Japonci ich poznajú zo seriálov, obývačkových konzol (PS2 a PS3) a teraz prišli na PS Vita. Nie sú to iba obyčajné remaky, ale doslova najlepšie verzie titulov. Disgaea, Hyperdimension Neptunia i Sword Art Online sú fenomény, ktoré si zatiaľ razia cestu na Západ a nachádzajú publikum. Doma im distribútori venujú veľkú pozornosť a hry obohacujú, rozširujú ich obsah.

PS Vita sa v Japonsku začalo konečne celkom dariť a odsunula na vedľajšiu koľaj minulý handheld PSP. Pravda, dopomohlo tomu aj stop výrobe PSP či trochu slabšia ponuka 3DS titulov. Týždenné predaje na úrovni 15 až 20 tisíc kusov sú sľubné a hoci Vita stále zásadný hit ako Monster Hunter, občas sa mihne silný titul ako Persona 4 Golden, Freedom Wars či Soul Sacrifice na rozhýbanie predaja.

Aby popularita handheldu rástla a Japonci mali motiváciu naň presedlať, distribútori vydávajú nové hry a aj vylepšené verzie existujúcich titulov s dodatočným obsahom či úpravami. Pôvodne hry vyšli napríklad na PS3, ale v Japonsku sa lepšie predávajú prenosné systémy, takže mnohí hráči PS3 tituly ani nehrali a teraz budú mať šancu sa k nim dostať. Alternatívou číslo dva je PSP – na Vitu môže prísť bohatšia verzia, či už s lepšou grafikou, dabingom alebo obsahom.

A zhodou okolnosti všetky štyri hry vyšli v tesnom závese aj v Európe: v priebehu 17 dní na prelome auguta a septembra. Sú to zväčša JRPG a jedna vynikajúca adventúra, každá z nich prináša na PS Vita niečo extra. Pre japonského hráča je to šanca na repete, ale pre európskeho často aj prípad debutu. 

Minirecenzia: Disgaea 4: A Promise Revisited

Najlepšie verzie japonských hitov idú na PS Vita

Disgaea je zatiaľ najznámejšia séria a je to primárne ťahová stratégia. Odohráva sa vo svete Netherworld (ako aj iné diely) a prináša politický príbeh o bývalom tyranovi, ktorý vedie kampaň proti súčasnému prezidentovi. V rámci stratégie hráč neabsolvuje iba stovky ťahových súbojov, postupne si podmaňuje aj časti krajiny, získava nových spojencov či zajíma nepriateľov. Disgaea 4 pokračuje v línii predchodcov, má vtipné postavy, na dianie vo svete nazerá s humorom a aj súboje sa hrajú ľahko, hoci majú často ťažkých protivníkov a neraz ich budete opakovať. Taktika je skvelá a po desiatkách hodín sa dostanete k silným úderom i najväčšej devíze série: vyhnaní levelu postáv na bájnych 9999. 

Vita verzia prináša oproti PS3 originálu všetok platený dodatočný obsah: nové scenáre, sťahovateľný bonus a dokonca je tu aj exkluzívne dobrodružstvo pre PS Vita či obe zvukové stopy (japonská, anglická).

Minirecenzia: Hyperdimension Neptunia ReBirth 1

Najlepšie verzie japonských hitov idú na PS Vita

Hyperdimension Neptunia je séria, ktorá vychádza už niekoľko rokov na PS3. V Japonsku etablovaná, na Západe má tradičné hodnotenia okolo 50-60%, čo je na hru málo. Ale neskoršie diely zlepšili neduhy predchodcov a ReBirth 1 sa oproti originálu hrá úplne inak a pôsobí ako nová hra. 

Je to JRPG odohrávajúca sa vo svete Gameindustri, čo je prenesené univerzum herných konzol. Svet je rozdelený na regióny, ktoré uctievajú svoje bohyne (stelesnenia systémov). V hre je fiktívna konzola a jej región v podobe modernej metropoly. Je tu PS3 alternatíva ako steam-punková urbanizovaná oblasť. X360 reprezentuje hornatý zelený región a Wii zase zamrznutá krajina. Hrdinka sa ocitá v sne, putuje cez krajiny a snaží sa bojovať, vylepšovať partiu, je to osvedčená klasika. Hra ma bohatý hutný dej v podobe virtuálnej novely a veľa dungeonov, kde sa presúvate a potom bojujete. 

Vita verzia mení oproti originálu takmer všetko: časť postáv v deji, súbojový systém, kde máte väčšiu možnosť pohybu i odlišné príkazy, cestovanie po mape a regiónoch. Vďaka tomu získala na dynamike.

Minirecenzia: Sword Art Online: Hollow Fragment

Najlepšie verzie japonských hitov idú na PS Vita

Sword Art Online je animé, ktoré už má za sebou 15 zošitov, 25 častí seriálu i celovečerný film. Prvý diel hry vyšiel na PSP ešte vlani v Japonsku, tento rok vychádza pokračovanie a na západny trh vyšla hra v unikátnom zložení: oba diely naraz na PS Vita v HD rozlíšení.

SAO sa hrá ako off-line MMORPG, t.j. náplň je podobná ako v on-line hre, kde plníte rozličné úlohy, zlepšujete svoju postavu, vydávate sa do boja a ste v neustálej interakcii s inými hrdinami – akurát možno celú hru absolvovať sólo a tento zážitok je iba váš. V hre je viac ako 100 postáv, ktoré môžete zverbovať i kopa dungeonov, ktoré sa dajú absolvovať. Súboje sú relatívne jednoduché a úlohou je prebojovať sa do vyšších poschodí v dlhých etapách. Prekvapivo je veľa postáv vybavených najmä sečnými zbraňami, čo mení trošku akčnú taktiku. Aby nebol zážitok úplne monotónny, obsahuje Sword Art Online aj prvky randiaceho simulátora, kde sa vylepšujú vzťahy s ostatnými. Netreba poznať seriál, aby ste sa ponorili do tejto hry. Skôr uhasí váš smäd, pokiaľ ste roky túžili po hre ako World of Warcraft, ale na handheld.

Minirecenzia: Danganronpa 2

Najlepšie verzie japonských hitov idú na PS Vita

A to najlepšie na koniec. Na jar sme recenzovali prvý diel Danganronpa ako nápaditú adventúru, kde sa mladík dostáva na strednú školu, kde postupne majú on a jeho spolužiaci nažívať pokojne, no čelia stále vraždám, ktoré má na svedomí priamo niekto z nich. Detektívka ako lusk s perfektným scenárom. 

Výborná správa je, že dvojka pokračuje v kvalitách predchodcu. Svojich študentov (tí, čo prežili) berie na školský výlet na tropický ostrov, kde ich čaká rovnaký osud ako minule: medvedík Monokuma dáva úlohu prežiť i stanovuje pravidlá. Cesta na koniec vedieť opäť cez sériu vrážd, ale po novom aj odhalení tajomstiev samotného ostrova. Toto je adventúra plná dialógov (zaberajú celé hodiny), vyšetrovania (tu a tam musíte hľadať predmety na obrazovke i dedukovať pacháteľovo konanie) či súdneho procesu (keď máte určiť vinníka). Je to výborná kombinácia, spolu s novými vsuvkami a najmä mnohými odkazmi na prvý diel (vrátane deja!) je fantastickým pokračovaním. 

Verzia na PS Vita má lepšiu grafiku ako predchodca a my západní hráči sa stretávame s hrou až na Vite, PSP diel z Japonska nás minul.