Čuduje sa nad vami vaša zásuvka alebo práčka?
Existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí ľahko vidia rôzne skryté tváre v neživých predmetoch a tí, ktorí nič podobné zvyčajne nevnímajú, informuje web Science of Us. Táto tendencia vidieť „smajlíkov“ v náhodných vzorov má aj svoje meno - pareidolia - a presne tú skúmali japonskí vedci. Zistili, že pri neurotických typoch osôb je viac pravdepodobné, že budú vidieť, povedzme, hrozivú tvár v elektrickej zásuvke.
Vedci z NNT Communication Science Laboratory v Tokiu to vraj dokázali pomocou experimentu. Dobrovoľníci dostali papier, na ktorom bola náhodná zostava bodiek. Pred pokusom dostali všetci dobrovoľníci testy, podľa ktorých vyhodnotili ich osobnostné predpoklady a aktuálnu náladu. Po analýze ich výsledkov, zistili, že ľudia, ktorí mali sklony k neurotickému správaniu alebo mali zlú náladu, rozoznávali v zoskupení bodiek rôzne tváre.
Neurotickí ľudia, ktorí majú vo všeobecnosti tendenciu byť viac napätí, nervózni, a emocionálne nestabilní, sú náchylní k pareidolii pravdepodobne pre evolučný pozostatok: Ich nervy sú vo vysokej pohotovosti pre prípad ohrozenia, čo môže znamenať aj to, že vidia nebezpečenstvo aj tam, kde nie je. V tomto prípade výskumníci argumentovali tým, že nebezpečenstvo má formu tváre. Rovnaké vysvetlenie platí pre ľudí, ktorí majú zlú náladu. Vedci však tiež upozorňujú na fakt, že akonáhle začnete hľadať tváre vo veciach okolo vás, tak si ich všimnete všade bez ohľadu na vašu náladu či psychický profil.
Záhada padajúcej basketbalky
Vzdelávací YouTube kanál Veritasium zverejnil video, ktoré je výbornou manifestáciu Magnusovho efektu. Roztočená basketbalová lopta, zhodená z útesu, spravila to, čo by ste najskôr nepredpokladali.
Vysvetlenie: Keď sa lopta netočila, vzduch sa vpravo aj vľavo od nej pohyboval rovnakou rýchlosťou, preto padala kolmo k zemi. Ak však basketbalku roztočili, na jednej jej strane bola rýchlosť obtekajúceho vzduchu väčšia ako na strane druhej. Tam potom vznikol menší tlak - lopta sa dala do pohybu smerom k nemu a zakrivila tak svoju trajektóriu.
Žaba ako z hororu
Žaba Trichobatrachus robustus rozbije svoje vlastné kosti, ktorými si vzápätí prepichne kožu, aby si vytvorila pazúry - pravdepodobne vtedy, keď je ohrozená. David Blackburn a jeho kolegovia z Harvarskej univerzity upozornili, že existujú mloky, ktoré dokážu vytasiť ochranné ostne na „požiadanie“, ale nič podobné, ako tento mechanizmus, dosiaľ nevideli. Ten bol objavený zatiaľ len u deviatich z 11 žiab z rodu Astylosternus, z ktorých väčšina žije v Kamerune.
D. Blackburn zatiaľ, žiaľ, študoval len mŕtve exempláre, a preto tvrdí, že nevie, čo sa stane, keď pazúr žaba zatiahne - alebo dokonca, či ho vôbec zatiahne. Nezdá sa totiž, že tieto žaby majú sval, ktorý by ho vtiahol späť, preto polemizuje, že by mohol len pasívne vkĺznuť späť. „Pri obojživelníkoch by nebolo prekvapujúce, keby sa niektoré časti rany následne vyliečili a tkanivo by sa zregenerovalo,“ dopĺňa výskumník pre New Scientist.
Vedci našli Mordor na mesiaci Pluta
Podľa oficiálneho vyhlásenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) - riadiaceho orgánu, ktorý priraďuje oficiálne vedecké mená planétam a ďalším telesám slnečnej sústavy - územia na mesiaci Pluta, Chárone, budú pomenované po „miestach a míľnikoch fikcie“.
Masívna tmavá škvrna v blízkosti severného pólu Plutovho najväčšieho mesiaca má tak už svoj neoficiálny originálny názov - Mordor, podľa temného miesta v trilógii Pán prsteňov od spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Mená sa vybrali so spoluprácou verejnosti, na ktorú vyzvala NASA na svojich internetových stránkach.
Rovnako dostanú svoje pomenovania aj miesta priamo na Plute. Tie však dostanú „mená bohov, bohýň a trpaslíkov nejakým spôsobom spojených s podsvetím“, ktorí vystupovali v rôznych románoch či sú súčasťou svetovej mytológie. Jedno z temných miest blízko Plutovho južného pólu, ktoré vedci prvýkrát uvideli tento týždeň, je tak zatiaľ neformálne nazvané Cthulhu - meno desivo vyzerajúce božstvo podsvetia, vytvorené spisovateľom Howardom Phillipsom Lovecraftom.
Ďalšie miesto na Plute bolo neoficiálne pomenované Balrog, čo je démon zo série Pána prsteňov, ale aj Meng-P'o, podľa budhistickej bohyne zabudnutia a amnézie. Na planétke nájdeme aj mená dvoch mayských bohov smrti - Vucub-Came a Hun-Came.
Tieto názvy môžu pôsobiť tajomne a pozoruhodne, ale tiež majú svoj vedecký účel. Pomáhajú výskumníkom odvolávať sa na tieto miesta bez toho, aby sa museli uchyľovať k spletitým lokalizačným opisom.
Na to, aby boli tieto názvy schválené, musí ich NASA ešte predložiť Astronomickej únii. Vzhľadom na to, že sú odhalené stovky, alebo dokonca tisíce nových miest, vedci budú zrejme potrebovať ešte viac temných postáv a pomenovaní z fiktívneho podsvetia.
George R. R. Martin, autor knižnej série Game of Thrones, na svojom blogu už vyjadril nadšenie zo spomínaného výberu. „Tolkien a Lovecraft sa dostali na pozíciu, akú mali pred tým vyhradenú len grécki a rímski bohovia,“ pripomína.
Cháron a Pluto Zdroj: flickr.com/nasamarshall | CC