Tento incident je len jedným z mnohých spojených s rýchlo sa šíriacim trendom #vietnamnoilalam, teda „mladí Vietnamci urobia, čo sľúbili“. Zdá sa, že tento trend spustil práve spomenutý mladík, ktorého meno sa server BBC rozhodol nezverejniť.
V septembri sľúbil, že sa zapáli, ak dostane 40-tisíc lajkov. Tento počet rýchlo nazbieral - a tak si za prítomnosti niekoľkých stoviek mladých ľudí neďaleko vodného kanála v Ho Či Minovom Meste zapálil kabát, a potom okamžite skočil do vody.
O niekoľko dní neskôr ten istý mladík sľúbil, že sa pobodá - a prakticky okamžite za tento sľub nazbieral 88-tisíc lajkov. Následne zverejnil video, na ktorom je vidieť, ako sa sám bodá do paže. Obidva tieto bláznivé kúsky mu priniesli 79-tisíc priaznivcov.
Takmer podpálila školu
Začiatkom októbra 13-ročné dievča na facebook napísalo, že ak dostane tisíc lajkov, „zapáli školu“. Požadovaný počet dosiahla v priebehu dvoch dní.
V klipe zverejnenom na facebooku, ktorý začali používatelia rýchlo zdieľať, je vidieť, ako polieva benzínom dvere a stoličky pred jednou z učební vnútri školy. Dav, ktorý ju pritom pozoroval, sa však rýchlo rozpŕchol, keď sa jej od ohňa chytili aj nohavice. Utrpela popáleniny, s ktorými skončila v nemocnici.
Treo hồn trên mạng xã hội, chết như chơi!https://t.co/ldhg8OwnyO#songao #caulike #tuthieu #dottruong #nusinh #mangxahoi #vietnamnoilalam pic.twitter.com/IBHz6eR0hA
— Báo Người Lao Động (@Baonguoilaodong) 11. októbra 2016
Tento prípad stále ešte vyšetruje polícia, zatiaľ čo riaditeľ školy žiakov vyzval, aby podobné texty nezverejňovali - a usporiadal pre nich hodinu správneho používania facebooku.
Podľa Do Canh Thina, námestníka riaditeľa Strediska pre kriminologický výskum a vyšetrovanie, je tento fenomén „nezdravý a môže viesť k nenormálnemu, velikášskemu a nerozumnému“ správaniu. „Podobné činy, keď sa mladí snažia dosiahnuť 'slávu' za akúkoľvek cenu, sa dramaticky šíria. Ak proti tomuto trendu nezakročíme, môžu ľahko prejsť k zločinnosti,“ dodal.
Avšak nie všetky podobné kúsky sú potenciálne nebezpečné. Na vietnamskom facebooku sa objavil napríklad mladík, ktorý sľúbil, že sa oblečie ako žena, ak nazbiera 1000 lajkov, a ďalší, ktorý za rovnakú priazeň používateľov sľuboval, že pôjde nahý na motorke.
To sú výzvy, ktoré sa v mnohom podobajú napríklad Ice Bucket Challenge, ktorá pred niekoľkými rokmi bola veľkým hitom internetu a ľudia sa predháňali, aby si vyklopili na hlavu vedro plné ľadových kociek.
Z hrdinov obete kybernetickej šikany
Podľa Dang Thanh Hanga, spolupracovníka Súčasných východoázijských štúdií na univerzite Duisburg-Essen, predstavuje zverejnenie sľubu a jeho splnenie „rýchle posilnenie ega vo virtuálnom priestore“. Odvrátenou stranou je podľa neho skutočnosť, že po zverejnení sa dotyčný či dotyčná rýchlo stanú terčom a obeťou kybernetickej šikany.
Napríklad dievča, ktoré založilo oheň v škole, sa neskôr spravodajskému serveru Dat Viet Online zverilo, že dostávalo vyhrážky, ktoré ju nútili, aby urobila to, čo sľúbila. Niekoľko ľudí jej dokonca kúpilo benzín, ktorý použila, a hrozili jej bikou, ak oheň nezaloží.
„Ak by sa tí ľudia pokúsili zo svojho sľubu vycúvať, potom by nielen 'stratili tvár', ale zároveň by čelili vyhrážkam násilia,“ dodal D. T. Hang. „Nemajú inú možnosť, ako urobiť, čo sľúbili. V istom ohľade sú vlastne oni obeťou, uväznenou v neuváženom sľube, ktorým si len koledujú o problémy.“