2 560 x 1 600 bodov. Takéto rozlíšenie majú profesionálne počítačové monitory pre grafikov s uhlopriečkou 24 až 27 palcov. Pri desaťpalcovom displeji Nexusu to znamená hustotu 299 ppi. Porovnať sa to dá s Retina displejom iPadu 4.

V praxi to znamená, že Nexus 10 je na tom veľmi dobre v podaní farieb a pozorovacích uhloch. Na druhej strane, jas je mierne slabší ako pri iných tabletoch s prémiovým full HD displejom. Na priamom slnku nie je až tak dobre čitateľný aj pre lesklý povrch. V bežných podmienkach je však radosť pozerať fotografie, hrať hry (najmä novšie s prepracovanou grafikou) alebo čítať text. Vďaka extrémnemu rozlíšeniu je písmo vždy ostré a čisté aj pri veľkom priblížení.

Nexus 10: Podpultový šampión

Dvojjadrový 1,7 GHz procesor Exynos s dvoma gigabajtmi pamäte znamená, že je zbytočné minimálne najbližší rok zapodievať sa otázkou, či tablet prehrá filmy alebo spustí 3D hry. Project Butter v Androide 4.2 už len podčiarkuje plynulý chod celého systému. Hoci výrobcovia ponúkajú zaujímavé grafické nadstavby, čistý Android v plynulosti a rýchlosti vedie.

Na fotografovanie nie je veľký tablet práve najpohodlnejší. No kvalita výstupu (zadnej) kamery na Nexuse 10 je lepšia, než by sa dalo čakať. Dobrý výkon podáva aj predná dvojmegapixlová kamera pre video hovory.

Pozitívnym prekvapením je výdrž batérie, ktorá by vzhľadom na silný procesor a obrovské množstvo pixlov na displeji mala byť biedna. Našťastie, konštruktérom sa podarilo osadiť tablet veľkou batériou a optimalizovať chod tak, že sa ukazovateľ batérie po celom dni aktívneho používania s automatickým jasom a zapnutou WiFi nedostal pod hranicu 30 percent. A takmer neklesol po víkende v stand-by režime.

Cena desiatkového Nexusu je nastavená na štyristo, respektíve päťsto eur (16- a 32-gigový model). O stovku nižšie ako pri retinovom iPade. No kým iPad sa dá kúpiť takmer v každom elektrodome, Nexus 10 sa oficiálne predáva len na e-shope Google Play, ktorý hardvér ponúka len vo vybraných európskych krajinách, ako je Nemecko či Veľká Británia. Na Slovensku sa dá kúpiť v neoficiálnom predaji, ale za vyššiu cenu.

Záverečné hodnotenie: Kto chce najlepší veľký androidový tablet a nemusí mať v balení aj hardvérovú klávesnicu, nič lepšie ako Nexus 10 zatiaľ nezoženie. Ak ho teda vôbec zoženie.

Zariadenie zapožičal MojAndroid.sk.

Google Nexus 10 v kocke

plusy

mínusy

dizajn a povrchová úprava

bez podpory 3G alebo LTE

rozmery a hmotnosť

oficiálne nedostupný na slovenskom trhu

displej

vysoký výkon a výdrž batérie

čistý OS Android

cena

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Google