Smartfóny čoraz rýchlejšie zväčšujú svoj podiel na trhu s mobilnými telefónmi. A zatiaľ čo sa ich výkon i možnosti použitia zlepšujú, výdrž batérii je stále tŕňom v oku mnohých majiteľov.

Kým staršie "hlúpe" mobily vydržia na jedno nabitie aj týždeň, väčšine smartfónov pri intenzívnom používaní dôjde dych po dni či dvoch. Môže sa tak stať, že používatelia ostanú odstrihnutí od kontaktov či internetu práve v momente, keď svoj telefón potrebujú.

S riešením pre Newyorčanov prišla po spolupráci s mestom americká telekomunikačná skupina AT&T. V piatich štvrtiach rozmiestnila verejné dobíjacie stanice poháňané solárnou energiou, v ktorých si môžu obyvatelia nabiť svoje smartfóny či tablety. Rozmiestnené by mali byť strategicky tak, aby pokryli miesta bez bežne dostupnej elektriny, akými sú napríklad parky či pláže.

Newyorčania už nemusia byť zúfalí z vybitého smartfónu

Zdroj: AT&T

"Po hurikáne Sandy som sa obrátil na našich partnerov zo súkromného sektora so žiadosťou, aby posilnili odolnosť New Yorku. AT&T to robí a my sme vďační za ich úsilie," povedal o novinke starosta metropoly Michael Bloomberg. 

Po ničivej búrke, ktorá udrela na severovýchodné pobrežie Spojených štátov v októbri minulého roka, rozmiestnil v zasiahnutých oblastiach AT&T a ďalší telekomunikačný gigant Verizon mobilné prívesy, v ktorých si mohli ľudia nabiť svoje elektronické zariadenia či sa pripojiť na internet.

Po celom meste bude postupne rozmiestnených 25 staníc, prvé z nich začali slúžiť obyvateľom v utorok. Solárne panely majú umiestnené v hornej časti a dodala ich firma Goal Zero. Za dizajnom zariadenia zas stojí štúdio Pensa.

Na troch pultíkoch je dostupných šesť USB portov, po jednom pre iPhony (stará a nová koncovka), microUSB a tri USB vstupy pre ľudí, ktorým nepasuje žiadna z koncoviek a majú vlastný kábel. Podľa vyjadrenia AT&T trvá plné nabitie zariadení približne dve hodiny, predpokladá sa však, že väčšina ľudí im dodá "šťavu" len na krátkodobú prevádzku.

Stanice sú schopné pracovať aj pri zatiahnutej oblohe či dokonca v noci. Vďačia za to lítium-iónovým batériám, ktoré sa nabíjajú počas slnečných hodín. Pre obyvateľov budú dostupné v testovacom režime počas leta, už teraz sa však uvažuje aj o ich trvalejšom nasadení a to aj v ďalších amerických mestách. Projekt bude AT&T stáť 300- až 500-tisíc dolárov.

Newyorčania už nemusia byť zúfalí z vybitého smartfónu

Zdroj: AT&T

Foto - AT&T