RWE IT Slovakia vznikla pred desiatimi rokmi, aby vyvíjala a podporovala IT riešenia materského koncernu. Vlani dosiahla tržby 18,7 milióna eur, pričom vyše 90 percent výkonov smerovalo za hranice Slovenska. Koncom roka firma zamestnávala 364 ľudí, predovšetkým softvérových vývojárov a itečkových konzultantov.
S novým investorom začala RWE rokovať pred rokom. Konateľ slovenskej RWE IT Olaf Baumann hovorí, že dôvodom bol útlm IT projektov materskej firmy, ktorý súvisel s rozhodnutím nemeckej vlády o zatvorení jadrových elektrární v Nemecku po havárii v japonskej Fukušime v roku 2011.
RWE IT tak dosiahla svoje limity. Vidieť to vlastne aj na vlaňajších výsledkoch, keď jej tržby klesli päť percent a počet pracovníkov sa znížil o tridsať. „Zlúčenie s FPT neznamená, že sme robili zlú prácu, ale že chceme dať ľuďom v Košiciach novú budúcnosť,“ dodáva O. Baumann.
Výkonný viceprezident FPT Software Uwe Schlager spomína, že pred vstupom do košickej firmy analyzovali možnosti poskytovateľov IT služieb vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy: „Porovnávali sme vzdelávací systém a dostupnosť kvalifikovaných ľudí, personálne náklady aj efektívnosť na jednotlivých trhoch. Výsledok bol, že Slovensko je miesto, kde môžeme investovať.“
V dôsledku fúzie sa RWE IT Slovakia premenuje na FPT Slovakia. Firma sa má stať základňou pre expanziu vietnamskej korporácie v celej Európe, kde zatiaľ necíti také silné postavenie ako v Ázii či USA. „Chceme poskytovať lepšie služby pre RWE, zvýšiť objem služieb pre RWE ale aj expandovať v službách pre iné utilitné firmy v Európe,“ uvádza zakladateľ FPT Truong Gia Binh.
Vytvorenie základne v Európe je pre Vietnamcov kľúčové. „Mnoho európskych klientov nie je ochotných pristúpiť na model poskytovania offshore služieb z Ázie, ale pokiaľ majú možnosť spolupracovať s tým istým poskytovateľom v bližšej krajine, sú ochotní s nami diskutovať,“ vysvetľuje U. Schlager.
Vietnamci sú nastavení na dynamický rast. „Zvykli sme si rásť ročne o tridsať percent, každý rok pribrať poldruha tisícky nových zamestnancov. Rovnaký rast očakávame aj na Slovensku,“ dodáva T. Binh. V bližšie nešpecifikovanom časovom horizonte mieni firma vytvoriť dve stovky pracovných miest.
T. Binh hovorí, že základom personálnej expanzie je kvalitné školstvo, ktoré musí študentov naučiť nové technológie. Nespolieha sa len na štátne školy, firma si založila vlastnú univerzitu, ktorá má v súčasnosti 16-tisíc študentov.
Možnosti štúdia vo Vietname sa teraz otvárajú aj Slovákom. Otáča sa tak situácia z druhej polovice 20. storočia, keď vo vtedajšom Česko-Slovensku študovalo veľa mladých ľudí z Vietnamu.