Správny ultrabook definuje niekoľko must-have parametrov: hmotnosť okolo jedného kilogramu, hrúbka len zopár milimetrov, vysoký výkon, kvalitný displej a batéria s dobrou výdržou. Ideálne je, ak pridáva aj niečo navyše. Samsung Series 9 to všetko má. Bude to stačiť, aby sa stal rovnocenným súperom pre ThinkPad X1 od Lenova, Zenbook Prime od Asusu či applovský MacBook Air?
Po dizajnovej stránke by Samsung Series 9 mohol uspokojiť aj náročných estétov. Dielenské vyhotovenie stojí na kvalitných materiáloch: výrobca použil špeciálny odolný hliník. Povrch je príjemný na dotyk, tmavomodrý farebný povlak na hranách dopĺňajú strieborné pásy, čo ultrabook ešte viac zužuje. Po celej dĺžke má pritom hrúbku len 12,9 milimetra. A aj hmotnosť (1,16 kg) je príjemným prekvapením – na to, že ide o plne vybavený 13-palcový kovový notebook. Na porovnanie, Zenbook Prime má hrúbku od šesť do 18 milimetrov a hmotnosť 1,3 kilogramu, podobne je na tom MacBook Air. Series 9 ich tak v mobilite papierovo prekonáva.
Pochvalu si zaslúži 13,3-palcový displej. Je osadený do veľmi tenkého rámika, takže opticky vyzerá väčší. Jeho rozlíšenie je 1 600 x 900 bodov, podobne ako pri MacBooku Air (Zenbook už šiel do full HD). Pri danej uhlopriečke ide o ideálne rozlíšenie na prácu, lebo nie je potrebné zväčšovať písmená. Technológia PLS sa stará o výborné pozorovacie uhly, jas aj podanie farieb.
Vďaka matnej povrchovej úprave sa displej nehrá na zrkadlo ako pri konkurenčných notebookoch. Displej je k základni pripojený pevnými kovovými kĺbmi, nič nevŕzga ani sa neohýba. Klávesnicu by si mali obľúbiť takmer všetky ruky. Klávesy majú nízky zdvih, ale dobrú citlivosť a nie sú hlučné. Nechýba podsvietenie, ktoré sa dá regulovať v štyroch úrovniach.
Pre zachovanie elegantnosti naprojektovali dizajnéri do ultrabooku len dva konektory štandardnej veľkosti: jeden dvojkový a jeden trojkový USB. HDMI, VGA aj ethernet už sú vo verzii mini. V balení sa nachádza redukcia na klasickú sieťovú ethernetovú prípojku. Na pozeranie fotografií alebo videí z ultrabooku na televízore možno využiť aj bezdrôtové pripojenie WiDi (Wireless Display). Nechýba slot pre pamäťovú kartu, ktorý má praktickú klapku, aby sa doň nedostal prach.
Hardvérová výbava je slušná. Procesor Intel Core i5 a 4 štyri gigabajty operačnej pamäte sú zdravým základom na takmer všetky pracovné úlohy. Samozrejme, integrovaná grafická karta neuspokojí náročných hráčov. Na ukladanie dát slúži 128-gigový SSD disk. Samsung tvrdí, že vďaka nemu a podporným technológiám od Intelu naštartuje ultrabook za 8,4 sekundy, najrýchlejšie spomedzi týchto zariadení na trhu. Počas testu TRENDU trval štart 15 sekúnd, no aj to je stále výborný čas. Zobudenie z režimu spánku je prakticky okamžité.
Výrobcovia notebookov s obľubou pridávajú k hardvéru aj softvérové doplnky – ktoré väčšinou len zaberajú miesto na disku. Pri Series 9 sa pribalené Easy Settings ukázali ako praktický pomocník. Na jednom mieste vo veľmi prehľadnej grafike združujú najčastejšie používané nastavenia operačného systému (Windows 7) aj špecifické nastavenia tohto laptopu. Napríklad správu napájania alebo zvukové možnosti aplikácie SoundAlive. Mimochodom, reproduktory hrajú dostatočne čisto aj basovo a na to, že sa schovali v pármilimetrovom tele, aj dostatočne hlasno.
Výdrž batérie je pri zariadení určenom pre mobilných profesionálov jedným z rozhodujúcich parametrov. Series 9 v tejto oblasti nebude rekordman, no vzhľadom na veľkosť šasi a použité komponenty v nej obstojí veľmi dobre. Pri teste vydržal na jedno nabitie pri zapnutej WiFi a kancelárskom nasadení niečo vyše šesť hodín. Pri náročnejších operáciách sa výdrž skrátila o tretinu, kým v šetriacom režime sa zasa dalo pracovať až osem hodín. Ultrabook má praktickú nabíjačku veľkosti škatuľky cigariet. I keď napájací konektor sa zo zariadenia vyťahuje dosť ťažko: môže sa tak stať, že o kábel zakopnete a prístroj stiahnete na zem.
Samsung Series 9 je luxusné zariadenie výbavou aj cenou. V slovenských obchodoch sa predáva za 1 300 až 1 400 eur. Približne o stovku drahšie ako porovnateľne vybavený MacBook Air alebo o niečo vybavenejší Asus Zenbook Prime.
Záverečné hodnotenie: Jeden z najtenších, najľahších a subjektívne najkrajších ultrabookov na trhu má všetko, čo prenosný počítač potrebuje. Len treba akceptovať cenu, ktorú niektorí podobne vybavení konkurenti podliezli.
plusy | mínusy |
---|---|
hrúbka a hmotnosť | cena |
elegantný dizajn a kovové časti | väčšina konektorov použiteľná len s redukciou |
displej | |
rýchlosť disku | |
výdrž batérie |
Zariadenie zapožičal Samsung.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- Asus Padfone
- fotoaparát Panasonic Lumix G5
- smartfón Apple iPhone 5
- digitálny SmartTVbox a IP TV od Antiku
- tablet Samsung Slate 700T s Windows 8
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Samsung