Spoločnosť Neuralink Elona Muska oznámila úspešnú implantáciu svojho druhého mozgového čipu do ľudského pacienta. Po tom, ako firma zrušila implantáciu u predošlého kandidáta na druhú operáciu, to tentokrát dopadlo úspešne. Alex, bývalý automechanik, ktorý utrpel poranenie miechy, je už schopný ovládať počítač myšlienkami. Dokáže navrhovať 3D objekty a dokonca hrať videohry.
Implantácia sa uskutočnila v Barrowovom neurologickom inštitúte vo Phoenixe, pričom pacient opustil nemocnicu už deň po zákroku. Neuralink informoval, že pri druhej operácii sa podarilo vyhnúť komplikáciám, ktoré sa vyskytli u prvého pacienta, konkrétne nečakanému stiahnutiu elektródových vlákien z mozgu.
Neuralink zrušil vloženie mozgového implantátu druhému pacientovi
Spoločnosť aktuálne pracuje na nových funkciách pre svoje zariadenie Link, ktoré umožňuje pacientom ovládať kurzory na obrazovke a digitálne zariadenia. V budúcnosti by Link mohol dekódovať viacero pohybových zámerov naraz a rozpoznávať rukopis, čo by pacientom umožnilo rýchlejšie písať.
Tieto schopnosti by mohli nielen obnoviť digitálnu autonómiu pri ľuďoch, ktorí nemôžu používať svoje končatiny, ale aj obnoviť schopnosť komunikovať tým, ktorí nemôžu hovoriť, napríklad ľuďom s neurologickými ochoreniami.
Musk očakáva, že do konca roka bude zariadenie implantované u viacerých pacientov. Účastníci sú súčasťou štúdie Neuralink Prime, ktorá skúma zdravotnícke pomôcky.
- Základné fakty o firme Neuralink
- Rok založenia: 2016
- Zakladateľ: Elon Musk
- Sídlo: Fremont, Kalifornia
- Cieľ: Vývoj implantovateľných rozhraní medzi mozgom a počítačom
- Kľúčový produkt: Mozgový implantát „Link“
- Súčasný stav: Klinické skúšky na ľuďoch
- Ocenenie spoločnosti: Odhadované na 5 až 8 miliárd dolárov (júl 2024)