O hackeroch sa hovorí ako novodobých zbojníkoch. Často sa len zabávajú umiestňovaním rôznych fotografií na oficiálne webové stránky toho-ktorého úradu. Berú to ako adrenalínový šport. No mnohé útoky sledujú cieľ aj kradnutie dôležitých informácií alebo rovno peňazí.

Novým trendom v oblasti IT bezpečnosti je takzvaný etický hacking. Teda hackovanie za účelom obrany voči škodlivým útokom. Kurz, kde sa to dá naučiť, rozbieha školiace stredisko spoločnosti Gopas. Jeho hlavnou myšlienkou je, že poraziť hackera znamená myslieť ako hacker.

Kurz povedie „dobrý“ hacker a bezpečnostný expert Wayne Burke. V minulosti pracoval pre renomované korporácie a tiež NATO, FBI či US Air Force. Svoju kompetenciu prezentoval na tlačovej konferencii, keď pomocou lacného netbooku a smartfónu s nainštalovanými voľne dostupnými aplikáciami zistil e-mailové adresy celej centrály istej banky.

Ak takýmto postupom získa adresy hacker, môže ich použiť na rozoslanie hromadného e-mailu so škodlivou prílohou. Potom stačí, aby túto prílohu otvoril jediný príjemca - a hacker získa prístup k jeho počítaču.

Najlepšia obrana pred hackermi? Poznať ich praktiky

Wayne Burke

K absolútnej bezpečnosti podľa W. Burka vedie jediná cesta – vypnúť všetky elektronické zariadenia. Praktickejšie je proaktívne vo vlastnej réžii zistiť, ako sa dá firma napadnúť a tak týmto útokom predísť.

Kybernetické útoky sú podľa W. Burka oproti minulosti prepracovanejšie, no omnoho jednoduchšie sa tiež dajú naučiť robiť. Nevyžadujú takmer žiadne vedomosti alebo znalosť programovacieho jazyka, stačí vhodný softvér. Samostatnou kapitolou ostáva sociálne inžinierstvo, ktoré počíta s naivitou používateľa. Proti tej je krátky akýkoľvek antivírus alebo firewall.

Okrem administrátorov a IT špecialistov sa praktikám hackerov môžu priučiť aj bežní používatelia. Ostáva už len otázka, kto zaručí, že sa získané vedomosti nezneužijú aj na nie úplne etický hacking.

Foto v článku - Sequrita // Foto na titulke - Flickr