Nedávny Aniversary Update bol prijatý trochu kontroverzne, ale celkovo priniesol mnoho nových funkcií a úprav najpoužívanejšieho počítačového operačného systému. A nie iba pre počítače, ale aj tablety, smartfóny a hernú konzolu Xbox. Na jar budúceho roka je už nachystaný Creators Update. Ďalší veľký balík úprav a vylepšení.
VR má byť prirodzená ako skrolovanie dokumentu
Windows 10 sa s ním má stať centrom 3D. Či už v podobe virtuálnej a rozšírenej reality, pribudnú aj nástroje na tvorbu 3D svetov a ich úpravu a zdieľanie. Hololens je pokročilý systém rozšírenej reality. Ale Microsoft v partnerstve s firmami HP, Lenovo, Acer, Dell a Asus chce urobiť virtuálnu realitu dostupnejšou. Krátko ukázal ich aktívne okuliare pre VR, ktoré bude poháňať Windows 10 počítač. Vybavené sú senzormi pohybu v priestore a ich cena sa má začínať od 299 dolárov. Viac podrobností zatiaľ nezverejnili. Vyzerá to na priameho a potentného konkurenta pre Oculus Rift.
Okuliare pre Windows 10 VR Zdroj: Microsoft
Pri vytváraní 3D obsahu predstavitelia Microsoftu ukázali, ako jednoducho sa bude dať fyzický objekt naskenovať pomocou Windows smartfónu. Konkrétne išlo o hrad z piesku, ktorý sa potom dal pozrieť vo virtuálnej aj rozšírenej realite, zdieľať na sociálnych sieťach alebo poslať známym.
Jedna z funkcií Windows 10 Creators Update Zdroj: Microsoft
Alebo sa dal upraviť v novej verzii programu Paint 3D, známeho tiež ako Skicár. Ide o úplne základný editor 3D objektov, ktorý by mali vedieť obsluhovať aj deti. A vytvoreného pokémona si budú môcť rovno vytlačiť na 3D tlačiarni.
Vkladanie 3D objektov bude podporovať aj ďalšia verzia aplikácie PowerPoint. Prezentácie s pohyblivými trojrozmernými objektami by tak mohli vyzerať o dosť zaujímavejšie. Podpora 3D je podľa Microsoftu nachystaná v najbližších mesiacoch aj pre ďalšie dvorné aplikácie. „Chceme, aby ste sa v 3D svete orientovali rovnako prirodzene, ako je pre vás prirodzené kolieskom myši posúvať dokument.“
Ďalšou novinkou Creators Updatu bude silné sústredenie sa na ľudí. Respektíve na najbližších v zozname kontaktov. Ikony rodinných príslušníkov alebo kolegov budú na pravej strane pracovnej lišty a tak budú stále po ruke. Stačí na ikonu manžela presunúť dokument alebo video a poslať. Rovnako sa táto VIP skupina kontaktov bude zobrazovať v menu zdieľania spolu s ostatnými aplikáciami. Pri komunikácii sa bude dať voľne prechádzať od chatu na e-mail alebo videohovor.
Windows 10 Creators Update je aj pre hráčov Zdroj: Microsoft
Nový update prinesie aj vylepšenia pre hráčov. Windows dostane funkciu Beam, ktorá veľmi jednoducho umožní streamovať, ako sa používateľ hrá. Teda niečo ako vstavaný Twitch. Hráči na počítačoch a Xbox One konzolách budú môcť vytvárať vlastné turnaje. Nebudú potrebovať športové haly. Len jednoducho vyberú hru, pravidlá a zvolia dátum a čas konania. Potom pozvú priateľov a súťaženie sa môže začať.
Nové železo je skôr pre profíkov
Samozrejme sa na konferencii hovorilo aj o nových zariadeniach. Microsoft si urobil dobré meno svojimi tabletmi Surface a Surface Pro, ktoré vedia plnohodnotne nahradiť notebook. Lebo technicky sú to Windows notebooky, len v omnoho spratnejšom tele tabletu s pripojiteľnou klávesnicou. Vlani do portfólia pribudol Surface Pro, ktorý priniesol viac výkonu, aj výdrže vďaka vlastnej hardvérovej klávesnici a odnímateľnému displeju na ohybnom kĺbe.
Surface Book 2016 bol vylepšený o poslednú generáciu Intel Core i7 procesorov, grafickú kartu Nvidia GeForce GTX 965M, no hlavne sa do rovnakého tela podarilo dostať o 30 percent väčšiu batériu. Surface Book tak má vydržať až 16 hodín na jedno nabitie. Jeho cena začína na 2 400 dolároch, najvyššia konfiguráciu s 1TB SSD diskom vyjde na 3300 dolárov.
Najviac pozornosti však upútal úplne nový prírastok do série Surface. Microsoft už zaujal počítačmi s vlastným logom študentov a manažérov a tiež náročnejších používateľov, ktorí potrebovali ozajstný laptop. Surface Studio je all in one počítač pre tých najnáročnejších. Hlavne grafikov, fotografov a iných kreatívcov.
Nedá sa uprieť, že Surface Studio je jeden z dizajnových skvostov informačných technológií. Hlavným prvkom je 28 palcový profesionálny dotykový displej v kovovom tele hrubom len 12,5 mm. Má rozlíšenie 4500 x 3000 bodov, o 63 percent viac pixelov ako 4K obrazovka. Tiež to znamená hustotu až 192 ppi a nevšedný pomer strán 3:2. Podporuje farebný gamut Adobe sRGB aj DCI-P3.
Surface Studio je dizajnová lahôdka Zdroj: Microsoft
Displej je zavesený na dvoch ramenách, ktoré dovoľujú jeho nakláňanie a horizontálne zníženie až takmer do ležatej polohy. Všetky komponenty sú potom natlačené do nenápadného podstavca. Konfigurácia zahŕňa procesory Intel Core i5 a i7, od 8 do 32 GB RAM, grafickú kartu GeForce GTX 965M alebo 980M, jeden alebo dvoj terabajtový hybridný disk a miesto si našiel aj ethernetový konektor, čítačka SD kariet, mini DisplayPort a štyri USB porty. Zo Surface Studiavediť len jediný napájací kábel. Nad displejom je 5 Mpix kamera s podporou Windows Hello (prihlásenie naskenovaním tváre) a inžinieri niekam natlačili aj 2.1 kanálové reproduktory.
Surface Studio je minimalizmus a súmernosť Zdroj: Microsoft
Zaujímavým doplnkom je Surface Dial, čo je akási kombinácia bezdrôtovej myši a puku. Reaguje naň aj dotyková plocha obrazovky a na jeho mieste sa potom vytvárajú rôzne ponuky farieb alebo ďalších ovládacích prvkov. Na stole potom môže fungovať ako pohodlný ovládač na pretáčanie videa a podobne.
Microsoft tento unikát necieli na bežného domáceho používateľa. Presnejšie povedané Surface Studio môže používať ktokoľvek, hoci aj na prezeranie si fotografií na Instagrame a prezeranie statusov na Facebooku. Len musí akceptovať pomerne prémiovú cenu, ktorá sa začína na 3-tisíc dolároch. Predaj sa začne v decembri. Len pre porovnanie, 27 palcový iMac s 5K Retina displejom sa predáva od 2 100 eur, v podobnej konfigurácii ako Studio by stál okolo 2 900 eur.