Šéf spoločnosti Mozilla Chris Beard vyjadril prenedávnom v oficiálnom blogu a otvorenom liste generálnemu riaditeľovi Microsoftu Satyovi Nadellovi svoje obavy zo zložitejšej inštalácie alternatívnych prehliadačov. „Trvá to teraz viac ako dvojnásobný počet kliknutí myšou,“ tvrdí Ch. Beard. „Je to mätúce, ťažko ovládateľné a ľahko sa v tom používatelia stratia.“

Pre lepšiu orientáciu, ako nastaviť predvolený prehliadač iný ako Edge, vytvorila Mozilla inštruktážne video. Používatelia musia urobiť viac krokov, aby zmenili predvolený prehliadač, čo menej zdatných môže odradiť.

Spoločnosť zmenu ospravedlňuje tým, že práve toto je možnosť, ako znížiť „nežiaduci chaos“ pri testovaní systému Windows 10.

No Edge je jednou z hlavných inovácií nového operačného systému, ktorý nahradil upadajúci Internet Explorer, Microsoftu teda určite záleží na tom, aby získal čo najskôr čo najväčšiu používateľskú základňu.

Skomplikovať cestu konkurencii je tak šikovný spôsob, ako zoznámiť používateľov s prehliadačom Edge a „vnútiť“ im ho ako predvolený.

Spoločnosť Mozilla tvrdí, že s Microsoftom o svojich obavách diskutovala, ale nakoniec nedospeli k žiadnemu kompromisu či záveru. Ch. Beard bol tak nútený vyjadriť svoj názor na blogu. „Dôrazne vás vyzývame, aby ste prehodnotili svoje obchodné taktiky a opäť rešpektovali právo občanov na výber a kontrolu ich online skúseností," prihovára sa v ňom spoločnosti. „Prosím, dajte svojim používateľom možnosť voľby a kontrolu, ktorú si zaslúžia aj v systéme Windows 10.“

Spoločnosť Microsoft vzápätí na vyjadrenie reagovala ubezpečením, že nikto nemusí mať obavy. Kým počas upgradeu sa spotrebitelia uskromnia s východiskovými nastaveniami, vrátane prehliadania webových stránok, po upgrade si budú môcť ľahko zvoliť predvolený prehliadač podľa vlastného výberu.

Pochybné taktiky Microsoftu vyčítali aj v minulosti

V prípade správania Microsoftu a prehliadača sa opakuje taktika, ktorú americkej firme zatrhla Európska komisia už pred niekoľkými rokmi. V roku 2009 sa komisia začala zaoberať otázkou o zneužívaní postavenia zo strany Microsoftu, ktorý do operačného systému automaticky inštaloval ako predvolený prehliadač vlastný Internet Explorer. To podľa EK znevýhodňovalo konkurenčné produkty.

Výsledkom bol ústupok zo strany softvérového giganta, ktorý počnúc verziou Windows 7 začal ponúkať pri prvom spustení systému výber tuctu rôznych prehladačov. V roku 2011 Microsoft túto ponuku v rámci updateu Windows 7 opäť vynechal, údajne pre technickú chybu.

Európska komisia túto výhovorku neuznala a firme v roku 2013 udelila mastnú pokutu vo výške 561 miliónov eur.

Sila kedysi dominantného prehliadača Internet Explorer nástupom konkurencie postupne chradla. Podľa väčšiny štatistík patrí prvá pozícia prehliadaču Chrome firmy Google, ako vo všeobecnom meradle, teda vrátane mobilných zariadení, tak aj výlučne na počítačoch, kde má dominanciu operačný systém Windows.

Podľa StatCounter je žalostná pozícia Internet Explorera najmä na mobilných zariadeniach - podiel tvorí iba 1,76 percenta (jún 2015), čo súvisí s celkovo chabou silou smartfónov a tabletov s Windowsom.

Podiel internetových prehliadačov celkovo v júni 2015 (%)
Chrome 43,95
Safari 13,39
IE 12,18
Firefox 10,72
Android 6,3
Opera 5,16
Prameň: StatCounter.com
Podiel internetových prehliadačov na desktopoch v júni 2015 (%)
Chrome 52,82
IE 20,15
Firefox 17,59
Safari 5.94
Opera 1,71
Iné 1,79
Prameň: StatCounter.com