Samotná kamera je v balení už je kompletne zmontovaná. Na spustenie stačí pripojiť kábel od adaptéra. Má dostatočnú dĺžku asi dva metre a tiež manuálny vypínač.

Drobnosť, ktorá poteší menej dôverčivých používateľov: kameru môžu vypnúť ako bežnú lampu a majú istotu, že nikto nepovolaný neuvidí do vašej domácnosti. Kameru "hardvérovo" odpojenú od elektriny neprekoná ani najlepší hacker. V balení je ešte držiak na zavesenie kamery na stenu alebo strop.

Home Monitor 360 má dva hlavné plusy, vďaka ktorým sa nám zapáčil. Po prvé, je to IP kamera pre úplného technologického začiatočníka. Ak by nebývala tak ďaleko, dali by sme ju nainštalovať starej mame. Rozbehanie kamery pozostáva prakticky len z dvoch krokov.

Najprv treba kameru spárovať s domácou Wi-Fi sieťou a potom so smartfónom alebo tabletom. Prvý krok sa dá urobiť stlačením tlačidla WPS (Wi-Fi Protected Setup) na routeri a na kamere. Ale vyskúšali sme aj manuálne pripojenie a tiež s ním nebol žiaden problém. Len to netrvalo pár sekúnd ale nejakú tú minútku.

Mydlink Home Monitor 360: Nastaviť strážcu domu zvládne aj úplný laik

Možnosti ovládania Home Monitor 360 Zdroj: Marián biel

Po spárovaní si treba na mobil alebo tablet nainštalovať aplikáciu Mydlink Home. S obrovskými ikonami by si stará mama pri pridávaní nového zariadenia nemusela brať ani okuliare. Na druhej strane, je na to potrebné aktivovať si D-Link účet, hoci si to vyžaduje len pár klikov a prečítanie jedného e-mailu. Appka potom vyhľadáva všetky kamery v domácnosti. Home Monitor 360 našla pomerne rýchlo.

Druhý aspekt, kvôli ktorému na nás Home Monitor 360 spravil dobrý dojem, je jeho používanie. Nejde o žiaden zázrak z dielne NASA. Ale za tých 80 až 90 eur vie byť praktickým domácim doplnkom.

Home Monitor 360 má CMOS snímač s VGA rozlíšením, štvornásobným digitálnym zoomom a clonou f/2.0. A tiež s tuctom IR diód pre snímanie v tme. Ak by to niekomu vyhovovalo, pripojiť sa do siete dá aj cez ethernetový kábel. Pod malou dierkou je aj zabudovaný mikrofón. S Wi-Fi pripojením sme ale nemali problém a stalo sa len dva krát, že aplikácia sa potrebovala na nadviazanie kontaktu reštartovať.  

Mydlink Home Monitor 360: Nastaviť strážcu domu zvládne aj úplný laik

Nastavenie detektora pohybu Zdroj: Marián Biel

Kamera vo forme gule je na kĺbe, ktoré je zároveň na rotujúcom stojane. To jej umožňuje vertikálny pohyb v rozmedzí až 340 stupňov a vertikálne nakláňanie od -25 do 95 stupňov. Inými slovami, s kamerou dokážete snímať takmer celý priestor nad, respektíve pod ňou.

Pohyb objektívu je pomerne rýchly. Od jedného konca po druhý, teda prakticky okolo celej osi, sa otočí za približne dvadsať sekúnd. Z toho je jasné, že ideálna poloha pre kameru je uprostred stropu v miestnosti. Ale aj na knižnici v rohu izby si urobí svoju robotu. Len je potrebné nájsť správnu výšku. Vertikálne krokovanie nie je až také jemné, takže jedno kliknutie už môže dostať priestor bližšie ku kamere mimo záber.

Mydlink Home Monitor 360: Nastaviť strážcu domu zvládne aj úplný laik

neupravený záber cez deň Zdroj: Marián Biel

Používanie kamery bolo prirodzené a jednoduché. Aplikácia umožňuje vytvoriť z viacerých kamier skupinu, ktorej obraz sa potom môže pospájať, a tiež vytvoriť makro na spustenie viacerých akcií. Podporované je aj ukladanie záberov na NAS server, ale túto funkciu sme nemali možnosť vyskúšať. Postačilo úložisko v telefóne.

V nastaveniach konkrétnej kamery je možnosť aktivovať detektor pohybu s nastavením jeho citlivosti. Záber je rozdelený do matrice s 25 sekciami a dotykom prsta sa jednoducho vyberie, v ktorej časti izby sa nemá čo hýbať. Home Monitor 360 si poradil aj s touto funkciou a pri zaznamenaní pohybu zaslal na mobil push notifikáciu.

Mydlink Home Monitor 360: Nastaviť strážcu domu zvládne aj úplný laik

neupravený záber v silnom šere Zdroj: Marián Biel

Ale poďme k tomu hlavnému. Kamera zvládla maximálne 480p rozlíšenie. Na účely jednoduchého monitoringu to stačí. Akurát rýchlosť záberov je len pár obrázkov za sekundu. Pri zmene na 320p sme sa už dostali na plynulejších 30fps. Obraz už je rozpixelovaný, ale na pozorovanie pohybu domácich maznáčikov alebo príchodu poštového kuriéra to stačilo

Zábery sa dajú pozorovať na obrazovke počítača po prihlásení k D-Link účtu a doinštalovaní pluginu pre prehliadač Chrome. Ale častejšie sme sledovali domáce dianie na displeji smartfónu. Chýbal nám len vstavaný reproduktor. Aby sme napríklad s kuriérom mohli aj na diaľku vybaviť posunutie dodávky balíka.

Na hlavnej obrazovke sa dá dotykom na šípky meniť uhol záberu, priblíženie, zapnutie a vypnutie mikrofónu, ukladanie záberov do smartfónu a tiež prepínanie medzi denným a nočným režimom. Ktoré ale automatika zvládala tiež. V silnom šere kamera ukázala aj šesťmetrovú miestnosť veľmi zreteľne a jasne.

Mydlink Home Monitor 360: Nastaviť strážcu domu zvládne aj úplný laik

otočný objektív vie vzbudiť zvedavosť okolia Zdroj: Marián Biel

Záverečné hodnotenie: Kto čaká full HD 60fps kameru, bude sklamaný. Ale ak sa človek zmieri s nižším rozlíšením, bude spokojný. Zapojenie je rýchle a jednoduché, pokrytie flexibilným objektívom extrémne široké a prehľadná aplikácia dovolí skontrolovať domácnosť všade, kde je prístup na internet. Za danú cenu je detektor pohybu a nočné videnie vítaný bonus.