Jeho megalomanské „akčné plány“ narazili na Slovenskú rektorskú konferenciu (SRK), ktorá dojem z nich zhrnula tak, že ide o „koncepciu nákupu drahého hardvéru a softvéru bez konkrétnej odpovede, ako budú zariadenia použité“. Ministerstvo najprv kritiku odmietlo, ale neskôr zmenilo kurz. Súhlasilo s tým, že rektori prídu s vlastnými návrhmi na zlepšenie alebo prepracovanie akčných plánov.
O probléme akčných plánov digitalizácie školstva písal TREND v polovici novembra. Z prostredia šéfov slovenských univerzít vtedy získal vyjadrenie, podľa ktorého hrozilo, že sa minie „enormne vysoké množstvo finančných prostriedkov“, a výsledkom bude „zníženie kvality informačno-komunikačného prostredia pre vzdelávanie, vedu a výskum“. Naopak, veci, ktoré by sa do budúcnosti mali riešiť, sa podľa rektorov v ministerských návrhoch akčných plánov neriešili. Ich záver bol jednoznačný: akčné plány stiahnuť a prepracovať.
Ministerstvo v reakcii pre TREND v novembri uviedlo, že „väčšina pripomienok [SRK] nezodpovedala obsahu dokumentu... alebo vychádzala z neznalostí rezortných a nadrezortných aktivít“. Napriek tomu súhlasilo so stretnutím zástupcov SRK so štátnou tajomníčkou rezortu Romanou Kanovskou. Jeho výsledkom bola dohoda o tom, že „odborní zástupcovia oboch strán posúdia detaily zapracovania pripomienok“.
Podľa informácií TRENDU sa naozaj konalo ďalšie stretnutie. Zástupcovia ministerstva si na ňom vraj ťažkali na únik informácií do TRENDU, dôležité však je, že súhlasili s pozastavením procesu schvaľovania akčných plánov.
V nadväznosti na to ministerstvo zatiaľ nevytvorilo „rezortnú programovú kanceláriu“, ktorá by mala riadiť projekty digitalizácie v školstve. Jej kreovanie bolo jednou zo zásadných pripomienok SRK.
V oficiálnom stanovisku teraz ministerstvo uvádza, že „považuje pripomienky SRK za legitímne a so všetkou vážnosťou sa nimi zaoberá“. Prvé konkrétne návrhy na prepracovanie akčných plánov očakáva koncom januára.