Úplnú nadvládu v stolných a prenosných počítačoch Microsoft už má. V smartfónoch to vyzerá, že sa vydá na dráhu BlackBerry. Najnovšie ale zaostril práve na rozbiehajúci sa trend virtuálnej a rozšírenej reality.

Momentálne je tento svet pomerne roztrieštený. Oculus a jeho Rift sa pripája k Windows počítaču, ale okuliare majú vlastný systém a tiež propriétny obchod s aplikáciami. HTC Vive sa zas spolieha na obchod Steam, Sony PlayStation VR po príchode na trh bude tiež len na vlastnom piesočku.

Ešte dôležitejšia je jednota pri rozšírenej realite, ktorá je oproti tej virtuálnej viac zameraná na denné používanie, komunikáciu a prácu. Preto sa Microsoft rozhodol ponúknuť svoju platformu HoloLens z rovnomenných okuliarov aj tretím stranám. Na poslednom predstavení ukázal, ako by spolupráca medzi virtuálnou a rozšírenou realitou mohla fungovať v praxi.

S jednotným operačným systémom by potom nebol problém vyvíjať nové aplikácie, respektíve by boli určené akési normy na tvorbu nového hardvéru. Samotné HoloLens sú zatiaľ dostupné len na objednávku pre softvérových developerov za 3-tisíc amerických dolárov. Do obchodov majú doraziť budúci rok.

Je teda možné, že jeden z partnerov Microsoftu v tejto oblasti príde na trh s okuliarmi pre rozšírenú realitu skôr, než samotný Microsoft. Ale podľa Terryho Myersona, výkonného viceprezidenta divízie Windows a zariadenia, to aj tak bude fantastické.

Virtuálna a hlavne rozšírená realita má obrovský potenciál. Jednotná platforma by veľmi pravdepodobne urýchlila ich vývoj a rozšírenie medzi širokú verejnosť. Či už to bude pod taktovkou Microsoftu, alebo nakoniec prekvapí tajomný startup Magic Leap. Ten zaujal viaceré slávne mená zo Silicon Valley, ktoré doň investovali viac ako miliardu dolárov aj napriek tomu, že ešte ani raz verejne nepredstavil rozšírenú realitu, na ktorej pracujú.