Umelá inteligencia sa stáva nenahraditeľným nástrojom v boji proti kriminalite a ochrane spoločnosti. Bezpečnostné zložky ju využívajú na analýzu dát, rozpoznávanie vzorcov a dokonca aj na predvídanie budúcich hrozieb. Nová technológia umožňuje pracovať efektívnejšie a presnejšie, no zároveň vyvoláva otázky o etike a možnom zneužití.

AI ako strážca aj detektív

Umelá inteligencia je ako digitálny Sherlock Holmes, ktorý dokáže prechádzať obrovské množstvo informácií rýchlosťou blesku. Bezpečnostné zložky ju využívajú na analýzu dát z rôznych zdrojov, ako sú sociálne siete, spravodajské články či záznamy z bezpečnostných kamier. Vďaka tomu dokáže stroj identifikovať potenciálne hrozby ešte predtým, ako sa stanú skutočnosťou, a umožniť tak bezpečnostným zložkám konať preventívne. S prižmúrením oka možno povedať, že ide o podobný princíp ako v kultovom sci-fi filme Minority Report, ibaže tu ide o čisto vedecké postupy.

AI dokáže rýchlo a presne identifikovať osoby alebo objekty na základe videozáznamov alebo fotografií. Táto technológia sa využíva napríklad na kontrolu prístupu do budov, identifikáciu podozrivých osôb na verejných priestranstvách alebo hľadanie stratených detí.

Čo môže uniknúť oku človeka, oku stroja neunikne

AI exceluje aj v detekcii anomálií, teda nezvyčajného správania alebo udalostí, ktoré môžu naznačovať bezpečnostný incident. Systém môže napríklad upozorniť na osobu pohybujúcu sa v zakázanej zóne, alebo na vozidlo, ktoré sa podozrivo pohybuje. Pomalý pohyb môže naznačovať napríklad alkohol za volantom. Osoby s nečistými úmyslami ich často dávajú najavo skôr, než si to sami uvedomujú. Ide o mimiku a reč tela, ktorá môže ľudskému operátorovi sledujúcemu monitory ľahko uniknúť, no pre trénovaný algoritmus umelej inteligencie je to jednoduchá úloha.

Microsoft vs hekeri
Neprehliadnite

Microsoft upozorňuje, že ruskí hekeri sa dostali k viacerým e-mailom, než sa zdalo

V prípade, že dôjde k incidentu, AI môže byť nápomocná aj pri forenznej analýze. Analýzou veľkého množstva dát, ako sú záznamy z kamier, telefónne záznamy alebo finančné transakcie, dokáže pomôcť pri vyšetrovaní trestných činov a k rýchlejšiemu odhaleniu páchateľov. Rozdiel oproti ľudským vyšetrovateľom nie je iba v presnosti a rýchlosti, ale tiež v neúnavnosti a schopnosti spracúvať množstvo údajov súčasne.

Umelá inteligencia je aj dobrý kyberbezpečnostný štít

V neposlednom rade zohráva AI dôležitú úlohu aj v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Dokáže identifikovať a blokovať kybernetické útoky v reálnom čase, analyzovať sieťovú prevádzku, detegovať podozrivé aktivity a automaticky reagovať na hrozby. Vďaka AI môžu bezpečnostné systémy reagovať na nové typy útokov oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, než by to bolo možné s tradičnými metódami.

AI ohrozuje demokraciu
Neprehliadnite

Harari varuje: AI ohrozuje demokraciu a ľudstvo možno vyhynie. Vznikne technokracia

Algoritmus dokáže analyzovať rôzne typy dát a odhaliť nečakané zmeny súborov, čo umožňuje lepšiu identifikáciu škodlivého softvéru. Okrem toho dokáže analyzovať záznamy o bezpečnostných incidentoch z minulosti, čím odhaľuje trendy alebo iné metriky, ktoré by pre ľudských bezpečnostných analytikov bolo časovo náročné alebo zložité identifikovať manuálne. Ide o podobný princíp, ako keď sa ľudský imunitný systém učí rozpoznávať vírusy a baktérie a spôsob, akým sa im treba brániť.

Odomykanie mobilov a etické otázky

AI však nie je len ochrancom, ale aj nástrojom, ktorý môže byť použitý na narušenie súkromia. Môže byť použitá na odomknutie mobilných telefónov alebo prelomenie zabezpečenia počítačov. Nedávno sa v tejto súvislosti hovorilo o odomknutí telefónu atentátnika, ktorý zaútočil na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Softvér od spoločnosti Cellebrite sa do telefónu nabúral v priebehu 40 minút a metóda nie je tajná. Najskôr vyradí mechanizmus, ktorý blokuje opakované zadávanie hesla po niekoľkých neúspešných pokusoch a potom metódou brute force neustále háda rôzne kombinácie znakov, až sa dopracuje k správnemu heslu.

Zvyčajne sú za takýmto využitím legitímne účely pri vyšetrovaní trestných činov, no verejnosť má pri tejto téme obavy o súkromie a bezpečnosť osobných údajov. Štúdia z roku 2024 ukázala, že AI dokáže prelomiť až 81 percent bežných hesiel do jedného mesiaca, čo je pre mnohých znepokojujúce. Riziko, že bude umelá inteligencia zneužitá je však daňou za technologický pokrok. Množstvo pozitív, ktoré tento mocný nástroj prináša v rukách „dobrých chlapcov“ určite stojí za to.

Ďalšie dôležité správy

AI smeruje ku kolapsu modelov
Neprehliadnite

Hrozí „dátagedon“. Vedci varujú, že umelá inteligencia sa zacyklí a skolabuje