Trojposchodové Binarium zahŕňa priestory s celkovou plochou 4 300 štvorcových metrov a multifunkčnú konferenčnú miestnosť na prízemí. Minulý piatok sa v ňom konalo prvé väčšie podujatie, Demobit, ktorého cieľom bolo predstaviť subkultúru počítačových umelcov.

Počas výstavby sa Binariu v kuloároch pripisoval prívlastok „centrum inovácií, technológií a start-upov“. Vzbudzovalo to dojem, že bude slúžiť ako akcelerátor mladých perspektívnych firiem. Realita je trocha iná.

V Mlynskej doline vyrástlo Binarium, stojí za ním spolumajiteľ Esetu

Binarium v bratislavskej Mlynskej doline Zdroj: TREND.sk/Jozef Andacký

Firmy sa do Binaria dostali na báze komerčného prenájmu. No aj keď majiteľ budovy vyslovene neposudzoval ich zameranie a biznis plány, nájomníkmi sú firmy, ktoré korešpondujú s hodnotami M. Trnku, vysvetľuje jeho hovorca Branislav Ondrášik.

Binarium má pre svojich nájomcom prinášať pridanú hodnotu aj vo forme profesijných akcií pre komunitu ítečkárov a technológov. Avšak (aspoň zatiaľ) im neplánuje poskytovať cielené mentoringové programy a finančné investície, ako to robia klasické start-upové akcelerátory, akým bol napríklad Booster v kreatívnom priestore The Spot.

Štrnásť národností

Celé jedno podlažie v Binariu zaberá coworkingový priestor 0100 Campus. Jeho prevádzkovateľom je spoločnosť 0100 Ventures, v ktorej, zhodou okolností, jednu štvrtinu vlastní Michal Paško, syn ďalšieho spoluzakladateľa Esetu Petra Paška. Jeho spoločníkmi sú Dušan Duffek, Marek Zámečník a Martin Joakim Flood Hauge, ktorí v minulosti stáli za start-upovým akcelerátorom Rubixlab.

V Mlynskej doline vyrástlo Binarium, stojí za ním spolumajiteľ Esetu

Dušan Duffek, partner a cofounder 0100 Ventures Zdroj: 0100 Ventures

D. Duffek opisuje 0100 Campus ako coworking pre mladých podnikateľov a start-upistov s medzinárodnou orientáciou. V praxi to znamená, že chcú byť destináciou pre projekty, ktorých cofounderi prichádzajú zo zahraničia. Už teraz majú v Campuse ľudí 14 národností, od Južnej Kórey, cez Irán a Ukrajinu, až po Nemecko.

„Pre inovácie je dôležité diverzita. Musíte sa stretávať s ľuďmi, ktorí rozmýšľajú inak, ktorí vedia, ako to funguje na trhoch v zahraničí,“ vysvetľuje D. Duffek. Na podporu klientov chcú prevádzkovatelia Campusu organizovať workshopy s mentormi i neformálne networkingové akcie.

Aktuálne v Campuse pracuje viac ako dvadsiatka firiem a start-upov. Väčšie samostatné kancelárie majú napríklad online predajca okuliarov Eyerim a cenový porovnávač Pricemania. V coworkingu sedia ľudia z projektov ako Kuknito, Smarthead, Decent alebo Mobelop a Ovva (posledné dva menované majú founderov z Ukrajiny).

V Mlynskej doline vyrástlo Binarium, stojí za ním spolumajiteľ Esetu

Tím start-upu Eyerim v 0100 Campuse Zdroj: 0100 Ventures/0100 Campus

0100 Campus sa do Binaria sťahoval z inej budovy M. Trnku, z Rotundy na bratislavskom Slavíne. Do Mlynskej stade prišla aj jeho Nadácia Zastavme korupciu či občianske združenie Slovensko.digital, ktoré sa už vyše roka snaží vniesť svetlo a nový vietor do vládnych projektov informatizácie. V budove sídli i firma Psiometry, vyvíjajúca technológie pre identifikáciu osôb, kde je investorom práve M. Trnka.

V Mlynskej doline vyrástlo Binarium, stojí za ním spolumajiteľ Esetu

Dvojica spolumajiteľov Esetu Miroslav Trnka a Peter Paško s CEO Pixel Federation Šimonom Šickom (uprostred) Zdroj: 0100 Ventures/0100 Campus

Kampaň pre The Witch

Jednou z firiem v Binariu (mimo Campusu) je digitálna marketingová agentúra Operam. Pre filmové štúdiá v Hollywoode manažuje kampane na sociálnych sieťach.

Klientom Operamu je napríklad filmová a televízna spoločnosť A24, ktorá produkovala filmy ako The Witch a Moonlight, ktorý na nedávnych Golden Globe Awards získal ocenenie ako najlepšia dráma.

V Mlynskej doline vyrástlo Binarium, stojí za ním spolumajiteľ Esetu

Peter Sandtner, softvérový inžinier Operamu Zdroj: TREND.sk/Jozef Andacký

Operam je firma amerických a slovenských zakladateľov. Kým v USA, priamo v Hollywoode, sídli časť firmy, ktorá sa venuje obchodu a komunikácii s klientmi, na Slovensku má softvérový vývoj.

V Bratislave má Operam v súčasnosti osem programátorov, ďalších dvoch má v Prahe. Vyvíjajú softvérové nástroje na optimalizáciu reklamy na Facebooku a jej automatizáciu či na testovanie zásahu cieľových skupín.