„Stanovili sme jasný cieľ novej kapitoly amerického počínania vo vesmíre: vyslať ľudí na Mars a dopraviť ich bezpečne späť na Zem,“ napísal B. Obama s tým, že ambiciózny zámer ráta s tým, že ľudstvo raz na červenej planéte zostane dlhšiu dobu.
„Dostať sa na Mars bude vyžadovať pokračovanie spolupráce medzi vládou a súkromnými inovátormi, a v tom si už teraz počíname dobre. V nasledujúcich dvoch rokoch súkromné spoločnosti vyšlú vôbec po prvýkrát astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS),“ uviedol prezident. „Ďalším krokom je zamieriť za hranice obežnej dráhy okolo Zeme,“ upresnil.
„Je mi potešením oznámiť, že spolupracujeme s našimi komerčnými partnermi na vybudovaní takého prostredia, v ktorom budú môcť astronauti podniknúť dlhodobé misie v hlbokom vesmíre. Tieto mise nás naučia, ako môžu ľudia žiť ďaleko od Zeme, čo je niečo, čo potrebujeme na dlhú cestu na Mars,“ napísal šéf Bieleho domu.
Text, v ktorom popisuje očakávaný skok USA k Marsu, uvádza spomienkou na to, ako na dedovom ramene mával americkou vlajočkou na astronautov vracajúcich sa na Havaj.
„Dúfam, že raz takto zodvihnem na ramená svoje vnúčatá. Ale namiesto toho, aby sme čakali na návrat našich neohrozených prieskumníkov, budeme vedieť, že vďaka terajším rozhodnutiam odleteli do vesmíru nie preto, aby ho navštívili, ale aby tam zostali,“ uzavrel B. Obama svoju úvahu.
Na konci septembra oznámil plány budúcej kolonizácie Marsu miliardár Elon Musk, ktorý je majiteľom súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Upresnil, že SpaceX už na lety na Mars vyvíja obrovskú raketu a vesmírnu loď.
E. Musk uviedol, že v tom najviac optimistickom predpoklade očakáva prvý let s ľudskou posádkou k červenej planéte v roku 2024, o dva roky skôr chce podniknúť prvý nákladný let.