Tomi Marjuaho opravoval desať rokov mobilné telefóny v meste Salo v južnom Fínsku, kde Nokia začala koncom 80. rokov minulého storočia vyrábať mobilné telefóny. V roku 2010, kedy na najväčšieho svetového výrobcu mobilov doľahli ťažké časy, prijal odstupné a odišiel. Od tej doby si nenašiel prácu, píše agentúra AP.

„Bol som živiteľom rodiny, a teraz je ťažké vyjsť s peniazmi,“ hovorí 39-ročný muž v miestnom odborovom klube, kde sa stretávajú nezamestnaní z mesta. „Podobné je to u mnohých ľudí, ktorých poznám z čias Nokie.“

Salo, rovnako ako ďalšie fínske mestá úzko späté s Nokiou, čelí neistej budúcnosti, pretože najslávnejšia fínska firma presúva montáž mobilných telefónov do Ázie. Kvôli silnej konkurencii firiem Apple, Samsung Electronics a lacnejších značiek, ktoré používajú operačný systém Android firmy Google, je Nokia nútená znižovať náklady, čo primárne ovplyvňuje jej operácie v Európe.

Nokia už zatvorila závody v Nemecku, Maďarsku a Rumunsku a teraz je na rade Fínsko. Z továrne v Salo, ktorá bola donedávna vlajkovým montážnym závodom firmy, má tento rok odísť tisíc z 3 500 zamestnancov. Kedysi prosperujúce technologické centrum sa tak stáva mestom zaprášených, prázdnych výkladných skríň. Ešte v roku 2008 Nokia v Salo zamestnávala päťtisíc ľudí, čo bolo takmer desať percent populácie mesta, a ďalších dvetisíc pracovných miest bolo vo firmách, ktoré dodávali Nokii súčiastky.

Príjmy od Nokie predstavovali 95 percent príjmov mesta z firemných daní. V roku 2010 to bolo 60 miliónov eur. Tento rok sa zrejme príjmy mesta z firemných daní zníži na 14 miliónov eur.

Nokia bola založená koncom 19. storočia ako papiereň. Neskôr prešla na výrobu gumových produktov a káblov. Do Salo, ktoré bolo zhruba od roku 1920 centrom fínskeho elektronického priemyslu, prišla v roku 1983. Vytvorila tu alianciu s miestnym výrobcom rádií a televízorov. Z podniku sa v roku 1989 stala Nokia Mobile Phones, ktorá o dva roky neskôr vyrobila prvý mobilný telefón. V roku 1998 sa Nokia stala najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete.

Nokia je tiež stala najväčšou fínskou firmou. Vo vývoze prekonala papierenský a drevársky priemysel a vytvorila tisíce pracovných miest. V roku 2007 zaplatila štátu na daniach rekordných 1,2 miliardy eur. Potom však začala zaostávať za konkurenciou a prepadla sa do strát. Vlani tak zaplatila na daniach len dva milióny eur. Podľa analytikov to bol veľký šok pre vládu.

Pre mnoho Fínov je podľa AP zdesením, že Nokia postupne znižuje svoje väzby na domovskú krajinu. Jej centrála zostáva v meste Espoo, v roku 2010 však bol prvýkrát menovaný riaditeľom človeka zo zahraničia, Kanaďan Stephen Elop. Nokia stále zamestnáva vo Fínsku 12-tisíc ľudí, čo je asi pätina jej pracovnej sily. V Salo a ďalších dvoch závodoch vo Fínsku plánuje Nokia podľa hovorcu udržiavať výskum a vývoj, plánovanie výroby a individuálnu výrobu inteligentných telefónov pre firemnú klientelu. Všetky montážne aktivity však prevedie do tovární v Ázii, kde má dva závody v Číne a po jednom Južnej Kórei a Indii. Podľa analytikov je Nokia jedným z posledných veľkých výrobcov mobilných telefónov, ktorý presúva montáž z Európy do Ázie. Predtým tak urobili Samsung, Motorola a Sony Ericsson.

Mesto Nokie čaká pochmúrna budúcnosť

Ilustračné foto - SITA / AP