Najviac osobných počítačov v roku 2010 na Slovensko doviezol taiwanský Asus. Ako jediný výrobca PC sa dostal cez hranicu stotisíc PC (desktopov, note- a netbookov). Vyplýva to z údajov, ktoré eTRENDU poskytla analytická spoločnosť Gartner.
(Metodika Gartneru meria dodávky výrobcov PC do ich obchodných kanálov, nie koncový predaj. Výsledky jeho prieskumu sa preto môžu líšiť od reálneho postavenia značiek v predaji osobných počítačov koncovým zákazníkom.)
Podiel Asusu na celkových dodávkach osobných počítačov pre slovenských distribútorov a predajcov vlani dosiahol 21,5 percenta. Značka si medziročne polepšila o 8,5 percentného bodu, keďže objem dodávok sa takmer zdvojnásobil. Väčší skok nezaznamenal ani jeden jej konkurent.
Na druhej strane, Asus vyskladnil štyri z desiatich počítačov v poslednom lanskom kvartáli. V treťom štvrťroku (júl až september) boli jeho dodávky skromnejšie. Ako pre eTREND uviedla analytička Gartneru Annette Jump, dosahovali zhruba polovicu dodávok inej taiwanskej značky, Aceru.
Otázka je, koľko z počítačov, ktoré Asus na Slovensku umiestnil v rekordnom vianočnom kvartáli, sa jeho obchodným kanálom podarilo vlani predať koncovým zákazníkom a koľko ich po Novom roku ostalo na sklade.
Acer mal naopak vrcholné dodávky v treťom minuloročnom kvartáli. To odzrkadľuje skutočnosť, že svoje obchodné kanály na vianočnú sezónu predzásobil s väčším predstihom. Posledný štvrťrok dodávky výrazne stlmil, evidentne preto, aby do nového roka nevstupoval s plnými skladmi.
Trhový podiel Aceru vlani medziročne narástol takmer o jeden percentný bod. No výsledné skóre, 15,4 percenta, mu aj tak nestačilo na obhájenie pozície trhovej dvojky. V rebríčku dodávateľov PC na Slovensku sa v uplynulom roku zosunul na tretie miesto.
Ešte horšie podľa prieskumu Gartneru dopadol Hewlett–Packard. Nielenže ho Asus zosadil z vrcholnej priečky dodávateľov PC. Navyše, jeho objemy klesli o štvrtinu: v roku 2009 doviezol na Slovensko takmer 120-tisíc počítačov, kým vlani len niečo cez 90-tisíc. To rezultovalo v poklese trhového podielu o sedem a pol percentného bodu, na aktuálnych 19,8 percenta.
PRAMEŇ: Gartner
Naopak, čínske Lenovo si polepšilo. S takmer sedempercentným podielom na dodávkach výrobcov PC na Slovensko skočila na štvrtú priečku. V roku 2009 bolo ešte mimo top päťky.
„Lenovo aktívne expanduje na viacerých východoeurópskych trhoch,“ podotýka A. Jump. Zdôrazňuje, že vysoký rast Lenova súvisí s relatívne nízkymi objemami v minulosti, keď napríklad v štvrtom kvartáli 2009 dodalo na Slovensko len šesťtisíc počítačov.
Celkovo slovenský trh s PC vlani na prvý pohľad rástol. Dovozy všetkých výrobcov stúpli medziročne o sedem a pol percenta, na necelých 468,7 tisíca počítačov.
No rast môže byť sčasti len dôsledkom veľkých zásob niektorých značiek v obchodných kanáloch, na ktoré upozorňuje i A. Jump. Analytička Gartneru tiež poukazuje na slabší dopyt vládnych a vzdelávacích inštitúcií po osobných počítačov, kým výdavky biznis sektora zasa ostali pomerne tlmené.
Obchodný riaditeľ Aceru pre Slovensko Vladimír Jamrich pre eTREND uvádza, že trh s PC vlani v závere roka zaznamenal pokles: „Predaje, i na základe dobrých výsledkov v predposlednom kvartáli, sa nevyvíjali podľa očakávaní výrobcov ani veľkých predajcov.“
Slovenský trh s PC vlani ťahali prenosné počítače, ktorých sa doviezlo o pätinu viac ako pred rokom. Naopak, dodávky desktopov sa znížili o 12 percent.
Zdroj: 2
PRAMEŇ: Gartner
Súboj platforiem sa v uplynulom roku posunul výrazne v prospech note- a netbookov. Na sto prenosných PC pripadlo 55 stolných „konkurentov“. V roku 2009 to bolo ešte 76 desktopov.
Foto na titulke - Flickr.com