Končí sa tak jedna z najväčších a najsledovanejších právnych vojen v odvetví vyspelých technológií. Firmy sa dohodli, že budú spolupracovať na reforme patentov. V sobotu o tom Informovala agentúra Reuters.

Firmy v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohoda o ukončení sporov sa netýka vzájomného uznávania licencií na ich konkrétne patenty. „Apple a Google sa zároveň dohodli, že budú spolupracovať v niektorých oblastiach patentovej reformy,“ píše sa vo vyhlásení.

Apple a firmy, ktoré vyrábajú smartfóny na báze operačného systému Android od Googlu, na seba na celom svete navzájom podali stovky žalôb v úsilí chrániť si svoje technológie. Spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs kedysi Android označil za ukradnutý produkt.

Aktualizované 17. mája 2014 o 11.50:

Google a Apple informovali federálny odvolací súd vo Washingtone, že žaloby proti sebe sťahujú. Dohoda sa však podľa súdnych dokumentov nevzťahuje na spor, ktorý Apple vedie s juhokórejským konkurentom Samsung Electronics.

Apple bojoval proti Googlu a firmám, ktoré boli najväčšími stúpencami jeho softvéru Android pre mobilné telefóny. Snažil sa tak pribrzdiť rýchly nástup konkurenčného operačného systému, ktorý Google poskytuje záujemcom bezplatne. Applu sa však nepodarilo zastaviť rozšírenie Androidu a dnes už je Android podľa odhadov celosvetovo nainštalovaný na zhruba 80 percentách predávaných smartfónov.

Napríklad Motorola, ktorá stála pri zrode mobilných telefónov, už dnes nepatrí medzi najväčších výrobcov smartfónov. Tak Motorolu, ako aj spoločnosť HTC zatienili čínski výrobcovia, ktorí prijali Android. Je to napríklad spoločnosť Lenovo Group, ktorá kupuje Motorolu, alebo firmy Huawei a Xiaomi.

Najsledovanejší spor medzi firmami Apple a Motorola sa začal v roku 2010. Motorola vtedy obvinila Apple z porušenia niekoľkých svojich patentov vrátane jedného, bez ktorého by mobilné telefóny nefungovali v sieťach 3G. Apple zasa tvrdil, že Motorola porušila jeho patenty týkajúce sa niektorých funkcií chytrých telefónov.

Spormi medzi Applom a Motorolou sa zaoberal federálny súd v Chicagu. Sudca Richard Posner ich však krátko pred začatím procesu v roku 2012 odmietol s odôvodnením, že ani jedna firma nepredložila dostatočné dôkazy na to, aby preukázala, že je v práve.

Tento rok v apríli dal odvolací súd výrobcovi iPhonov, firme Apple, ďalšiu šancu snažiť sa dosiahnuť zákaz predaja smartfónov v spore s Motorolou.

Najväčšie víťazstvo dosiahol Apple v spore o Android v prípade Samsungu. Americký súd priznal Applu odškodné viac ako ako miliardu dolárov (vyše 730 miliónov eur), verdikt je však predmetom odvolacieho konania. Napriek dlhoročným sporom Apple doteraz nebol schopný dosiahnuť také súdne rozhodnutie, ktoré by bolo pre jeho rivalov podporujúcich systém Android tvrdou ranou.

Google kúpil spoločnosť Motorola Mobility v roku 2012, keď za ňu zaplatil 12,5 miliardy dolárov (asi 9,13 miliardy eur). Tento rok Google oznámil, že výrobu telefónov Motorola predá čínskemu Lenovu, ale prevažnú väčšinu patentov Motoroly si ponechá.